במקום רווחה ודיור: 779 מיליון שקל יועברו לתקציב הביטחון

ועדת הכספים אישרה את ההעברה בלי שיובהר לח"כים למה מיועדים הכספים  גורמים כלכליים טענו כי ראש הממשלה החליט על ההעברה במסגרת סיכומיו עם שר הביטחון ברק  משרד הביטחון: "מדובר בתקציב שלו זכאית המערכת"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

>> ועדת הכספים החליטה אתמול במהירות להעביר למערכת הביטחון 779 מיליון שקל, כך שתקרת ההוצאה של המערכת, שהסתכמה ב-59.9 מיליארד שקל, תגיע השנה ל-60.7 מיליארד שקל. הפנייה להגדלת התקציב הועלתה לקראת סוף הישיבה ואושרה בתוך כמה דקות בלא דיון מעמיק, וזאת בעיצומו של הוויכוח על הקיצוץ בתקציב הביטחון.

לחברי הוועדה לא פורטו היעדים שאליהם תופנה התוספת התקציבית, ואלה יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון שבה חברים ח"כים מוועדת הכספים ומוועדת חוץ וביטחון.

ככל הנראה, העברת הסכום הוסכמה כבר בתחילת השנה בין ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד הביטחון. גורמים כלכליים טענו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט על ההעברה במסגרת סיכומיו עם שר הביטחון, אהוד ברק, בעניין הוצאות תקציב הביטחון. שר האוצר יובל שטייניץ אמר אתמול כי מדובר בהעברה טכנית.

הגדלת תקציב הביטחון תבוא בין היתר על חשבון משרד הרווחה שיועברו ממנו 70 מיליון שקל, הביטוח הלאומי שיועברו ממנו 113 מיליון שקל, משרד השיכון שיועברו ממנו 24 מיליון שקל, משרד התמ"ת שיועברו ממנו 23 מיליון שקל וממשרדי התיירות והתקשורת. ממשק המים יועברו 28 מיליון שקל וממשרד הקליטה יועברו 10 מיליון שקל לתקציב הביטחון. כספים יועברו גם מרשות האוכלוסין וההגירה ומהמשרד להגנת הסביבה, 35 מיליון שקל יועברו מתמיכות בענפי המשק השונים ו-63 מיליון שקל מתקציב חוק חיילים משוחררים.

ההחלטה אושרה לאחר שהקואליציה גייסה ח"כים להשגת רוב. בעד ההחלטה הצביעו הח"כים משה גפני (יהדות התורה), מרכז הקואליציה בוועדה ציון פיניאן (הליכוד), מירי רגב (הליכוד), יצחק וקנין ודוד אזולאי (ש"ס), זבולון אורלב (המפד"ל) וליה שמטוב (ישראל ביתנו). נגדה הצביעו הח"כים שי חרמש ויעקב אדרי (קדימה), ראלב מג'אדלה (העבודה) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי).

ח"כ שי חרמש (קדימה) מחה נגד הגדלת תקציב הביטחון בעיצומו של הוויכוח המתנהל בין משרדי האוצר והביטחון על יישום מתווה ברודט. חרמש טען כי "הגדלת התקציב לוותה בגיוס בהול של חברי סיעות הקואליציה שלא נכחו קודם בדיון. היא סטירת לחי לכל מי שתובע שקיפות. רק לאחרונה נפגשה הוועדה פעמיים עם שר הביטחון ברק, והועלתה דרישה ליתר שקיפות בתקציב הביטחון ולהגדרה ברורה יותר של היקף ההוצאות הביטחוניות".

חרמש הוסיף כי "הקומבינות בין ראש הממשלה לשר הביטחון מעל ראשו של שר האוצר שוברות שיאים. איזו משמעות יש לתקציב דו-שנתי ולבקרה של הכנסת על הממשלה אם בהינף אצבע מגויסים סכומים מהרווחה, מהפריפריה ומהמחאה החברתית לבור החשוך שנקרא ביטחון?"

מג'אדלה אמר כי "אני מוכן לצאת מהדיון אם זה מה שיעזור לספק את המידע לוועדה. לא ייתכן שמעלימים מנציגי ציבור מידע חיוני על העברות של מאות מיליוני שקלים".

יו"ר הוועדה גפני ניסה להרגיע את הח"כים ואמר כי "מדובר בהעברת תקציבים שנבעו מתת ביצוע במשרדים השונים".

במהלך השנה אישרה ועדת הכספים כמה העברות תקציביות אל תקציב משרד הביטחון. הח"כ לשעבר חיים אורון, שהיה חבר בתחילת השנה בוועדת הכספים, מחה על כך שיש העברות תקציביות רבות לתקציב הביטחון במהלך שנת התקציב בהיקף של יותר ממיליארד שקל מבלי שניתנים הסברים ממצים לחברי הכנסת לגבי מהות ההעברות.

יצוין כי בכל סוף שנת תקציב נוהג משרד האוצר להעביר תקציבים לא מנוצלים ורזרבות בתקציב אל מערכת הביטחון, כמו אל משרדי ממשלה אחרים.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "לא התקבלה שום תוספת לתקציב הביטחון מעבר לסיכום תקציב 2011 כפי שאושר בממשלה, והפרסום על תוספת כביכול משולל כל יסוד. הסכום שאושר בוועדת הכספים אין מקורו בקיצוץ רוחבי. מדובר בהשלמת תקציב 2011 שלו זכאית מערכת הביטחון בהתאם להחלטות הממשלה והסיכום בין משרדי האוצר והביטחון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker