פישר: דירקטוריון לאומי צריך לדאוג לכל בעלי המניות; אליהו: זו הלאמה - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פישר: דירקטוריון לאומי צריך לדאוג לכל בעלי המניות; אליהו: זו הלאמה

ועדת הכספים דנה בתיקון לחוק הבנקאות, שאמור למנוע מבעלי מניות להשתלט על בנקים * שלמה אליהו, המחזיק ב-10% מבנק לאומי, בא לדיון בניסיון למנוע את קבלתו * חיים רמון, יועצו של אליהו, רמז כי קבלת התיקון תביא לפנייה לבג"ץ

>> רגע לפני שוועדת הכספים של הכנסת מכריעה בעניין תיקון חוק הבנקאות, שימנע מבעלי מניות להשתלט על בנקים בישראל, הגיע אתמול שלמה אליהו, המחזיק ב-10% מבנק לאומי, לדיון בוועדה, מלווה ביועצו יו"ר מועצת קדימה חיים רמון, בניסיון להניא את חברי הוועדה מלהמשיך בהליך החקיקה. אליהו טען כי מדובר בההליך של הלאמה. רמון שלח איום מרומז על פנייה עתידית לבג"ץ.

ואולם, נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שהגיע לוועדה מפאת חשיבות הדיון בעיני המבנק המרכזי, הדגיש: "תיקון חוק הבנקאות לא נועד להחזיר את השליטה בבנק לידי המדינה אלא לוודא שהבנק יפעל לטובת כלל בעלי המניות ולא רק כלפי בעל מניות שמחזיק 10% או 20% מהבנק".

התיקון לחוק, שיזם משרד האוצר בתמיכת בנק ישראל, נועד להגדיר את כללי ההתנהלות של בנק ללא גרעין שליטה, ולהגביל את יכולת ההשפעה של בעלי מניות שלא קיבלו היתר שליטה על דירקטוריון הבנק ועל הרכבו. השלמת תיקון החקיקה אמורה לאפשר למדינה לממש את יתרת אחזקותיה בבנק לאומי (6%) ללא החשש כי על הבנק ישתלטו גורמים שלא קיבלו היתר שליטה.

"העלות נופלת על הציבור"

התיקון קובע כי ועדה ציבורית תכהן כוועדה "אקטיבית" ובלתי תלויה ותמליץ לאסיפה הכללית על מועמדים לכהונה כדירקטורים בבנקים שאין בהם גרעין שליטה. בנוסף, יוכל כל מי שמחזיק ביותר מ-2.5% ממניות הבנק להציע מועמד אחד ויחיד למשרת דירקטור בבנק. בעלי מניות קטנים יוכלו להתאגד כדי להגיע יחד להחזקה של 2.5% ולהציע מועמד אחד מטעמם. עם זאת, אדם שיחזיק יותר מ-2.5% לא יקבל זכויות עודפות בכל הנודע להצעת מועמדים לדירקטוריון ויוכל להציע רק מועמד אחד. כך, גם שלמה אליהו, המחזיק 10% ממניות בנק לאומי, יוכל להציע רק מועמד אחד לדירקטוריון.

תיקון החוק יאפשר גם לבעלי שליטה בבנקים אחרים לוותר על שליטה ולמכור מניות בשוק, אם ימצאו לנכון. על פי הערכות, כמה מבני משפחת ברונפמן השותפה בגרעין השליטה בבנק דיסקונט, עשויים לממש חלק מאחזקותיהם בבנק לאחר השלמת החקיקה.

אם הכנסת לא תשלים את הליכי החקיקה בטווח הקצר, כבר ביוני 2012 - כאשר שליש מדירקטוריון לאומי יגיע לפרישה ובעלי המניות יתבקשו למנות חמישה דירקטורים חדשים - עשוי שלמה אליהו, שמינה בפועל שני דירקטורים מטעמו, להשיג שליטה בפועל בדירקטוריון הבנק. בהצבעה הקרובה כוח ההצבעה היחסי של אליהו יהיה גדול יותר שכן מאז ההצבעה הקודמת למינוי חברי דירקטוריון מימשה המדינה מניות בבנק. לכן, לאליהו יש לכאורה אינטרס לעכב את הליכי החקיקה, לפחות עד סבב המינוים הקרוב.

פישר אמר בוועדת הכספים: "אנחנו רואים היום שלבעלי פירמידות יש יכולת להשתמש במניות לטובתם. האוצר בדק מחדש את חוק מראני והגיע למסקנה שיש צורך לשנותו כדי לוודא שהדירקטוריון יפעל בשם בעלי המניות כולם, ולא רק בשם בעלי המניות המובילים.

"היום אנו רואים בעיות של ריכוזיות, של פירמידות, ויש לבעלי מניות גדולים אפשרות להשתמש בשליטה לטובתם ולא לטובת בעלי המניות האחרים. כל המגבלות שהצעת החוק הזו מציעה, מטרתן לוודא שהדירקטורים ייבחרו באופן כזה שהם יפעלו לטובת בעלי המניות כולם, משום שכאשר זה לא קורה העלות נופלת על הציבור כולו ולא רק על בעלי המניות.

"זו הסיבה לשינוי המבוקש בחוק. ערך המאזן של בנק לאומי, 350 מיליארד שקל, שווה ערך ל-40% מהתמ"ג. מי שרוכש את עיקר השליטה בבנק, יכול באמצעות 5% ממניות הבנק להשפיע על 40% מהתמ"ג במדינת ישראל. למדינה יש אינטרס גדול בשמירה על אופן הניהול של בנק לאומי, כמו גם של בנקים אחרים. כיום, לאחר המשבר הגדול בעולם, אנחנו יודעים עד כמה האינטרס הזה חשוב. מדינות שבהן בנקים נפלו - המדינה נקלעה לבעיה".

אליהו, בעל המניות הגדול בבנק לאומי, השואף להשיג שליטה בבנק לאחר שהמדינה תממש את אחזקותיה (6%), בא לכנסת בניסיון לשכנע את הוועדה להימנע מהליך החקיקה. לפני הדיון אמר אליהו בתשובה לשאלת TheMarker כי רמון "הוא לא לוביסט שלי, שכרתי אותו לסייע לי בגיבוש גרעין שליטה".

"השיטה כיום מצוינת"

ואולם דקות ספורות לאחר מכן הצטרף רמון לדיון, ובין היתר שיגר לחברי הוועדה איום מרומז ואמר כי "למה להיכנס לפגיעה בזכויות קניין ובג"צים". רמון הוסיף ואמר כי "השיטה כיום מצוינת. יש פתגם באנגלית שאומר ‘If it's not broken, don't fix it'". רמון טען כי אין צורך בשינוי החוק שכן כבר היום "חוק מראני אומר שתיאום בין בעלי מניות זו עבירה פלילית".

ח"כ שי חרמש (קדימה) סירב לקבל את דבריו של רמון ואמר כי הוא "מתנגד לטענה שלא קיים גרעין שליטה, הרי ברור שבעלי המניות ובעלי האינטרסים נפגשים ומשתפים פעולה ביניהם". חרמש כיוון בכך לכוונה של אליהו לגבש יחד עם חברת אוצר התיישבות היהודים המחזיקה ב-5% ממניות בנק לאומי קבוצת שליטה שתחזיק יחד 15% ממניות הבנק. רמון עובד כיום עבור אליהו ונחשב למקורבו של יו"ר אוצר התיישבות היהודים, ח"כ לשעבר חגי מירום.

אליהו, שנתקל בכניסה לדיון במפקח על הבנקים דודו זקן, אמר לו בחצי קריצה: "בשעה כזו או אחרת תצטרך לתת לי היתר שליטה בלאומי". בהמשך הבהיר אליהו בשיחה עם TheMarker שבכוונתו להגיש בקשה לקבלת היתר שליטה לאחר שהמדינה תמכור את יתרת מניותיה בלאומי.

אליהו טען בפני הוועדה כי "חוק הבנקאות פוגע בזכויות יסוד קנייניות של המשקיעים. בפועל מדובר בהלאמה של הבנק. באים למשקיעים ואומרים להם: ‘השקעתם ממיטב כספכם אך אתם לא ראויים לנהל את השקעתכם'. במקום שהמשקיעים יוכלו להציע מועמדים לדירקטורים, יתנו את הסמכות הזאת לוועדה בראשות שופט. בלי להשקיע, מלאימים בנק מהמשקיעים. לוקחים זכויות של בעלי מניות ונותנים אותן לוועדה. מונעים מבעלי המניות אפילו את הזכות להעמיד מועמדים לבחירה. הרי בכל מקרה גם אם אסיפת בעלי המניות תבחר באותם מועמדים, עדיין הם זקוקים לאישור הנגיד, כך שאין צורך למנוע את האפשרות להציע מועמדים".

הנגיד פישר לא שתק על התבטאות זו של אליהו והשיב לו בצורה חריפה כי "זו לא הלאמה. יש להפסיק את הדיון בהלאמה, זה פשוט לא נכון". פישר גם הגיב לדבריו של רמון ואמר כי לא נכון לטעון שהחוק הקיים אינו מצריך תיקון. לדבריו, עד היום לא היה בישראל בנק ללא גרעין שליטה, ולכן רמון לא יכול לטעון כי החוק הקיים מוכיח את עצמו כחוק טוב.

גם המפקח על הבנקים, דודו זקן, הזהיר מפני השארת המצב על כנו. הוא אומר כי "חלק ניכר מבעלי המניות לא משתתפים בהצבעות, מסיבות שלהם, ולכן הכוח של בעלי המניות שלוקחים חלק בהצבעה הוא גדול משיעור אחזקותיהם". במילים אחרות, זקן הזהיר כי ללא תיקון החוק עלול להיווצר מצב שבעלי מניות המחזיקים בנתחי מניות יצליחו להשתלט על בנק בישראל ללא קבלת היתר שליטה.

בתום הדיון קרא יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לבנק ישראל להיפגש עם שלמה אליהו בניסיון להגיע לפשרה. "צריך להגיע לפשרה. אני נותן לכם 10 ימים. אנא דווחו לי תוך עשרה ימים מהם חילוקי הדעות שנותרו. נושאים שלא יושגו בהם הסכמות, יועלו להצבעה בוועדה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#