ההנחה בארנונה דואגת בעיקר לחרדים

אלי ישי נדיב לציבור בוחריו - על חשבון הרשויות המקומיות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

בשבוע שעבר הכריז שר הפנים אלי ישי בחגיגיות רבה על שינוי טבלת ההנחות בארנונה, לראשונה זה עשור. "הארנונה היא מס רגרסיבי", קבעה הוועדה שהקים השר, והמליצה על הגדלת ההנחות לזכאים ועל הנחות חדשות למשרתים במילואים, לסטודנטים, למקבלי מלגות לימודים, למעונות, לעמותות, למשפחות עם ילדים קטנים ועוד.

"לא ניתן להתעלם מהמחאה החברתית בישראל", אמר ישי במסיבת העיתונאים שבה הוצגה הטבלה החדשה. "מימוש ההמלצות נועד להקל על השכבות החלשות, על הסטודנטים, על הזוגות הצעירים ועל חיילי המילואים".

הנחות בארנונה, במיוחד כשהן כוללות אוכלוסיות כגון סטודנטים ומשרתי מילואים, אכן עונות לדרישות של המחאה החברתית של קיץ 2011. שר הפנים אף אמר זאת במפורש, במענה לטענות האוצר כי אין להן מקור תקציבי: "שיוציאו את הכסף מדו"ח טרכטנברג. כיום צריך להיות הומלס כדי לקבל הנחה בארנונה".

אלי ישיצילום: אמיל סלמן

אין ספק, הרגישות החברתית של ישי מעוררת התפעלות. ובכל זאת, הרשו לנו להציג שתי הסתייגויות. הראשונה היא החשד כי תחת אצטלה של רגישות חברתית והיענות לדרישות המחאה החברתית, ישי פשוט משרת את קהל בוחריו החרדים. אחרת קשה להבין המלצה כמו ספירת כל ילד עד גיל חמש פעמיים לצורך קבלת הנחה בארנונה, או ההמלצה שהכנסות ממלגות יהיו פטורות (עיקר ההכנסה של משפחות חרדיות הוא המלגה שהאב מקבל מהכולל).

רק לפני חודשיים יזם אלי ישי הנחה ספציפית בארנונה למוסדות המשמשים כפנימיות. גם אז הוצגה ההנחה כמשרתת מוסדות חברתיים רגישים כמו מעונות לנשים מוכות, מעונות לבעלי מוגבלויות וכן הלאה. ואולם, כשנשאלה דוברת משרדו מהו שיעור המוסדות התורניים - חלק גדול מהישיבות הן פנימיות - מסך המוסדות המפעילים פנימיות בישראל, היא לא ידעה להשיב, ושלחה את TheMarker לבדוק זאת עם משרד החינוך. "כאשר ההנחה צודקת מבחינה חברתית, אין חובה לברר כמה עמותות ייהנו ממנה", אמרה בתגובתה.

ההסתייגות השנייה חמורה עוד יותר, והיא נשמעת מפי לקוחו של ישי - השלטון המקומי. יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, כינה את פרץ הנדיבות של ישי "גזירות". זאת, כנראה, משום שנדיבותו של ישי לא באה על חשבון תקציב משרד הפנים, אלא על חשבון ההכנסות של הרשויות המקומיות. "הכנסת והממשלה הכריזו מלחמה על הרשויות המקומיות, ונפגעיה הישירים הם אזרחי ישראל", אמר בוחבוט בתגובה להחלטת ישי, והוסיף כי כמו לגבי שירות המילואים, "ככל שיינתנו יותר פטורים, כך קבוצה קטנה יותר תישא בנטל. עלות ההנחות נאמדת ביותר ממיליארד שקל, ולא ברור מאיזה מקור הן יינתנו".

מהיכן באמת ימומנו ההנחות? ישי, בתור שר הפנים הממונה על ניהולן התקין ועל איזונן התקציבי של הרשויות, היה אמור להיות מודאג מכך. אבל הוא לא נראה מוטרד במיוחד מהסוגיה - הוא פטר את עצמו בכך ששלח את משרד האוצר למצוא את המקור התקציבי בדו"ח טרכטנברג (בדו"ח טרכנטברג אין כל סעיף שמתייחס לכך).

גם הוועדה שהקים ישי פטרה את עצמה בהפניה לדו"ח טרכטנברג, תוך המלצה להגדיל את מענקי האיזון לרשויות חלשות ולייקר את הארנונה לשכונות יוקרה. ההמלצה האחרונה יכולה כנראה לסייע לערים חזקות במרכז הארץ, שיש בהן גם שכונות מצוקה וגם שכונות יוקרה, אבל היא חסרת רלוונטיות בכל הנוגע לרשויות החלשות בפריפריה, שיש בהן רק שכונות מצוקה. מצבן של הרשויות החלשות רק יחריף בעקבות ההנחות בארנונה, מה שמסביר את מקור המימון השני שעליו הצביעה ועדת ההנחות - הגדלת התלות של הרשויות במענקי האיזון שהן מקבלות ממשרד הפנים.

כבר כיום, 80% מהרשויות בישראל נסמכות על מענקי איזון ממשרד הפנים ועל השתתפות משרדי הממשלה הייעודיים (חינוך, רווחה וכד') במימון השירותים. הגדלת ההנחות בארנונה תקטין את ההכנסות העצמיות של הרשויות, תשמוט את הבסיס לקיומן הכלכלי העצמאי ותגדיל את תלותן במענקים שמעביר להן משרד הפנים. האם יכול להיות ששר הפנים, בניגוד גמור לתפקידו כמפקח על ניהולן התקין של הרשויות המקומיות, רוצה בדיוק בזה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker