בג"ץ הקציב למדינה ולמתמחים שבועיים להגיע להסכמה

לאחר שנזף במתמחים וגם באוצר, החליט בית המשפט למנות את מוטי מירוני ויצחק זמיר למתווכים חיצוניים במשא ומתן - והבהיר שאין לפתוח או לקצר את ההסכם שכבר הושג

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

>> ההידברות בין המתמחים לאוצר תתחדש היום בתיווך פרופ' מוטי מירוני והשופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר. בתום דיון ממושך שלשום בבג"ץ ולאחר ששופטי בג"ץ נזפו הן במתמחים והן במדינה על התנהלותם - הוחלט לפתוח בהליך של הידברות שיימשך שבועיים וינווט על ידי שני מסייעים חיצוניים: מירוני וזמיר.

לבחירת השניים קדם פינג פונג בין האוצר למתמחים על זהות המתווכים: הרופאים דרשו להכניס למשא ומתן את פרופ' צביקה רם מאיכילוב - מה שגרר התנגדות חריפה מצד ההסתדרות הרפואית והאוצר, שכן רם מזוהה עם האופוזיציה החריפה ביותר להסתדרות הרפואית ולהסכם. מנגד, האוצר התנגד למינויו של פרופ' מוטי מירוני, בטענה כי אחד המתווכים צריך להיות מתחום הרפואה.

אחד השמות שהציע האוצר הוא פרופ' יצחק פטרבורג, ששימש רק לפני שלושה חודשים כמגשר שהביא לחתימת ההסכם. "המינוי של פטרבורג הוכח כמוצלח", אמרו נציגי האוצר, אך נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, השיבה בסרקזם: "אנחנו רואים כמה זה הצליח. הצלחה רבתי. הסכסוך אולי פורמלית נגמר, אבל הוא לא פתור". לאחר שהשופטים האשימו את המדינה בטרפוד ההידברות, והשופט חנן מלצר אף שלף שוב את "נשק יום הדין" כשהציע לקצר את ההסכם ו"לפתור ברגע אחד את המשבר", יצאו הצדדים להפסקה - והמדינה הודיעה כי היא תקבל את מירוני כמתווך.

נושאי ההידברות לא הוגדרו מראש כדי לאפשר גמישות, אך השופטים הבהירו חד-משמעית כי ההידברות תהיה במסגרת ההסכם בלבד. במהלך היום יוחלט היכן, מתי ובאיזו מתכונת ייערכו השיחות. אף שבית המשפט פסל למעשה אפשרות של קיצור ההסכם או פתיחתו, הביעו המתמחים בתום הדיון אופטימיות ואמרו כי "החלטת בית המשפט מוציאה כרטיס אדום לפקידי האוצר מניהול המו"מ ומעבירה אותו לידיים אחראיות. זו ההחלטה הטובה ביותר בעבור אזרחי ישראל ובעבור הרפואה הציבורית. צר לנו שהצעתנו לגישור לא התקבלה כבר לפני שבועיים ומשחקי כבוד של פקידות שחצנית הובילה את כולנו לאיבוד אמון טוטאלי וכאוס. כעת מוטלת חובה לגלות אחריות ולייצב את מערכת הבריאות הציבורית עד לגיבוש מתווה מוסכם עם המגשרים".

"נתניהו צריך להתערב"

הסיבה להתנגדות האוצר למירוני נעוצה אולי בעמדות שעשויות להיחשב "פרו-רופאים", שהשמיע בראיון לפני כמה חודשים ב-TheMarker. מירוני אמר אז כי על ראש הממשלה להיכנס בדחיפות לתמונה: "ההיסטוריה מראה שכשבגין נכנס בעובי הקורה בעת שביתת הרופאים ב-83', וכשברק התערב ב-2000, זה הכריע את השביתה", אמר מירוני. "נכון שאנשי האוצר לא אוהבים זאת, אבל גם הפעם על ראש הממשלה להתערב".

בנוסף הביע מירוני הבנה לתסכול של הרופאים: "הם מאוכזבים מהתקוות שתלו בהסכם הגישור שאליו הגענו ב-2000. תוספת השכר שהושגה אז היתה 13.3%, ואולם ההחלטה העיקרית היתה גיבוש המלצות בעניין שכרם ותנאי העסקתם של הרופאים במסגרת ועדה ציבורית בראשות עדי אמוראי. מה שקרה אופייני לוועדות ציבוריות רבות בישראל: הוועדה גיבשה ב-2003 דו"ח, אך מעולם לא התקיים לגביו דיון רציני. אף שעברו שנים רבות מאז, הדבר משפיע על עמדתם החשדנית".

מירוני הוסיף כי "ב-2003 באה ההסכמה בין יו"ר ההסתדרות לשעבר עמיר פרץ לנתניהו, שכיהן אז כשר האוצר, שלפיה כל עובדי המגזר הציבורי יוותרו למשך שנתיים על שכר בשיעור 4%-12%. הרופאים התנגדו להכללתם בהסדר, אך זה לא עזר להם. ב-2008 הם אמנם קיבלו תוספת שכר בשיעור 25%, אך רבים מהם שאלו אם בשביל זה היה כדאי להתחייב להימנע משביתה במשך עשור שלם".

זמיר אמר רק לפני כמה שבועות בכנס של המוסד לבוררות עסקית, כי השופטים הם מגזר חלש לעומת הרופאים: "כשהרופאים התלוננו על עומס עבודה בתחילת הסכסוך, משרד האוצר הציע להם 1,000 תקנים נוספים. הם קבוצת לחץ, יש להם יח"צנים והם חורצים גורלות", אמר. "השופטים לא שבתו ואין להם יח"צנים, נוח מאוד להתעלם מהמצוקה הזאת. במקום להתמודד עם הבעיה ולפתור אותה כמו שצריך באמצעות הגדלת התקנים של השופטים, המדינה אומרת שהיא פוטרת את עצמה מהנטל - ומפריטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker