רשות המים: ישראל עשויה להידרש להגדיל את סיוע המים לירדן

ישראל מקצה לממלכת ירדן 55 מיליון מ"ק לשנה במי כנרת - כ-15% מהמים שמקורות שואבת (בממוצע) למוביל הארצי

עמירם כהן
עמירם כהן

ייתכן שעל ישראל יהיה להגדיל את הקצאת המים לממלכת ירדן, הסובלת ממצוקת מים קשה, לפי מנהל אגף תפעול ברשות המים זאב אחיפז, שדיבר בכנס שעסק בשיקום הירדן הדרומי.

עוד אמר אחיפז כי על שיקום הירדן הדרומי להתחיל בניצול מי הקולחין המזהמים את הנהר ובשחרור המים המנוצלים על ידי החקלאים לטובת הטבע. בדרך זו, לדבריו, תוכל ישראל להשיב לירדן הדרומי 30 מיליון מ"ק מים בשנה.

טיפה זולגת מברז
צילום: AP

בסוגיית הזרמת מים נוספות לירדן הדרומי אמר אחיפז, כי הדבר מוטל בספק, מאחר שישראל עשויה להידרש למסור כמויות מים נוספות לממלכה והם יבואו על חשבון הגדלת כמות המים הנקיים הדרושים לשיקום הנהר.

בכנס הוצג מחקר של ההידרולוג גלעד ספיר מחברת DHV המייעצת ליזמי פרויקטים בתחום הנדסת הסביבה. המחקר מציע לישראל שלושה תרחישים, שהמועדף מהם על עמותת "ידידי כדור הארץ", הפועלת בתחום שימור הטבע ותמיכה למיזמי טיהור מי ביוב ברשות הפלסטינית ובירדן, הוא הזרמת 220 מיליון מ"ק לשנה של מים שפירים מהכנרת וממקורות אחרים לירדן הדרומי והורדת שיעור המליחות בירדן הדרומי ל-750 מ"ג כלור לליטר - הרמה המירבית שמאפשרת לשקם את הנהר והטבע סביבו.

כדי לעשות זאת, מציע המחקר להשקיע בהארכת תוואי "המוביל המלוח" מעמק בית שאן לים המלח, הפחתה ניכרת בשאיבת מים למוביל הארצי, הפחתת ניצול המים מאגן היקוות הכנרת להשקיה חקלאית ב-30%, הפחתה של 50% בניצול המים באגן ההיקוות לגידול דגי בריכות ובנוסף התפלת 1.5 מיליון מ"ק לשנה של מי "המוביל המלוח".

הסעיף במחקר, שעוסק בהפחתת ניצול המים באגן הכנרת להשקייה חקלאית, לגידול דגים ולהזרמת המים לשיקום הירדן, עורר התנגדות עזה בקרב נציגי החקלאים שנוכחו בכנס ופסקו כי אין כל אפשרות להפחתה נוספת בהקצאת המים לחקלאות.

מזרימה היסטורית של 1,250 מיליון מ"ק לשנה בירדן הדרומי, 580 מיליון מ"ק (46%) הוטו בידי ישראל לשימוש חקלאי וביתי, ויתרת המים (בעיקר מי נהר הירמוך הזורמים לירדן הדרומי), הוטו על ידי סוריה וירדן לשימושים דומים. לאפיק הירדן הוזרמו מים מלוחים ומי שופכין.

כדי לשקם את הירדן הדרומי ואת הטבע סביבו, קובעים ידידי כדור הארץ, המסתמכים על המחקר, על ישראל להחזיר לה 220 מיליון מ"ק בשנה, על סוריה להשיב 100 מיליון מ"ק לשנה ועל ממלכת ירדן 90 מיליון מ"ק בשנה. סה"כ, 410 מיליון מ"ק, בעוד שבעתיד על 3 המדינות הללו להזרים לירדן 200 מיליון מ"ק נוספים.

אפיק הירדן הדרומי (בין דגניה לים המלח) הפך בעשורים האחרונים לתעלת מים מלוחים ומי קולחין. את הכנס יזמה עמותת "ידידי כדור הארץ" הפועלת לשימור הטבע והחי במזרח התיכון ולסיוע לפלשתינאים ולירדנים בהקמת מיזמי טיהור מי ביוב ואיכות סביבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ