בני פפרמן

לפני כמה שבועות אישרה הממשלה לאוכלוסיית החרדים והערבים תוספת משמעותית של תקנים למתנדבים לשירות אזרחי. החלטה מסוג זה היא בעלת משמעות לשתי האוכלוסיות, הואיל והיא גם תורמת לשיפור במעמדן האזרחי, וגם מעלה את היכולות התעסוקתיות של המתנדבים, כתוצאה מצבירת ניסיון תעסוקתי בעת תקופת ההתנדבות שיכולה להימשך עד שנתיים.

בעת שהמתנדבים משרתים בשירות אזרחי, הם נחשפים לראשונה לדרכי ניהול וקבלת מרות בעבודה שאליה התנדבו, וגם להגדרת ביצוע משימות, לעמידה בהן ולדיווח אודותן. הם נחשפים לעובדים מן השורה, לומדים מניסיונם של אחרים, עובדים לעתים קרובות בצוות ומתנסים בתיאום הנדרש לכך. הם יוצרים קשרים חברתיים עם עמיתים לעבודה וגם רשת חברתית, שדרכה עוברת אינפורמציה חשובה על הזדמנויות לעבודה עתידית. לבסוף, הם יוצרים תשתית של עמיתים ומנהלים שבבוא העת יוכלו להמליץ עליהם ועל עבודתם.

צילום: בן מלכי איציק

2,021 השולחנות העגולים - 8.12.2011 בכל רחבי הארץ

השירות האזרחי יוצר הון אנושי וחברתי בעל ערך כלכלי למתנדב, למדינה ולחברה. מכל הדברים החשובים לעיל נהנית אוכלוסיית החרדים, שכיום עומדים לרשותה 1,500 תקנים למתנדבים, ואוכלוסיית הערבים שלרשותה 1,800 תקנים למתנדבים לשירות אזרחי. בשנים הבאות יגדלו מספר התקנים באופן משמעותי בעקבות החלטת הממשלה, ועד 2014 יוכפל מספרם של התקנים המיועדים לערבים, בעוד שהתקנים לחרדים יגדלו ב-50%.

ואולם, יש אוכלוסייה אחרת שככל הנראה לא תהנה מהיתרונות ומהתרומה הפוטנציאלית של הרחבת תקני ההתנדבות. מדובר באנשים בעלי מוגבלויות. נכון להיום, עומדים לרשות אוכלוסייה זו תקנים רק ל-300 מתנדבים בשירות אזרחי, ובדרך כלל למשך שנה אחת בלבד, לעומת שנתיים של התנדבות בקרב רובן של שתי האוכלוסיות האחרות. העמותות האחראיות לגיוס מתנדבים מקרב בעלי מוגבלויות אינן מפרסמות את קיומו של מסלול כזה, מכיוון שאינן רוצות ליצור ציפיות ולאכזב פונים פוטנציאליים. עם זאת, ההערכות הן שאם יוגדל מספר התקנים של המתנדבים מקרב בעלי מוגבלויות ב-3,000, הם יתמלאו תוך שלוש שנים, כש-1,000 מתוכם יתמלאו באופן מיידי.

תוספת תקנים לשירות אזרחי לאנשים בעלי מוגבלויות אמורה לבוא מעצם החתירה של החברה הישראלית לשוויון, אך מעבר לכך, היא גם הדרך הנכונה לשלב אוכלוסייה זו בשוק העבודה. שירות אזרחי או צבאי הוא תחנה הכרחית ביצירת רצף טיפולי מסיום הלימודים ועד שלב התעסוקה, המקנה לנכים ניסיון תעסוקתי, שבהיעדרו רבים מהם נדונו להדרה ולאבטלה.

הדרך הזולה ביותר לשלב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה היא לספק להם תקן להתנדבות, שעלותו 50 אלף שקל לשנתיים, והוא כולל הכשרה והכנה לקראת השתלבות בשוק העבודה, לרבות ליווי בעת השירות. במונחים תקציביים, הוצאה זו שקולה לשתי שנות תשלום קצבאות נכות על ידי המוסד לביטוח לאומי. ההוצאה על תקן בעת השירות היא חד פעמית, בעוד שתשלום קצבאות לבעלי מוגבלויות רבים צפוי להימשך שנים רבות בשל נכותם. לכן, אחת הדרכים הבדוקות לקזז את ההוצאה התקציבית על קצבאות היא לסייע לנכים להשתלב מוקדם ככל האפשר בשוק העבודה, באמצעות הוספה משמעותית של תקנים לשירות אזרחי לאנשים בעלי מוגבלויות.

בשעה שבעלי מוגבלויות אינם משתלבים בשוק העבודה, המשק מאבד תוצר שניתן היה להפיקו לשם העלאת רמת חייהם ורווחתם של בעלי המוגבלויות ובני משפחותיהם, תוך הקטנה משמעותית של תלותם במערכות התומכות של המדינה. אך יותר מכל, מהלך כזה יכול להחזיר לבעלי המוגבלויות את כבודם ולאפשר להם להשתתף בחברה באופן מלא ושוויוני.

הכותב הוא מנהל מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום