משרד החקלאות: פותח חומר הדברה זול וידידותי לסביבה משמן מאכל

חוקרים במרכז למחקר חקלאי בבית דגן פיתחו חומר הדברה מהפכני ■ הוכח כיעיל בהתמודדות עם שני המזיקים מהגדולים בחקלאות ■ חלקת גידול מסחרי של הצמח ממנו מופק השמן לחומר ההדברה - פועלת בערבה

עמירם כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוקרים במרכז למחקר חקלאי בבית דגן (מכון וולקני), פיתחו חומר הדברה ידידותי לסביבה המבוסס על שמן מאכל, כך הודיע היום (ב') משרד החקלאות. לפי הפרסום, החומר החדש יעיל וזול לשימוש בהשוואה לחומרי ההדברה הכימיים המשמשים כיום להדברת מזיקים בחקלאות.

עוד עולה מהפרסום, כי החומר המהפכני יעיל בהדברת מזיקים במגוון סוגי ירקות בהם עגבניות, קישואים ופלפלים. בנוסף החומר החדש יעיל בהדברת מזיקים בדגנים רבים בינהם חיטה, שעורה ושיבולת שועל.

צילום: לימור אדרי

חומר ההדברה "הירוק", הוא סוג של תחליב העשוי מתערובת שמן ומים, אשר יעילותו הוכחה בהתמודדות עם מחלות צמחים הנגרמות על ידי אקריות וכנימות - שני המזיקים מהגדולים ביותר בחקלאות.

כמו כן, חומר ההדברה יעיל במניעת פטריות ובהן פטריית הקימחון שהנזקים שהיא גורמת ליבולי הדגנים בעולם מסתכמים במאות מיליוני דולרים בשנה. עוד פורסם, כי חומר ההדברה החדש, לא רק יעיל בהדברת המזיקים - הוא גם יעיל מאוד במניעת הדבקת הגידולים והיבולים במחלות צמחים.

בנוסף לכל היתרונות הללו, מצאו החוקרים שהשימוש בחומר החדש זול בהשוואה לחומרים כימיים המשמשים בדברה בין היתר מפני שהוא משתמר היטב בטמפרטורת החדר ואין צורך להוסיף לו חומרי שימור יקרים.

עלות השימוש הנמוכה בחומר החדש נובעת מעלותו הנמוכה של השמן המשמש להכנת חומר ריסוס (כדולר לליטר שמן). כמו גם מהתוצאות הטובות של פעולת החומר, המאפשרות שימוש בכמויות קטנות.

עוד נמסר כי עד כה לא נמצאה כל ראייה שהמזיקים לסוגיהם פיתוחו עמידות כנגד החומר, כפי שקורה בדרך כלל בהדברה כימית. בגידולים בהם נערכו הניסויים לא נותרו על גבי הצמחים או בתוכם שאריות של החומר, כך שאין צורך בימי המתנה בין הריסוס לבין הכניסה לשטח לקטיף ואסיף היבולים.

בראש צוות המחקר שפיתח את חומר ההדברה החדש עמד ד"ר שמואל גנור, חוקר במכון להנדסה במרכז המחקר החקלאי במשרד החקלאות. ל-TheMarker נודע כי חלקת גידול מסחרי של הצמח ממנו מופק השמן לחומר ההדברה החדש - כבר פועלת בערבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker