תחקיר "עובדה": מה קרה במסלול היהלומים של לבייב מנמיביה לישראל?

2,140 קראט יהלומי גלם שמקורם לא ידוע הוחרמו מהמפעל של לבייב בנמיביה; אנשי לבייב טוענים: היהלומים נגנבו על ידי מנהל המפעל, גבי שטרית, שנעלם; תחקיר עובדה חושף הקלטות שבהן נשמעים בכירים בקבוצת לבייב כשהם מבקשים משטרית להיעלם מנמיביה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

>> ב-27 בינואר 2011 פשט כוח משטרה למפעל היהלומים של לב לבייב בנמיביה, והחרים 2,140 קראט יהלומי גלם שמקורם לא היה ידוע. מאז התפתחה הפרשה לשתי גרסאות הפוכות. על פי תחקיר שהכינו אילנה דיין ורוני זינגר, שישודר היום בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, אנשי לבייב הגישו לשלטונות נמיביה מסמך, שאומר כי יש להם יסוד סביר להניח שמנהל המפעל, גבי שטרית, גנב את היהלומים, לא העבירם לישראל וליטש אותם בעצמו.

לגרסת אנשי לבייב, שטרית נעלם מיד לאחר שעלה על מטוס מנמיביה, ואין להם כל קשר אתו. אנשי לבייב לא מופיעים בכתבה, ודברים אלה מבוססים על מסמכים שהעבירו לחוקרים בנמיביה, שהוצגו בפני תחקירני "עובדה" ועל שיחות של התחקירנים איתם לצורך קבלת תגובתם לתחקיר.

לשטרית, שעבד עם לבייב יותר מ-20 שנה, גרסה שונה לחלוטין, שמטילה לכאורה צל כבד על גרסת לבייב. לפי גרסת שטרית, היהלומים - בשווי של מעט יותר משני מיליון דולר, הגיעו לישראל לאחר שנפלה טעות ברישומם במפעל בנמיביה, ואז החלה הפרשה להסתבך. הוא מאשר כי ביצע פעולות רישום לא תקינות, אולם טוען כי הכל נעשה בהוראה מדרגים בכירים בחברת היהלומים של לבייב, LLD.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

לגרסתו של שטרית, סיפור הפרשה החל כשהמפעל בנמיביה הוציא לישראל משלוח של חבילת יהלומי גלם ארוזה וסגורה, שהכילה שש קופסאות ("בוקסים"). זו היתה ההקצאה ("סייט") של יהלומי הגלם ללבייב מממשלת נמיביה. היהלומים אמורים היו לצאת לישראל להערכה טכנית ולחזור לנמיביה לליטוש. אולם, מסמכי היצוא שליוו את המשלוח הזכירו שתי קופסאות בלבד. המשמעות היא שבישראל נחתו, לכאורה, ארבע קופסאות יהלומים שלא היה להן תיעוד מלא.

על פי התחקיר, אחד מעובדי לבייב בישראל פתח את החבילה, גילה מיד את הטעות וצלצל לשטרית. "הצעתי להודיע לנמיבים, אבל הם (אנשי לבייב) שתקו", אמר שטרית. המפעל יצא לחופשת חג המולד, ושטרית הגיע לישראל. כשחזר לנמיביה קיבל שטרית הודעה מהשלטונות, שתוך כמה ימים צפויה ביקורת במפעל. לדבריו, הוא יודע שחסרים לו יהלומים במלאי בשווי של מעט יותר משני מיליון דולר. על פי התחקיר, שטרית טוען כי אחד המנהלים בישראל שלח לנמיביה בלדר עם יהלומים להשלים את החסר. שטרית קיבל את החבילה מהבלדר, אולם כשפתח אותה במפעל התברר לו כי אלה לא היהלומים שהוצאו מנמיביה. לדבריו, אלה היו יהלומים באיכות ירודה במיוחד.

בשלב הזה אישר שטרית כי הכין דו"ח עם נתונים מזויפים לקראת הביקורת, כיוון שהבין שזו הכוונה מלמעלה. "אני מודה שפיברקתי, אבל בידיעה שכל אנשי החברה יודעים", אמר.

"ניתוק המגע שלך הכרחי"

על פי התחקיר, ארבעה ימים לפני המועד המתוכנן לביקורת פשט כוח המשטרה על המפעל, והחרים יהלומים בחשד שמקורם אינו בנמיביה. עוד ציין התחקיר כי דקות לאחר מכן קיבל שטרית טלפון מאנשי לבייב במוסקווה, שהורו לו לצאת מיד מהמדינה - בהוראת "בעל הבית". ליתר ביטחון הינחו אותו שאם ייתפס יאמר שהיהלומים מנמיביה.

שטרית הצליח לצאת בטיסה ליוהנסבורג, וממנה לישראל. הוא זומן לפגישה במשרדי לבייב בבורסת היהלומים ברמת גן. שם, לדבריו, מסר את גרסתו המלאה לצמרת LLD. לדבריו, לבייב הבהיר לו כי החברה תודיע לשלטונות נמיביה שהוא - שטרית - סרח, התפטר ונעלם. זמן קצר לאחר מכן קיבל הוראה מאנשי לבייב "לרדת למחתרת".

על פי הקלטה של שיחה עם בכיר ב-LLD נאמר לו: "הם (המשטרה בנמיביה) עושים מזה סיפור גדול, לכן ניתוק המגע שלך הכרחי. זה אומר שאם אפשר תחליף מספרי טלפון, שלא יוכלו ליצור איתך קשר. כמובן, בלי מיילים. זה יכול להסב נזק מאוד כבד".

בשלב זה הציגו אנשי לבייב לנמיביה מסמך, בו טענו כי הקשר עם שטרית נותק מאז שיצא מנמיביה. בפועל, על פי התחקיר, הם המשיכו להנחות אותו כיצד לפעול, ואף המשיכו לשלם לו משכורת. כששטרית שאל, אם יקבל תלוש משכורת, השיב לו בכיר בקבוצת לבייב, על פי ההקלטה: "אנחנו טוענים, שאנחנו לא יודעים איפה אתה, ואנחנו ממשיכים להנפיק לך תלושי משכורת? זה הגיוני?". שטרית לא הוחזר לעבודה ב-LLD, וממאי 2011 כמעט ואין קשר בינו לחברה.

דוברת קבוצת לבייב מסרה בתגובה: "באחרונה נאלצים קבוצת לבייב והעומד בראשה להתמודד מול פרסומים זדוניים, שקריים ומגמתיים המופצים על ידי גורמים בעלי אינטרס באמצעות כלי התקשורת. גורמים מפוקפקים החליטו כעת להכפיש את שמו ולייצר מצג שווא, המביא לתמונה מעוותת ומסולפת אודות האיש ומפעלותיו.

כתבת "עובדה" שתשודר אינה אלא פרסום ממוחזר נוסף של חומרים שכבר פורסמו, והמניעים הפסולים העומדים מאחורי פרסומים אלה עוד יתבררו. מר שטרית, המרואיין המרכזי בכתבה, הוא עובד שפוטר, נמלט מנמיביה ונמנע מלהיכנס לתחומה עד היום. בנמיביה מתנהלת בימים אלו חקירה על ידי הרשויות המוסמכות, תוך שיתוף פעולה מלא מצד חברת LLD נמיביה, ואשר במהלכה יתבררו החשדות הכבדים כנגד מר שטרית.

הטענה המרכזית בכתבה כאילו בוצעה הברחת יהלומים לישראל, נסתרת באופן ברור ונחרץ באישורים חתומים של הרשויות הנמיביות וגם באישורים חתומים של מחלקת הפיקוח על היהלומים במשרד התעשייה בישראל, הפותח ובודק תכולתה של כל חבילת יהלומי גלם המיובאת לישראל, את התאמתה לחשבון ואת תעודת הקימברלי המלווה אותה.

יצירת מצג שווא המבוסס על שקרים ועיוותים הבאים מפיהם של גורמים מפוקפקים בעלי אינטרס, עושה עוול עם אלפי אנשים הפועלים במסגרת תעשיית היהלומים של מר לבייב ושומרים על כללי החוק, המוסר והערכים.

חברות היהלומים של מר לבייב, הפרושות בעולם, הינן מהחברות המובילות בענף ומשמשות מופת ודגל בתעשייה, ואין בפרסום מגמתי כזה או אחר כדי לשנות עובדה זו".

לבייב - היהלומן היחיד בעולם שחולש על כל שרשרת האספקה

>> ענף היהלומים העולמי מתנהל ברובו מאחורי הקלעים. העסקות נסגרות לא פעם בלחיצת יד ולא במסמכים חתומים, וקשה לעקוב אחר ההתרחשויות בו. בתחילת 2009 נפגע הענף, כשהמכירות בעולם קרסו ביותר מ-50%, אך לאחר מכן החלה התאוששות, שהואצה ב-2011.

השחקן המרכזי בזירה הוא דה בירס, שחולשת על 65% משוק הגלם העולמי. לב לבייב נחשב ליהלומן הפרטי המוביל בישראל, וכנראה גם בעולם, וכמי שהתגרה לא פעם בדה בירס והתמודד מולה במכרזים של יהלומי גלם באפריקה וברוסיה. בעבר ציינו מקורביו שכל יהלום חמישי שנמכר בעולם קשור ללבייב.

לבייב הוא היהלומן היחיד בעולם שחולש על כל שרשרת האספקה - משלב הכריה במכרות שבבעלותו באפריקה, דרך מלטשות היהלומים באפריקה, ברוסיה ובישראל, וכלה במכירה קמעונאית בחנויות יוקרה ספורות בעולם הנושאות את שמו. הנתון הרשמי היחיד המתפרסם בנוגע לעסקי היהלומים שלו הוא מכירותיו בישראל, כפי שמדווח עליהם המפקח על היהלומים במשרד התמ"ת, היושב בבורסת היהלומים. הפרסום נעשה בהסכמת לבייב. ב-2010 עמדו מכירות היהלומים של חברת LLD שבבעלותו על 366 מיליון דולר, לעומת 241 מיליון דולר ב-2009.

השוק העולמי של יהלומי הגלם היה כ-13.5 מיליארד דולר ב-2010. שוק היהלומים המלוטשים מוערך בכ-18 מיליארד דולר. לפי הערכות בענף, השוק צפוי לגדול בלפחות 10% ב-2011. מ-2003 מתבצעות מכירות היהלומים בעולם תחת תהליך קימברלי, שבו כל יהלום שנמכר מקבל תעודה, המעידה כי הופק ללא פגיעה בזכויות אדם. כתוצאה מהתהליך נמצאת תנועת כ-97% מהיהלומים בעולם תחת פיקוח מתועד, שנועד גם להקשות על הברחת יהלומים וסחר לא חוקי בהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker