אריה קיזל

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר, מצא פתרון לחוליי מערכת החינוך ("לפתוח את מערכת החינוך לתחרות", 22.11.2011 ,TheMarker). לדבריו, ביטול הרישום האזורי לבתי הספר, שיאפשר להורים לבחור לאיזה בית ספר לשלוח את ילדיהם, ודיפרנציאציה במשכורות המורים, יולידו חינוך נפלא, ראוי, צודק ואף זול.

קשה לא להתרשם מהקלות שבה הופך מילר את בתי הספר בישראל, לפחות בחזונו, לעוד מרחב קניות משוכלל, שבו המורים פותחים כביכול חנויות לממכר ידע זמין, אטרקטיבי, נוח לעיכול וכמובן תחרותי. אם יוגשם חזונו של מילר, ייהפך בית הספר לעוד מוצר נדל"ני, וכוחו לעמוד בפני גחמות ואופנות חולפות יישחק עוד יותר.

צילום: קמינסקי ירון

פתיחה של אזורי הרישום, במיוחד לבתי הספר היסודיים, תחריף את המגמה של שעתוק השיח העסקי אל תוך בתי הספר. במצב כזה, אחד המדדים היחידים כמעט להערכת בתי הספר יהיה הישגיהם והבולטות התקשורתית שלהם. זהו מתכון בטוח לשאיבת הרוח החינוכית-ערכית מבתי הספר ולהפיכתם למפעל ראוותני המבסס עצמו על רייטינג חולף. מהלך כזה יהיה שגיאה חמורה. הוא יביא לכך שבתי הספר יאמצו כללי התנהגות של תאגיד כלכלי וייהפכו למוסדות לייצור ציונים.

במקום להפוך את בתי הספר לתאגידים כלכליים, כדאי שוועדת החינוך של הכנסת תדון בנושאים הבוערים והחשובים באמת שבפניהם ניצבת כיום מערכת החינוך: הקמת מערך תמיכה משמעותי למורים חדשים במערכת; הקלת עומס ההוראה על מורים חדשים ובניית מודל משמעותי של הדרכה; טיפול שורש שיביא להעלאת רמת ההוראה בבתי הספר היסודיים; ביטול מערכת ההערכות והבחינות האין סופיות שממוטטות את מערכת החינוך, מעקרות את הסקרנות האינטלקטואלית של התלמידים ורומסות את הרוח ההומניסטית של החינוך.

דומה כי יעדים אלה יכולים להוות בסיס ראוי לדיוניה של ועדת החינוך של הכנסת, ויהפכו סופסוף את ח"כ מילר ואת הוועדה שלו לרלוונטיים.

הכותב הוא מרצה בפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker