עשירים, כך אפשר לחמוק ממס טרכטנברג

בעזרת תכנון נבון אפשר להפחית את המס - וגם לחסוך בביטוח לאומי ומס הבריאות

אבי נוב

פרק המיסוי בדו"ח טרכטנברג אמור להעלות בצורה דרמטית את נטל המס על בעלי הכנסות גבוהות. ואולם, באמצעות תכנון מס נכון יוכלו בעלי הכנסות גבוהות להפחית את תשלומי המס במידה ניכרת, ובאותה הזדמנות גם לחסוך בתשלומי ביטוח לאומי ומס בריאות.

על פי רפורמת טרכטנברג, החל בשנת המס 2012 יוגדל שיעור המס על מדרגת המס העליונה מ-44% ל-48%. כמו כן יוטל מס נוסף בשיעור של 2% על הכנסה הגבוהה ממיליון שקל בשנה (כ-83 אלף שקל בחודש) מכל מקור שהוא (משכורת, עסק, ריבית, דיווידנד או רווח הון). אלא שמדובר במיסוי תיאורטי בלבד, שכן באמצעות תכנון מס ניתן יהיה להפחית יותר ממחצית מתשלומי המס השוטפים, וגם לחסוך בדמי ביטוח לאומי ומס בריאות.

מנואל טרכטנברגצילום: תומר אפלבאום

אם בעל הכנסה גבוהה מקים חברה בע"מ ומספק את שירותיו באמצעות תאגיד שבשליטתו, במקום להיות כפוף לשיעורי המס השוליים הגבוהים (48%-50%) הוא ישלם מס שוטף בשיעור של 25% בלבד, בהנחה שהכסף לא יימשך מהחברה כדיווידנד.

פעילות באמצעות חברה מאפשרת לבעל החברה לתכנן את משיכת המשכורת וליהנות ממדרגות המס הנמוכות ומנקודות הזיכוי. בנוסף לחיסכון במס, פעילות באמצעות חברה חוסכת תשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. השלב הבא בתכנון המס הוא למשוך את יתרת הכסף מהחברה ביעילות מיסויית מקסימלית.

שר האוצר שטייניץ חושש מתכנוני מס כגון אלה, ולכן הורה על הקמת צוות לבדיקת "חברות ארנק" - חברות המוקמות לצורכי חיסכון במס. משרד האוצר ורשות המסים נכוו בעבר מתכנון מס כזה. בשנים האחרונות הוקמו עשרות אלפי חברות, לאחר שהאוצר העלה את תקרת הגבייה של תשלומי הביטוח הלאומי ומס בריאות לפי עשרה מהשכר הממוצע במשק.

במשרד האוצר וברשות המסים מעוניינים כעת להעמיד למבחן משפטי את תכנון המס המבוסס על הקמת חברה בע"מ לצורך אספקת שירותים. אך האם תכנון מס של שכירים בעלי הכנסות גבוהות באמצעות חברות למתן שירותים יכול להיפסל משפטית על ידי רשות המסים?

רשות המסים ניצבת בפני בעיה מהותית, שהרי חופש ההתאגדות הוא זכות חוקתית. לא אחת פסקו בתי המשפט כי אין פסול בשימוש בחברה להקטנת נטל המס המוטל על היחיד. ביחס לביטוח הלאומי, הקמת חברה שבעקבותיה לא משולמים דמי ביטוח לאומי אושרה על ידי בית הדין הארצי לעבודה.

ניתן לצפות אפוא כי בחודשים הקרובים יוקמו אלפי חברות נוספות למתן שירותים על ידי שכירים בעלי משכורות גבוהות.

הכותב הוא עורך דין ומומחה בדיני מסים ובמיסוי בינלאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker