הארנונה תתייקר - אך יותר משפחות יהיו זכאיות להנחה

ההכנסה המקסימלית המזכה בהנחה בארנונה תעלה ב-25% בתוך כחודשיים. שינויים נוספים שעליהם הומלץ לשר הפנים, כמו עדכון ההנחות למילואימניקים, סטודנטים ונכים, דורשים שינויי חקיקה. עו"ד עדי מוסקוביץ: "זהו ניסיון לתת הקלות לסקטורים שממילא נהנים מהנחות כיום"

רנית נחום-הלוי

>> שר הפנים אלי ישי הודיע אתמול על שינוי טבלת ההנחות בארנונה. השינוי העיקרי הוא הגדלת מספר המשפחות שיוגדרו זכאיות להנחה, על ידי הגדלת סף ההכנסה למשפחה הזכאית להנחה בשיעור של 25%. מנגד, בתחילת השנה הבאה צפויה התייקרות ארצית בארנונה בשיעור של כ-3%.

ההנחות מושתתות על המלצות הוועדה לבחינת הנחות ופטורים בארנונה שהוקמה בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר דב קהת. ממשרד הפנים נמסר כי שר הפנים יפעל ליישם את השינוי בהכנסה המוכרת בתוך כחודשיים, ואת שאר השינויים - בהם הטבות למילאומניקים, נכים וסטודנטים - עם אישורם לפי חוק.

במסיבת עיתונאים שקיים אתמול השר בירושלים הודיע ישי גם על הקמת מנגנוני תיאום ובקרה בין הרשויות השונות - רשות המסים, המוסד לביטוח לאומי וועדת ההנחות - כדי להקל על הליך קבלת ההנחות.

ועדת קהת הוקמה ב-14 בנובמבר 2011 לבקשת שר הפנים, במטרה לרענן את הנהלים להנחות בארנונה. במהלך עבודתם קבעו חברי הוועדה כי אין לשנות את הרכב הזכאים להנחות ארנונה, או את שיעורי ההנחה, אך יש לשנות את שיטת החישוב כך שתקל על הזכאים. בראש ובראשונה העלו חברי הוועדה ב-25% את סף ההכנסה למשפחה הזכאית להנחה בארנונה. כך למשל, משפחה בת חמש נפשות הזכאית ל-80% הנחה יכולה כיום להגיע לסף הכנסה של כ-4,900 שקל. לאחר אישור השינויים, השכר המקסימילי להנחה של 80% יהיה 6,140 שקל.

הוועדה קבעה עוד כי בניגוד למצב כיום, לפיו חישוב הזכאות מתבסס על אישורי הכנסה של המבקשים מהחודשים אוקטובר-דצמבר, יש לבסס את החישוב על הכנסה שנתית.

בנוסף קבעו חברי הוועדה כי התקנות הנוכחיות אינן מתחשבות בגודל הדירה לעומת מספר הדיירים, והחליטו כי יש להתייחס לעניין זה בקביעת הזכאות החדשה להנחה. כך למשל, הנחה לדירה בשטח של 100 מ"ר תהיה תקפה אם מתגוררות בה חמש נפשות. ההנחה תגדל ככל שיתגוררו בה יותר דיירים. במניין הדיירים המליצה הוועדה לספור כל ילד עד גיל חמש כשתי נפשות, אם שני הוריו עובדים 100%-150% משרה. "הניתוק הקיים כיום בין גודל הדירה למספר הנפשות בה אינו סביר", נכתב בדו"ח הוועדה.

הטבות לסטודנטים, נכים, מילואימניקים ועמותות

הוועדה המליצה על שורה של עדכונים בהנחות, אשר אישורם מותנה באישור בחוק. יו"ר ועדת ההנחות דב קהת אמר אתמול ל-TheMarker, כי שר הפנים יעשה כל מאמץ לקדם חקיקה זו בתוך חודשים ספורים. בנושא הסטודנטים והלומדים במוסדות השכלה על-תיכונית קבעה הוועדה כי מעמדם ישווה לזה של תלמידי הפנימיות בישיבות. כלומר, הם יקבלו הנחה בשיעור של 66%. "אין סיבה להפלות קבוצה אחת על פני רעותה, כאשר הבסיס הוא שמדובר בקבוצת אנשים שבתקופה מסוימת עיקר עיסוקם הוא לימוד ובאופן טבעי בתקופה זו הכנסתם נמוכה".

ההנחה לנכים תורחב משיעור נכות של 75% ויותר, לנכות של 60% ויותר. בנוסף ההנחה לנכים בשיעור 90% ויותר תועלה ב-10% - ל-50% מארנונה. הוועדה הגדילה גם את ההנחות לנכים החיים יחד בדירה אחת.

לגבי משרתי המילואים המליצה הוועדה לשר הפנים ליישם את החלטת הממשלה מלפני כשנה להעניק הנחה בארנונה בשיעור של 5%, אשר לא מיושמת על ידי הרשויות המקומיות. לדברי קהת, "אחת הבעיות באי יישום החלטת הממשלה היא שלא נקבעו הגדרות ברורות לגבי מיהו מילואמניק לעניין זה".

הוועדה החליטה עוד להעניק הנחה בשיעור של 66% לעמותות העומדות במבחני ההכנסה של האוצר לפי סעיף 46 לחוק.

חברי הוועדה מסרו כי ההמלצות התקבלו לאחר בחינת ההתייקרויות מהשנים האחרונות: העלאת הארנונה, הכפלה ואף שילוש מחיר המים, עליית המחירים במעונות היום ועלייה ביוקר המחייה. "אין גוזרים על הציבור גזירה שהוא לא יכול לעמוד בה", נכתב בדו"ח הוועדה, "לפי עדות ראשי רשויות, טבלת ההנחות הקיימת היא כזו שרבים באים בשעריה. חייבים אלה צוברים קנסות וחובות וגם אין סיכוי לגבות את חובם".

"התועלת תהיה בשוליים"

אתמול נשמעו קולות המבקרים את ההמלצות. לדברי עו"ד עדי מוסקוביץ, מומחה למיסוי מוניציפלי ממשרד פלג, דויטש מוסקוביץ, השינויים שעליהם החליטה הוועדה אינם משמעותיים. "נעשה פה ניסיון לתת הקלות לסקטורים מסוימים שממילא נהנים מהנחות כיום, ולכן ההערכות הן שהתועלת תהיה בשוליים", אמר. לדבריו מוסקוביץ, "משרד הפנים לא עושה דבר כדי לרסן בפועל את העלאת הארנונה בשלטון המקומי ברשויות המקומיות. להפך. הוא מאשר העלאות חריגות באופן סיטוני, ותומך בהחזרת אגרת השמירה שהיא ארנונה מובהקת".

מוסקוביץ הוסיף כי 35 יישובים לפחות קיבלו בשנה האחרונה היתרים להעלאות חריגות בארנונה. בחלקן מדובר ברשויות חזקות כמו רעננה, זכרון יעקב, הוד השרון, כוכב יאיר, אשדוד, בני ברק, ראש העין, עמק חפר, פרדס חנה-כרכור וקדימה-צורן. רק בתחילת אוגוסט, עם פרוץ המחאה החברתית הודיע שר הפנים על הקפאת העלאת הארנונה למגורים בעקבות מחאת הדיור. עם זאת בהמשך הסתבר שאושרו העלאות חריגות של הארנונה. כך, אושרה לעיריות חדרה ובאר שבע ב-11 באוקטובר שורה של העלאות חריגות בארנונה בשיעור של 5%.

לעומתו אמר גיורא רוזן, מנכ"ל עמותת מנהיגות אזרחית, כי החלטת משרד הפנים להקל בתשלומי ארנונה לעמותות היא צעד חשוב ביותר, היות ועד עכשיו היו נאלצות לעבור משוכה של 13 קריטריונים כדי לקבל זכאות. בעוד שהמצב הקודם איפשר רק לכ-3,000 עמותות (מתוך כ-15 אלף) ליהנות מההנחות בארנונה, "כעת השינוי שנעשה עשוי לאפשר לאלפי עמותות נוספות ליהנות מההנחה. זהו תיקון עוול של הרבה מאוד שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker