הכנסת מנקה את השולחן לקראת סיום שנת התקציב

ועדת הכספים כונסה לשתי ישיבות ואישרה תקנות במס שעמדו לפוג, ובהן הארכת תוקפן של הטבות מס לתושבי שדרות והנגב המערבי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בכנסת נערך אתמול "ניקוי שולחן" לקראת סיום שנת התקציב. ועדת הכספים כונסה פעמיים לשתי ישיבות, שבהן אושרו בזו אחר זו תקנות במס - בטרם יפוגו ב-31 בדצמבר התקנות הנוכחיות, וכן העברות תקציביות לפני סיומה של שנת התקציב.

בין השאר הוחלט כי תושבי שדרות ויישובי הנגב המערבי ימשיכו עד סוף דצמבר 2012 ליהנות מהטבות במס בשיעור של 20% מההכנסה החייבת מעבודה, עד לסכום של 227,640 שקל. נציגת רשות המסים, עו"ד ליאת גרבר, הסבירה כי שר האוצר, יובל שטייניץ, החליט להאריך את התקופה למתן הטבות במס גם ב-2012, לאור המצב הביטחוני ששורר ביישובי קו העימות, המוגדרים כיישובים שבתיהם שוכנים עד 7 ק"מ מגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה, וכן ביישובים הנוספים שנקבעו בצו ככאלה, שמתקיימים בהם אותם השיקולים הביטחוניים בשל סמיכותם לגדר המערכת.

החלטה נוספת שהתקבלה היא פשרה בחוק הדיווח המקוון למע"מ: רק עוסקים בעלי מחזור של 2.5 מיליון שקל ויותר יחוייבו בדיווח המקוון, וכן רק מלכ"רים עם מחזור של 20 מיליון שקל ויותר.

בהחלטה זו מנעה ועדת הכספים את הכללת מרבית העוסקים במשק בחובת הדיווח המקוון. לפי התיקון לחוק, שאמור להיכנס לתוקף ב-1 בינואר, חובה זו היתה חלה על עוסקים בעלי מחזור שנתי מ-500 אלף שקל. הבקשה לתיקון הוגשה על ידי שר התמ"ת שלום שמחון, יו"ר השדולה לעסקים קטנים בכנסת ח"כ רוחמה אברהם בלילא (קדימה) ובתיאום עם לה"ב - לשכת ארגוני העצמאים.

עוד הוחלט שהחיוב בדיווח מקוון יחול רק ביחס לחשבוניות של יותר מ-5,000 שקל. הדיווח המקוון יחול רק לגבי עוסקים שמחזור עסקותיהם יהיה יותר מ-2.5 מיליון שקל או שמנהלים חשבונאות כפולה, ושהיו כבר בגדר הדיווח המקוון ב-2011. בנוסף, פוצלה מהחוק ההוראה לגבי האופציה לדחות מטעמים תפעוליים את הקצאת החשבוניות המקוונות, והוועדה תמשיך לדון בעניינה. עוד נקבע שבשנה הקרובה לא תהיה הקצאת חשבוניות מקוונות.

שמחון אמר כי "ההחלטה תקל מאוד על עסקים קטנים, שכן הדיווח המקוון מהווה נטל ביורוקרטי וכלכלי, שהיה מחייב את העסקים הקטנים לעבור לשיטת דיווח שהם לא חייבים בה כיום, ושאין הצדקה ממשית מבחינת המדינה להטיל עליהם. בעיית החשבוניות הפיקטיביות אינה טמונה בעסקים שמוציאים חשבוניות על סכומים נמוכים".

בשעות אחר הצהרים כונסה ועדת הכספים לישיבה נוספת, שבה אישרה בזריזות העברה של 200 מיליון שקל לשירותי הכבאות, 70 מיליון שקל לרשויות מקומיות שנמצאות בתוכניות הבראה, 200 מיליון שקל למענקי איזון לרשויות מקומיות וגם 3 מיליון שקל לתמיכות בארגונים רפואיים.

מאחר שאשתקד אושר תקציב דו-שנתי, נחסך מהח"כים הדיון הארוך במליאת הכנסת, האופייני מדי שנה לחוקי התקציב וההסדרים - דיון שמלווה באלפי הסתייגויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker