אילן בירן: פריסת כיפת ברזל בכל ישראל עולה פחות מ-5 מטוסי F-35

יו"ר רפא"ל ניתח את בשאלה האם תקציב משרד הביטחון מוקצה כראוי, על פי שיקולים ערכיים של הגנה על אזרחי המדינה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

האם תקציב משרד הביטחון מוקצה כראוי, על פי שיקולים ערכיים של הגנה על אזרחי המדינה? יו"ר רפא"ל, אילן בירן אמר היום, כי יש מקום לשאול את השאלות בנושא, בוויכוח על תקציב הביטחון.

בכנס טכנולוגיות לתעופה וחלל שנערך בירושלים, אמר בירן כי פריסת סוללות של כיפת ברזל להגנה על תושבי ישראל צריכה למנוע את הצורך במבצעים, הכרוכים בדיני נפשות וממונות, "זה הרבה פחות מ-5 מטוסי אף-35", אמר.

אילן בירןצילום: אריאל ג'רוזו

לדבריו, כל התכניות להשלמת פיתוח מערכות ההגנה על ישראל בכל הטווחים, חץ 3, שרביט קסמים וכיפת ברזל, מהווים 0.3% מהתוצר הלאומי. לדבריו, יש להציג תפישה זו כשמנהלים דיון ציבורי על תקציב הביטחון. העובדה שלרפא"ל אין הזמנות מחו"ל למערכות כיפת ברזל, מקשה על מימון המשך הפיתוח והייצור.

"מתחולל ויכוח לא מספיק עמוק אבל ראוי על מקורות ושימושים של תקציב המדינה, גיוס מסים והוצאות מערכת הביטחון", אמר בירן. "כשעושים ניתוח, אני ממליץ לדעת עובדות: צריך לקבל החלטה נורמטיבית, אם אתה נותן מגן סביר לתושבי ישראל ודוחה מלחמות", אמר. לדבריו, מדברים על העלויות הגדולות של הפעלת כיפת ברזל, אבל לא על העלויות האלטרנטיביות של פגיעת טילים בעורף, כמו שהיה במלחמת לבנון השניה.

"אם מישהו בקהל יודע לומר לי מהו מחירם של 34 ימי לחימה בצפון עם אלף רקטות בישובים, ומחירה של אבדן תוצר וחופש מדיני והשבתת נמל חיפה, או אשדוד - שיקום. כמה מס רכוש שולם על אלף הטילים? או כמה אתם מוכנים לשלם כדי שהבית שלכם לא ייחרב? לכן, החישוב בכלכלה לאומית הוא קודם החלטה נורמטיבית על היעדים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker