התקציב נפתח: 4.7 מיליארד שקל יוסטו לביטחון ולחינוך - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התקציב נפתח: 4.7 מיליארד שקל יוסטו לביטחון ולחינוך

הממשלה תתבקש לאשר ביום ראשון העברה של 5.4 מיליארד שקל מתקציבי המשרדים השונים לתחומי השיכון, התעסוקה והביטחון, וכן לביצוע המלצות טרכטנברג בתחום החינוך - כולל חינוך חינם לבני 3-4 ויום לימודים ארוך לבני 3-9  תקציב הביטחון יגדל ב-2012 ב-1.5 מיליארד שקל

>> ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יביא ביום ראשון לאישור הממשלה תוכנית להסטת 5.4 מיליארד שקל מתקציבי כל משרדי הממשלה ל-2012, לביצוע המלצות ועדת טרכטנברג - בתחום החינוך בהיקף של 2.5 מיליארד שקל; בתחומי הבינוי, התעסוקה והמיעוטים בהיקף של 700 מיליון שקל; וכן להגדלת תקציב הביטחון ב-2.2 מיליארד שקל. ועדת טרכטנברג המליצה על קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון בכל אחת מהשנים 2012-2016.

התוכנית שתוצג לממשלה ביום ראשון היא להסטה מאוזנת של 5.4 מיליארד שקל לחינוך, ביטחון ובינוי, כלומר לא תהיה פריצה בצד ההוצאות בתקציב. מדובר במהלך התקציבי החשוב ביותר מאז אושר תקציב המדינה הדו-שנתי ל-2011 ו-2012 בסוף 2010. במשרדי ראש הממשלה והאוצר אמרו אתמול כי מדובר בשינוי סדרי העדיפויות של הממשלה במעבר בין השנים 2011 ו-2012 ובהתאמת תקציב 2012 לדרישות השנה החדשה. לאחר שהממשלה תאשר את תוכנית ראש הממשלה והאוצר היא תובא לאישור הכנסת, שאמורה לאשר את ההסטה עד סוף ינואר.

ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב תהיה ארוכה מהרגיל. היא תעסוק בהסטה התקציבית ובביצוע פרק החינוך בדו"ח ועדת טרטנברג - הפרק החשוב ביותר בהמלצות הוועדה, לפי דברי ראש הממשלה שלשום. תקציב החינוך לפני ההסטה ב-2012 הוא 36.3 מיליארד שקל.

פגישה מכרעת

שלשום בערב התקיימה בלשכת ראש הממשלה פגישה בראשות בנימין נתניהו, שבה השתתפו עוזריו לנושאי לכלכלה, שר האוצר יובל שטייניץ, ראש אגף תקציבים באוצר גל הרשקוביץ, ובכירים אחרים, שבה סוכמו עקרונות תוכנית ההסטה התקציבית ואושרו תקציבים לביצוע פרק החינוך בדו"ח טרכטנברג.

ההוצאות החדשות יכוסו באמצעות שלושה מהלכים: 1.4 מיליארד שקל יבואו מקיצוץ פלאט (שווה) בתקציבי כל משרדי הממשלה, כולל משרד הביטחון; 1.5 מיליארד שקל מהרזרבה לתקציב הדו-שנתי שנשמרה במיוחד למטרה זו; ועוד 2.5 מיליארד שקל יבואו מקיצוצים נקודתיים בתקציבי כל משרדי הממשלה, עם דגש מיוחד על סעיפים בתקציב הביטחון.

ההערכה היא כי לא כל התוכניות המבוססות על המלצות טרכטנברג יתבצעו כמתוכנן ב-2012. כך למשל טרם הושלמו במשרד ראש הממשלה ובאוצר התוכניות ליישום דו"ח טרכטנברג בתחום השיכון (דיור בר השגה, דיור לסטודנטים ועוד) ובתחום התעסוקה (לחרדים ולערבים).

משרד הביטחון, שתקציבו ב-2012 55.8 מיליארד שקל, יקבל השנה תוספת של 2-3 מיליארד שקל לתקציבו, במקביל לקיצוץ פלאט והקיצוצים הנקודתיים שייעשו בתקציבו. היקף הסכומים שמערכת הביטחון תקבל - כך ייאמר לממשלה מפורשות ביום ראשון - יהיה תלוי בביצוע שורה של מהלכים שהיא התחייבה לבצע, ובראשם הסכמה לשקיפות ובקרה של תקציביה לעיני אגף החשב הכללי באוצר. זאת בהתאם למסמך שהכין מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, איל גבאי ("מסמך גבאי"), ונחתם על ידי ראש הממשלה.

להערכת האוצר, שקיפות ובקרה בתקציב הביטחון לחשב הכללי באוצר ולחשב משרד הביטחון תחסוך 2 מיליארד שקל מתקציב הביטחון בשנה הראשונה למהלך החדש, ומיליארד שקל בכל שנה לאחר מכן. כמו כן, מערכת הביטחון תצטרך לבצע שינויים מבניים מביאי מקורות כספיים כמו פינוי תדרים למגזר האזרחי, הסדרת הפרטת תעש ופינוי מחנות צבא והעברתם למינהל מקרקעי ישראל.

ככל שתעמוד בהתחייבויות אלה, הסכום שתקבל מערכת הביטחון מהאוצר ב-2012 כתוספת לתקציבה יהיה קרוב יותר ל-3 מיליארד שקל. באוצר מעריכים כי התוספת נטו לתקציב הביטחון ב-2012 (תוספת כללית פחות קיצוצים) תהיה 1.5 מיליארד שקל. במשרד ראש הממשלה ובאוצר אומרים כי "הביטחון לא רק מקבל בתוכנית ההסטה אלא גם נותן, וזו הדרך הנכונה. כולם נושאים בנטל".

בניגוד למתווה ברודט

במסמך התקציבי שראש הממשלה יניח על שולחן הממשלה ביום ראשון יהיו שלושה פרקים. בצד ההוצאות החדשות ב-2012 יהיו גם התחייבויות חדשות של הממשלה שהתקבלו במהלך 2011, כמו ההסכם עם הרופאים. כולן יקוזזו באמצעות הקיצוץ פלאט או הרזרבה.

הקיצוץ פלאט בתקציבי כל משרדי הממשלה - קיצוץ של 4% בתקציב כל משרד, ובסך הכל 1.4 מיליארד שקל - ייעשה מהחלק הגמיש בתקציב המדינה ל-2012 (יותר מ-30 מיליארד שקל). בעיקר הקיצוץ יישאו משרד הביטחון - 570 מיליון שקל; משרד החינוך - 160 מיליון שקל; ההשכלה הגבוהה - 28 מיליון שקל; המשרד לביטחון פנים - 80 מיליון שקל; משרד התמ"ת - 65 מיליון שקל; ותמיכות בענפי המשק - 60 מיליון שקל.

לפי המלצות ועדת ברודט, שאומצו על ידי הממשלה ב-2008, אין לקצץ קיצוץ פלאט מתקציב משרד הביטחון. הממשלה הקפידה על כלל זה עד לאחרונה. לפני כחודש, כאשר אושר הקיצוץ פלאט של 630 מיליון שקל לצורכי בניית הגדר בגבול עם מצרים, נפרץ כלל זה לראשונה. שר האוצר אמר באחרונה כי לאחר שנתניהו החליט כי תקציב הביטחון ל-2012 לא יקוצץ ב-3 מיליארד שקל השנה, הוא הסכים לכלול בקיצוצי פלאט מעתה ולהבא גם את תקציב הביטחון.

עם זאת, מערכת הביטחון תפוצה על הקיצוץ, בתוספת נאה שתקבל לתקציבה ב-2012 - 2-3 מיליארד שקל.

"השבוע ניקח את המשולש הזה של ביטחון-כלכלה-חברה - ואנחנו הולכים לחתוך דברים. אני אביא בפני הממשלה בימים הקרובים את האיזון שבעיני הוא האיזון הנכון בין צורכי הביטחון, צורכי הכלכלה וצורכי החברה", אמר נתניהו בישיבת הממשלה ביום ראשון. "בין השאר נביא הסדר להכללת חינוך חינם לילדים מגיל 3 - אנחנו הולכים להנהיג ב-2012 את הדבר שמשוועים לזה פה כבר 63 שנים. זה מיתוסף לבשורות האחרות".

נתניהו הוסיף כי "אנחנו עושים את כל זה תוך שמירה על מסגרת התקציב, איננו פורצים את התקציב. אנחנו שומרים על התקציב, ובמקביל נדאג לחינוך ולצורכי החברה, כפי שאתם רואים. כמובן נמשיך לעשות את מה שנדרש לגבי שמירה על הביטחון. אולי בפחות כסף ממה שמערכת הביטחון היתה רוצה, אבל במספיק, לדעתי, כדי לשמור על מדינת ישראל מפני אויביה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#