עפרה שטראוס: "עסקים קטנים הם הפתרון לריכוזיות במשק"

יו"ר קבוצת שטראוס, שנאמה בכנס של עמותת יסמין, הציגה נתונים שלפיהם מספר העסקים בבעלות נשים בישראל הוא מהנמוכים בעולם - 20% בלבד ■ שטראוס: "לנשים קשה יותר לקבל הלוואות בבנקים"

>> "בעולם מבינים שעסקים קטנים הם הדרך הנכונה לצמיחת הכלכלה" - כך אמרה אתמול עפרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס, בכנס של עמותת יסמין, שהפגיש נשות עסקים יהודיות וערביות.

שטראוס, נשיאת העמותה, הציגה נתונים של הבנק העולמי ו-OECD: בישראל כ-55% מהעובדים במגזר הפרטי עובדים בעסקים קטנים ובינוניים המעסיקים עד 100 עובדים, לעומת שני שלישים מכוח העבודה במדינות המפותחות.

"זאת, במלה אחת, ריכוזיות", הבהירה שטראוס. "דווקא כיום, כשהשיח עוסק בריכוזיות, כשיש מחאה חברתית והנבואות הכלכליות העתידיות שחורות - יש לשים דגש על 90% מכלל 460 אלף העסקים הפועלים כיום בישראל המוגדרים כעסקים קטנים ובינוניים".

על פי שטראוס, מקומן של נשים בשוק העבודה כיום הרבה יותר טוב מבעבר, אבל השינוי צריך להתרחש הרבה יותר מהר. "העולם", היא אומרת, "נכנס למיתון והדרך לצאת ממנו היא בעידוד מגזר העסקים הקטנים. חשוב במיוחד עידוד העסקים קטנים שהם בבעלות נשים - מה שיסייע לסגירת פערים בין המינים ולמיגור העוני".

לדבר שטראוס, לעסקים קטנים של נשים בארה"ב יש כיום תרומה של יותר מ-3 טריליון דולר לכלכלת המדינה והן מייצרות 16% מהמשרות בארה"ב".

לדבריה, "בישראל, העסקים הקטנים שנמצאים בבעלות נשים הם שקופים, אין בהם עניין, אבל זאת הדרך לייצר משרות חדשות, לייצר אפשרות לנשים להיות חלק משוק העבודה וזה צריך להיות עניין שהממשלה עוסקת בו. רוצים משק לא ריכוזי? זה הפתרון. הנשיא אובמה כבר הכריז כי עסקים של נשים הן מהות הכלכלה. הייתי רוצה לשמוע דבר דומה מראש הממשלה בנימין נתניהו".

מנתונים שהציגה שטראוס עולה כי מספר העסקים בבעלות נשים בישראל הוא מהנמוכים בעולם. בארה"ב מדובר ב-40% מכלל העסקים, באירופה יותר מ-30% ובישראל רק 20% מהעסקים הם בבעלות נשים.

"גם ב-20% האלה ניתן לראות כי יותר מ-90% מהעסקים הם בבעלות משותפת, קרי לא של האשה בלבד", אמרה שטראוס. "נשים סובלות מחוסר ביטחון, הן חוששות להיכשל, לגברים יש הרבה יותר ביטחון עצמי. חשוב גם לזכור שלנשים שנולדו הרבה יותר קל בהשוואה לעולות, חרדיות או ערביות. כולנו צריכים לדאוג שהמכשולים יוסרו מלפני כל אשה באשר היא", אמרה שטראוס. "אם נשים יהיו עניות פחות תהיה לנו חברה אזרחית חזקה יותר, וכמובן כלכלה חזקה יותר. חשוב, לכן, ללמד את תורת הקמת וניהול העסק, לעשות מנטורינג, לייצר שיתופי פעולה ולסייע אחת לשניה".

אחת הטענות שחוזרות על עצמן מפי יזמות נוגעת בחוסר הנגישות להון. שטראוס מסכימה: "לנשים קשה יותר לקבל הלוואות בבנקים", אמרה. "זה אחד החסמים המונעים הקמה של עסק עצמאי. חשוב לזכור שעוני יש בעיקר במשפחות שרק אדם אחד מביא כסף הביתה. היעד של הממשלה ושל כל הגופים שעובדים בזה, הוא להסיר גם את החסם הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker