"יישום פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג לא נראה באופק"

בדיון אתמול נשמע יו"ר ועדת הכלכלה פסימי בנוגע לאישור המלצות הדיור  שר השיכון טען כי קביעת כושר השתכרות של שני בני הזוג כקריטריון במבצעי דיור מוזל תפגע במשפחות עניות  השר מיסז'ניקוב, שהגיע במיוחד לדיון: "מי שעובד ומפרנס זכאי לסיוע לדיור לפני מי שלא"

צבי זרחיה

>> "קביעת כושר השתכרות של שני בני הזוג בשיעור של 125% כקריטריון לקבלת זכאות לרכישת דירה במבצעי 'מחיר למשתכן', כפי שהציעה ועדת טרכטנברג, תפגע ב-160 אלף משפחות, שבהן רק אחד מבני הזוג עובד" - כך אמר אתמול שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, בדיון שקיימה ועדת הכלכלה על פרק הדיור בהמלצות ועדת טרכטנברג.

אטיאס המתנגד להמלצת טרכטנברג בעניין, הוסיף כי "קביעת מיצוי כושר השתכרות של שני בני הזוג תפגע ב-49% המשפחות שחיות מתחת לקו העוני". אטיאס טען עוד כי משרד השיכון דורש שבקריטריונים לזכאות לסיוע תינתן עדיפות למשפחות עם עד שלושה ילדים וליוצאי צבא.

"בניגוד לפרסומים ולשקרים שהופצו, אנו לא רוצים הטבות מיוחדות לחרדים", טען אטיאס. "מי שאמר זאת רצה לייצר שנאה והתנגחות פוליטית". אטיאס הודיע כי פרק הדיור בהמלצות טרכטנברג לא יגיע לאישור הממשלה לפני ינואר 2012.

דבריו של אטיאס באו לאחר ששר התיירות, סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), שהגיע במיוחד לישיבה, טען: "אלה שעובדים ומפרנסים זכאים לסיוע לדיור לפני אלה שלא עובדים ומפרנסים". מיסז'ינקוב סירב לומר למי הכוונה, אבל בכנסת העריכו שהוא התכוון לאוכלוסייה החרדית הלא עובדת.

מיסז'ניקוב הציג מסמך הבנות שגיבש עם ראש הממשלה ושר האוצר מאוקטובר 2011 לקידום פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג. לפי מסמך זה, תנאי הזכאות ל-80% ממכסת יחידות הדיור שישווקו במסלול "מחיר למשתכן" יהיו בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג, כשתנאי סף לזכאות יהיה מיצוי כושר ההשתכרות. מיסז'ניקוב ציין את "דו"ח OECD האחרון, שקבע כי הרבה מתוכניות הבנייה ניתנות למשפחות גדולות ולקהל יעד שמוגדר בבירור.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (הליכוד), אמר: "האבסורד הוא שדווקא יישום פרק הדיור בדו"ח טרכטנברג אינו נראה באופק. בדמוקרטיה אמיתית המיעוט לא אמור להרגיש פחות טוב מהרוב, אך היום התחושה היא שהרוב הנושא בנטל מרגיש מיעוט מקופח. מחירי הדיור יורדים, אבל עדיין זו אינה בשורה למרבית חסרי הדיור, שכן להם זה לא משנה אם מחיר דירה ממוצעת הוא 1.1 מיליון שקל או מיליון שקל".

"הומלסים לא קוראים את דו"ח טרכטנברג"

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה כי "פקיד במשרד האוצר אמר לי 'מי שיש לו ארבעה ילדים זה פשע. אני לא צריך לממן אותו'". ח"כ מירי רגב (ליכוד) שאלה "איך שר השיכון יכול לישון בשקט כשעשרות משפחות ישנות באוהלים. מגיע לאוכלסייה המוחלשת לחיות בכבוד". ח"כ עמיר פרץ (העבודה) טען כי "ההומלסים לא קוראים את דו"ח טרכטנברג".

אטיאס הוסיף כי "מה שחסר בדו"ח טרכטנברג הוא שהדו"ח רצה לטפל בדיירי הדיור הציבורי, אלה שעובדים קשה ממעמד הביניים ולא גומרים את החודש. הדו"ח שכח את מי שעובדים קשה ולא יכולים להתחיל את החודש. הם האנשים הכי חלשים בחברה ואין להם סעד מהמדינה".

עוד הוא הוסיף כי תנאי סף לדיירי הדיור הציבורי הוא שכר חודשי של 5,600 שקל בחודש. הוא קרא לחייב במכרזים של משרד הבינוי ומינהל מקרקעי ישראל לשיווק קרקעות שהזוכה יתחייב להקצות 5% מהקרקע עבור יחידות דיור ציבורי. "זה לא עולה כסף למדינה ולא מחייב קיצוץ בביטחון", אמר אטיאס. "זהו צדק חברתי".

נוכח התנגדותו של משרד האוצר להצעה, הודיע אטיאס כי ביקש מח"כ דוד אזולאי (ש"ס) להגיש בקרוב הצעת בעניין "מעל ראשה של הממשלה". אטיאס גם קרא "להקצות 30 מיליון שקל בשנה לאפשר שכר דירה סוציאלי ל-2,000 זכאי הדיור הציבורי שממתינים בתור לקבלת דיור ציבורי".

לדברי אטיאס, רוב מה שכתוב בדו"ח טרכטנברג הוגש כבר על ידי משרד השיכון והאוצר. יש גידול של יותר מ-40% בהתחלות בנייה. כיום יש 45 אלף התחלות בנייה - המספר הגבוה ביותר בעשור האחרון. לראשונה ההיצע פוגש את הביקוש וגם עובר את הביקוש השנתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker