אורה קורן

מפת היצוא הישראלי עברה שינוי בחודשים ינואר-ספטמבר 2011, על פי בדיקה שערך מכון היצוא. ארה"ב היא עדיין היעד העיקרי ליצוא הסחורות (ללא יהלומים), שהגיע לכ- 9 מיליארד דולר, עליה דולרית של כ- 3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. היקף היצוא הגבוה ביותר נרשם בענף התרופות המהווה כיום כ-41% מסך יצוא הסחורות לארה"ב ללא יהלומים.

במחלקה הכלכלית בראשות שאולי כצנלסון ציינו, כי למרות דרוגה של ארה"ב בראש יעדי הייצוא בפער גדול על המדינות האחרות, הולך ומצטמצם הפער בינה לבין שאר יעדי הייצוא. היצוא לארה"ב בחודשים ינואר – ספטמבר גבוה פי 5 מהיצוא לבריטניה, יעד היצוא השני של ישראל, בעוד שבתקופה המקבילה אשתקד היה גבוה פי 6 ובשנת 2009 היה גבוה פי 9.

בריטניה שמרה על מיקומה השני ברשימה, כמו בתקופה מקבילה אשתקד ומהווה יעד היצוא הגדול ביותר של ישראל באירופה. היצוא לבריטניה הסתכם בכ- 1.9 מיליארד דולר, עלייה דולרית של כ-23% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד, בעיקר כתוצאה מגידול חד ביצוא התרופות. סין עלתה מהמקום החמישי למקום השלישי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, וממשיכה לקבע את מעמדה כיעד היצוא העיקרי והצומח ביותר של ישראל באסיה וכיעד היצוא הגדול ביותר באסיה. יצוא הסחורות ללא יהלומים לסין עלה בשיעור של כ-35% והסתכם בכ 1.7 מיליארד דולר. היקף זהה ליצוא הכולל אליה בשנת 2010.

הולנד מדורגת במקום הרביעי ביעדי היצוא, ירידה של שלב אחד בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. היצוא להולנד הסתכם בכ 1.6 מיליארד דולר עלייה דולרית של כ-19% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. גרמניה מדורגת במקום החמישי ביעדי הייצוא, עלייה של שלב אחד בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. יצוא הסחורות ללא יהלומים למדינה הסתכם בחודשים ינואר – ספטמבר 2011 בכ -1.45 מיליארד דולר, עלייה דולרית של כ- 24% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

טורקיה עולה למקום השישי מהמקום השביעי. יצוא הסחורות ללא יהלומים אליה הסתכם בכ- 1.4 מיליארד דולר, גידול של כ- 39% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד, שיעור הגידול הגבוה ביותר מבין 20 יעדי היצוא העיקריים של ישראל. העלייה החדה בייצוא לטורקיה נובעת בעיקר מהגידול בענף כימיקלים וזיקוקי נפט המהווה כ 70% מסך הייצוא לטורקיה ועלה בשיעור של כ 54% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והסתכם בכ- 990 מיליון דולר. במקום השביעי מדורגת צרפת לאחר שעלתה מהמקום התשיעי בתקופה מקבילה אשתקד. יצוא הסחורות ללא יהלומים הסתכם בכ- 1.1 מיליארד דולר, עלייה דולרית של כ- 22% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד. איטליה, מדורגת במקום השמיני ביעדי הייצוא בתקופה זו בדומה לדירוגה בתקופה מקבילה אשתקד. היצוא לאיטליה הסתכם בכמיליארד דולר, עלייה של כ 4% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

הודו, אשר דורגה בתקופה המקבילה אשתקד במקום הרביעי מבין יעדי היצוא, יורדת 5 דירוגים למקום התשיעי. סך היצוא להודו בחודשים ינואר – ספטמבר הסתכם בכ 934 מיליון דולר, ירידה של כ-30% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

מדובר בירידה החדה ביותר מבין 20 יעדי היצוא המובילים של ישראל. הירידה בייצוא להודו מושפעת מאוד מייצוא מוצרי כרייה וחציבה, היצוא בענף זה נתון לשינויים קיצוניים בהתאם לחתימה או אי חתימת חוזים והסכמי אספקה חדשים עם יבואנים מקומיים וכן מעסקאות ביטחוניות (כלי טיס וציוד אלקטרוני) . להערכת כלכלני מכון היצוא, חידוש הסכמים בתחום הכרייה והחציבה צפויים להשפיע לחיוב על היקפי הייצוא להודו כבר השנה.

ספרד שומרת על מקומה ה- 10 ביעדי היצוא. סך יצוא הסחורות ללא יהלומים הסתכם בחודשים ינואר - ספטמבר 2011 בכ 750 מיליון דולר, ירידה דולרית של כ8%.
לדברי רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא: "השינויים במפת הייצוא משקפים את חשיבותו ההולכת וגדלה של השוק הסיני לייצוא הישראלי . להערכתו, צפויה סין להגיע למקום השני ביעדי היצוא עד סוף שנת 2011. לדבריו, בכוונת מכון היצוא להפנות משאבים רבים להמשך עידוד היצוא לשווקים הצומחים בדרום מזרח אסיה ובדרום אמריקה כמשקל נגד הירידות בייצוא לאירופה ולארה"ב.

סך יצוא הסחורות (ללא יהלומים, אוניות ומטוסים) בחודשים ינואר-ספטמבר 2011 הסתכם בכ-34.7 מיליארד דולר - גידול דולרי של כ-11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker