משרד הבריאות: הכנסות הביטוחים המשלימים ב-2010 - כ-3 מיליארד ש' - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרד הבריאות: הכנסות הביטוחים המשלימים ב-2010 - כ-3 מיליארד ש'

הביטוח המשלים של מכבי הוא המשתלם ביותר למבוטח, אך נמצא בגירעון ■ התוכניות הפחות משתלמות: כללית פלטינום, מאוחדת שיא ולאומית כסף ■ רבע מהכנסות הביטוח של לאומית ומאוחדת מופנה להוצאות שכר, שיווק והוצאות כלליות

6תגובות

>> תוכנית הביטוח המשלים של קופת חולים מכבי - מכבי מגן זהב - שבה מבוטחים 84% ממבוטחי הקופה, היא התוכנית שהחזירה הכי הרבה כסף למבוטחיה ב-2010. מהדו"ח המסכם של הביטוחים המשלימים של קופות החולים ל-2010 שמפרסם היום משרד הבריאות, עולה כי 92% מהכנסות מכבי מגן זהב מדמי חבר הוחזרו למבוטחים עבור כיסוי עלויות רפואיות. הדו"ח הוכן על ידי רויטל טופר-חבר טוב ממשרד הבריאות ורו"ח דפנה רביד-ברזלי ממשרד ברזלי ושות' רואי חשבון.

במקום השני בניצול הביטוחי עומדת תוכנית הביטוח הנוספת של מכבי - מכבי מגן כסף - שבה חברים 86% מחברי הקופה, עם ניצול של 89%. עם זאת, תוכניות הביטוח המשלים של הקופה סיימו את 2010 בגירעון תקציבי של 21 מיליון שקל. במקום השלישי בשיעור הניצול של הביטוח המשלים ניצבת תוכנית הביטוח המשלים הגדולה במדינה, כללית מושלם, עם ניצול של 85%.

אלי הרשקוביץ

תוכניות הביטוח המשלים שמציגות תוצאות מאכזבות במיוחד הן מאוחדת שיא - הרובד העליון של הביטוח המשלים של מאוחדת, שבו חברים 35% ממבוטחי הקופה. תוכנית זו הגיעה ב-2010 לניצול של 57% בלבד מההכנסות, כלומר - רק מעט יותר ממחצית מהסכום שנכנס לתוכנית חזר למבוטחים בהחזרים וכיסויים רפואיים.

תוכנית נוספת שמציגה תוצאות נמוכות היא הרובד העליון של הביטוח המשלים של קופת חולים כללית - כללית פלטינום, שבה חברים 21% ממבוטחי הקופה (נכון ל-2010), עם ניצול של 51% בלבד. עם זאת, מדובר בעלייה משמעותית לעומת שיעור ניצול של 41% ב-2009.

בכללית מסבירים כי מדובר בתוכנית ביטוח חדשה, בת 3 שנים, שרבים מחבריה נמצאים עדיין בתקופת האכשרה (תקופה בה המבוטח משלם פרמיה, אך עדיין לא זכאי לקבל את הזכויות - ר.ל.ג), ולכן לא התחילו לנצל את זכויותיהם. עוד מדגישים בקופה כי ב-2010 עלה מספר לקוחות הפלטינום החדשים ב-34%, ולכן בשנים הקרובות, לאחר סיום תקופת האכשרה, תורגש עלייה חדה בניצול התוכנית.

גם ברובד התחתון של קופת חולים לאומית, "לאומית כסף", בו חברים 7% מחברי הקופה בלבד, נרשם ניצול נמוך של 57%.

ההוצאה הממוצעת הגבוהה ביותר על ביטוחים משלימים היא של מבוטחי קופת חולים לאומית, ששילמו בממוצע 558 שקל ב-2010 לביטוח המשלים. מבוטחי מאוחדת ומכבי שילמו סכום דומה - 532 שקל בממוצע לשנה, ואילו בכללית עומד הסכום הממוצע על 507 שקל, הנמוך ביותר. לעומת זאת, מבוטחי מכבי זכו לקבל את ההחזרים הגבוהים ביותר: 479 שקל לשנה בממוצע, ואילו מבוטחי שאר הקופות קיבלו החזרים שנעו בין 373 ל-384 שקל לשנה בממוצע.

הכיסוי המרכזי - בחירת המנתח

הציבור הישראלי מצביע ברגליים ונוהר בהמוניו לביטוחים המשלימים: ב-2010 הגיע מספר המבוטחים בביטוחים אלה ל-5.578 מיליון איש, כ-73% מכלל מבוטחי קופות החולים. בהתאם, ב-2010 הגיעו הכנסות הביטוחים המשלימים לסכום שיא של כ-2.9 מיליארד שקל - גידול של 11% לעומת 2009. סכום זה מהווה נתח של 11% מתקציב הקופות כולו, וב-2011 הוא עשוי לעבור את רף 3 מיליארד השקלים. עלות השימושים, כלומר - סכומי הכסף שחזרו למבוטחים בצורת החזרים וכיסויים, הגיעה לכ-2 מיליארד שקל ב-2010, גידול של 8% לעומת 2009. משרד הבריאות הציג לראשונה ב-2010 גם נתונים על שיעור המבוטחים מקרב מקבלי השלמת ההכנסה, שהגיע, באופן די מפתיע, ל-60% מכלל בעלי הביטוח המשלים - שיעור שאינו נמוך משמעותית מהממוצע הכללי של בעלי הביטוח המשלים באוכלוסייה.

הסכומים האדירים שמגיעים לביטוחים המשלימים מכיסם של המבוטחים ולבסוף מופנים למערכת הרפואה הפרטית, מרגיזים מאד את בתי החולים הציבוריים, שטוענים כי הדבר בא על חשבון ההכנסות שלהם מניתוחים ומפרוצדורות.

לדברי סמנכ"ל לקופות החולים במשרד הבריאות, עו"ד יואל ליפשיץ, "מצד אחד, ברור שיש פה כסף שעוזב את בתי החולים הציבוריים ועובר לפרטיים, אך מצד שני, כנראה שהמערכת הציבורית לא נותנת כיום מספיק פתרונות של ניתוחים בזמן מהיר, ולכן אנשים משתמשים בזה בהיקף נרחב".

ואכן, הכיסוי המרכזי בביטוחים המשלימים הוא בחירת המנתח, כלומר - ניתוח פרטי בבתי חולים פרטיים. ב-2010 הגיע היקף הכיסוי לניתוחים פרטיים ל-865 מיליון שקל, שהם 38% מסך ההוצאות של תוכניות הביטוח המשלים של הקופות.

במקום השני ברשימת הכיסויים נמצאת חוות דעת שניה (התייעצות עם מומחה) - כיסוי שהגיע להיקף של 323 מיליון שקל (14% מההוצאות) ב-2010. תרופות וחיסונים מוזלים הם הכיסוי השלישי בגודלו, שהגיע ב-2010 לסכום של 210 מיליון שקל (9% מההוצאה).

נתון מעניין נוסף שמוצג השנה לראשונה בדו"ח הוא שיעור הכסף שמפנות קופות החולים להוצאות שאינן רפואיות, כמו הוצאות על שכר ותפעול, שיווק, הנהלה וכלליות, מסך ההכנסות שלהן מדמי החבר של המבוטחים. בנושא זה ניכר פער גדול בין הקופות מכבי והכללית, שמוציאות בהתאמה 13% ו-16% מהכנסותיהן על נושאים אלה, לבין מאוחדת ולאומית, שמוציאות נתח ניכר מהכנסותיהן - 25% ו-28% בהתאמה. במילים אחרות, בקופות מאוחדת ולאומית, כרבע מההכנסות מדמי החבר מופנות לנושאים שאינם רפואיים. לדברי ליפשיץ, "משרד הבריאות לוקח את זה כמשימה לבחון ולצמצם את כל תחום ההוצאות של תוכניות הביטוח המשלים על שכר, תפעול ושיווק".

מלאומית נמסר בתגובה כי לאחרונה הוסיפה הקופה שני כיסויים לביטוח המשלים שלה: טיפולי שיניים לילדים עד גיל 18 בהשתתפות עצמית של 20 שקל, והגדלה משמעותית של טיפולי התפתחות הילד. "אין ספק שהרחבה זו תיתן תוצאותיה בדו"חות הבאים של משרד הבריאות", נמסר מהקופה. באשר להוצאה הגבוהה על שכר, הנהלה וכלליות נמסר כי "המדידה צריכה להתבצע בשקלים ולא באחוזים, מכיוון שברור שבקופה גדולה ההוצאות באחוזים יהיו יותר נמוכות, למרות שבכסף הן הרבה יותר גבוהות ולהפך".

ממכבי נמסר לגבי הגירעון בתוכניות כי "לאור העובדה שמכבי משקיעה את רוב דמי החבר הנגבים בשירותים רפואיים, נמצא השב"ן של מכבי בגירעון. מכבי אישרה מול משרד הבריאות תוכנית בת 3 שנים לכיסוי הגירעון, והיא תמשיך לפעול על מנת לפתור את הנושא".

ממאוחדת נמסר: "מאוחדת שיא היא תוכנית שב"ן ברובד חדש יחסית, וכבר ב-2010 חל גידול של 14% בהוצאות הרפואיות בהשוואה ל-2009. ב-2011 שידרגנו את הביטוחים המשלימים משמעותית בשירותים כמו טיפולי שיניים, התפתחות הילד וטיפולים לנשים, והדבר יבוא לידי ביטוי בדו"ח הבא". באשר לנושא הוצאות התפעול הגבוהות נמסר: "ההוצאות הנדרשות לתפעול מערכת הביטוח המשלים דומות מאוד בגוף גדול ובגוף קטן יחסית כדוגמת מאוחדת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#