ריבלין נגד נתניהו ושטייניץ: "יבוא תוצרת חקלאית - גזר דין מוות לחקלאות"

יו"ר הכנסת: "הניסיון ליבוא מים מטורקיה וגז ממצרים צריך ללמד אותנו לקח"

עמירם כהן

יו"ר הכנסת רובי ריבלין, תוקף בחריפות את דיניות היבוא הפתוח של תוצרת חקלאית, שמוביל משרד האוצר ובתמיכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ריבלין שפתח את אירועי יום החקלאות בכנסת, שיזם יו"ר הלובי החקלאי ח"כ שי חרמש (קדימה) ואמר: "יש בינינו המבקשים להפוך את החקלאים לאויבי העם, שכן לשיטתם, החקלאים הם האחראים לייקור המים ולייקור המחייה ולמחירן המופקע של העגבניות. המסר שהם מעבירים הוא 'הכה בחקלאים והצל המדינה'".

יו"ר הכנסת רובי ריבליןצילום: מיכל פתאל

ריבלין השתמש בדבריו אלו בדימוי חריף ביותר הלקוח מסיסמת הפורעים הרוסים האוקראינים בהנהגת בוגדן חמלינצקי: "הכה ביהודים והצל את רוסיה", בגזרות (ת"ח-ת"ט) נרצחו עשרות אלפי יהודים. עוד אמר ריבלין כי "רבים בעם נוהגים בכפיות טובה מכוערת כלפי אנשי העמל ומבחינתם, החקלאות עשתה את שלה, החקלאות יכולה ללכת. כיום החקלאים צריכים ללחום על זכותם לשרוד ולהרוויח, כי ברור שלחקלאי אסור להיות רווחי", כדבריו.

בהתייחסו להמלצות הוועדה לבחינת מחירי החלב ומוצריו בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי, שהמליצה לממשלה לפתוח את יבוא מוצרי החלב ליבוא מתחרה, אמר יו"ר הכנסת: "רק לפני מספר שנים חשבנו לייבא מים מטורקיה ולהסתמך באספקת האנרגיה בעיקר על גז מצרי והמציאות טפחה על פנינו. יש דברים שעם, העומד על עצמאותו וריבונותו לא יכול להרשות לעצמו. יש ענפים במשק שאותם לא מפריטים ולהם לא עושים בהם מיקור חוץ. אחד מהם הוא החקלאות, שיא בישראל לא רק ענף כלכלי, אלא דרך חיים וערך לאומי ומשענת למדינת ישראל, העלולה להיקלע למצור, למלחמה ולחרמות בינלאומיות. המשך קיום ענף החקלאות חיוני לישראל".

ריבלין אף התייחס להמלצות ועדת מחירי החלב, לפיהן יש לקצץ בתמורה ליצרני החלב שמוכרים למחלבות. לדבריו מדובר "בהמלצות נמהרות העלולות להוות עבורם גזר דין מוות על משקים חקלאיים. אם יש צורך להוריד את מחירי המוצרים, יש לקצץ בפערי התיווך שגוזרים המתווכים ולא בתמורה לחקלאים".

בשבוע שעבר הורה בג"צ למשרדי האוצר והתמ"ת להימנע מלהוציא רישיונות יבוא כ-22 אלף טונה גבינות קשות (צהובות) לשנים 2013-2016 על פי המתווה לפתיחת שוק הגבינות ליבוא מתחרה, מתווה עליו המליצה ועדת קדמי. מתן רישיונות היבוא יבחן מחדש לאחר הדיון בטענות הצדדים.

יום החקלאות בכנסת עמד בסימן 90 שנה למחקר החקלאי בישראל, ובכנסת הוצגה תערוכה של חידושים חקלאיים שפותחו במרכז למחקר החקלאי (מכון וולקני). במהלך היום התקיימו דיונים בוועדות הכנסת, בנושא השרוי במחלוקת של הנדסה גנטית, יצירת מקורות אנרגיה חלופיים וחקלאות וביטחון.

יו"ר המועצה הלאומית הכלכלית דיבר על סכנת משבר עולמי ביצור מזון ורעב בעולם השלישי והשפעתו על ישראל. יו"ר הלובי החקלאי, ח"כ שי חרמש, אמר כי המחאה הכלכלית המחישה עד כמה ישראל זקוקה לחקלאים מקומיים חזקים על מנת להתקיים בביטחון וליהנות מתוצרת טרייה במחירים שווים לכל נפש.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker