אריסון לא היתה צריכה לחכות למפקח

מדוע לא דרשה מאירית איזקסון להיות נאמנה אך ורק לבנק הפועלים?

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אירית איזקסון נחשבת אשת אמונה של שרי אריסון. היא מכהנת כדירקטורית מטעמה בחברות הפרטיות והציבוריות שבשליטת אריסון, ומתוגמלת עבור כך בהתאם: ב-2010 הסתכמה עלות העסקתה של איזקסון בקבוצת בנק הפועלים ב-4.6 מיליון שקל.

בשל כובעה הרגיש כנציגת בעלת השליטה, בשל התגמול הגבוה שהיא מקבלת מקבוצת בנק הפועלים ולא פחות חשוב מכך, בשל היותה דירקטורית בבנק הגדול במדינה - צריך היה לצפות מאיזקסון להיות נאמנה אך ורק לבנק הפועלים ולא לאף אחד אחר. בפועל, היא אמנם היתה נאמנה לבנק הפועלים - אך גם לשתיים מקבוצות הלווים הגדולות של הבנק: אי.די.בי פיתוח, שבה כיהנה כדירקטורית עד אתמול, והחברה לישראל, שבה כיהנה כדירקטורית עד 2009.

אפשר להבין מדוע איזקסון רצתה לכהן כדירקטורית בתאגידים החזקים במשק - תפקיד שנלווה אליו כוח, השפעה, קשרים והרבה יוקרה. אפשר גם להעריך למה יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים, לא טיפל בחשש לניגודי העניינים של איזקסון; אחרי הכל, הוא אמנם היו"ר, אבל איזקסון מכהנת מעליו כדירקטורית (יחד עם שרי אריסון וילדיה) בחברה ששולטת בהפועלים.

השאלה הגדולה, שנותרה בשלב זה ללא מענה, היא מדוע אריסון, שעיקר הונה מושקע בבנק הפועלים, לא מצאה לנכון לדרוש מאיזקסון להיות נאמנה אך ורק לבנק שלה. מדוע אריסון, שכבר כשלה פעם אחת בחוסר התערבות, כמו במקרה של דני דנקנר, שנאלץ לפרוש מתפקידו כיו"ר בנק הפועלים בעקבות דרישה של בנק ישראל - איפשרה לאחת הנשים המקורבות אליה ביותר לכהן באופן שעלול להכשיל אותה בשל ניגודי עניינים.

המקרה של איזקסון, המקרה של ראש החטיבה העסקית בבנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, שמקושרת למשפחת עופר ולקבוצת אי.די.בי וכן המקרה של 22 דירקטורים נוספים במערכת הבנקאות המכהנים במקביל אצל נוטלי אשראי מהותיים - מדגישים עד כמה דרושים חקיקה ורגולציה קפדנית בתחום ניגודי העניינים של נושאי משרה ודירקטורים במערכת הבנקאות.

לא רק דירקטוריוני הבנקים ובעלי השליטה כושלים בטיפול בתופעה, אלא גם המפקחים על הבנקים לדורותיהם כמעט שלא התעסקו עם סוגיות אלה. הוראות המפקח על הבנקים בתחום ניגודי העניינים של דירקטורים הן כה עמומות, עד שהן איפשרו לבנקים לא לטפל בשורש הבעיה והותירו במקרים רבים את הפרשנות על ההוראות לשכל הישר של הדירקטורים.

יועצים משפטיים של כמה מהבנקים עמם שוחחנו טענו שהוראות המפקח לא מפרטות מספיק מה ייחשב לניגוד עניינים ובאילו מקרים על דירקטור להימנע מלקחת חלק בדיונים. למעשה, על אף שהמפקח על הבנקים מכיר בבעיית ניגודי העניינים, הוא מנוע מלטפל בחלק מהבעיות בשל היעדר סמכויות, ולפיכך התנה את המשך כהונתה של איזקסון רק לאור בקשה שהגיעה מצדה להמשיך לכהן במקביל כיו"ר ישראכרט וכדירקטורית בבנק הפועלים.

אילו איזקסון לא היתה מספקת למפקח את מנוף הלחץ עליה, הוא לא היה יכול לדרוש ממנה דבר - והיא היתה ממשיכה בכהונה בבנק הפועלים ובמקביל באי.די.בי פיתוח באין מפריע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker