המשמר החברתי פשט על הכנסת - וחזר עם ממצאים מטרידים

התנועה התארגנה בפייסבוק כדי לדאוג שגם הציבור יזכה לייצוג בכנסת; כשחדרו לכנס נחשפו לדיונים שמובילים רק לעוד דיונים ולהצבעות חפוזות בנושאים קריטיים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

אביב סלע, סטודנט לסוציולוגיה ועיתונות באוניברסיטת תל אביב, התייצב לישיבתה של ועדת הכספים של הכנסת לפני כשבועיים ולא האמין למראה עיניו. הישיבה, שעסקה בהעברות תקציביות בין משרדי הממשלה, "דמתה לסרט נע", כתב סלע, 24, בעמוד הפייסבוק של המשמר החברתי - גוף מחאה שהתארגן בעקבות המחאה החברתית, כדי לשמור על האינטרסים של הציבור בכנסת.

"בכל פעם הוכרז שינוי אחר; נציג משרד מסוים הציג בשני משפטים את השינוי הנדרש, ולאחר מכן התנהלה הצבעה מהירה, שנגמרה בהסכמה פה אחד", הוסיף סלע "בעבר, כשקראתי בעיתונים על ההצבעות האוטומטיות שמתקיימות בוועדת הכספים, למשל בחוקי התקציב וההסדרים, כשרבים מחברי הכנסת לא קוראים ולא מבינים על מה הם מצביעים - לא תיארתי לעצמי עד כמה הדבר חמור", חלק סלע את רשמיו מהישיבה.

אוהל המשמר החברתי

סלע הוסיף כי "בישיבה השתתפו תשעה חברי כנסת. את ישיבת הוועדה פתחה ח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה), שטענה כי גם לישיבה זו, כמו לישיבה הקודמת שעסקה בתיקוני תקציב, לא קיבלו חברי הכנסת מראש את התיקונים הנדרשים על פי משרד האוצר. אברהם-בלילא טענה שלפיכך, אין אפשרות לחברי הכנסת ללמוד מבעוד מועד את הנושא ולבחון את השינויים בעין ביקורתית. חוברת השינויים שניתנה על ידי משרד האוצר היא חוברת מלאה טבלאות תקציביות ובקשות משפטיות שמקודדות את השינויים".

סלע ציפה שיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יתייצב לצדה של אברהם-בלילא, וינזוף באוצר על כך שהגיש חוברת בת 63 עמודים לביצוע שינויים תקציביים לאישור הועדה זמן קצר לפני הדיון - אך ציפיותיו התבדו. "גפני מסר כי גם לו משרד האוצר מעביר את הפירוט דקות לפני הישיבה", הוסיף סלע. "הוא אמר: ‘אין חמש דקות, אין שעה, אין שעתיים'. לי, בתור צופה, הוועדה לא איפשרה לקבל את החוברת עם פירוטי העברות התקציב. לפיכך, היה קשה לעקוב אחרי ההעברות הרבות, שנדונו בוועדה במהירות רבה".

מסקנתו של סלע מהמתרחש בוועדת הכספים: "זו תופעה קשה. הכנסת היא מגדל שן, הח"כים עושים בה כבתוך שלהם, והציבור לא יודע מה קורה".

"כדי שהמחאה לא תסתיים"

סיבה זו דירבנה את סלע להצטרף כפעיל במשמר החברתי - שהוקם בידי ליה נירגד וד"ר דניאל דור, ותחילתו בהתארגנות בפייסבוק לאחר פרוץ המחאה החברתית בקיץ האחרון. נירגד מלמדת תרגום ספרותי ומשמשת ראש התוכנית לתרגום במכללה האקדמית בית ברל, ודור מרצה בחוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב.

לדברי נירגד, "ישבנו וחשבנו שצריך לעשות משהו כדי שהמחאה לא תסתיים בקיץ, אלא יהיה לה שלב ב' גם בחורף, ושהמחאה צריכה לעבור מהאוהלים אל משכן הכנסת. לפיכך, החלטנו להוציא קריאה לציבור: 'החורף לא עוזבים את הכנסת'. פתחנו קבוצה בפייסבוק ומשם הכל התחיל להתגלגל. עשינו פגישה ועוד פגישה, הקמנו אוהל בגן הוורדים, מול משכן הכנסת, ואנו מציפים את הכנסת".

באוהל שהקימו מקיימים פעילי המשמר החברתי דיונים ופעילויות, ומזמינים את הציבור להגיע אל תוככי משכן הכנסת, להיות נוכח בישיבותיהן של הוועדות השונות ובמליאה, ולדווח על כך. נירגד והפעילים האחרים מממנים מכיסם את הפעילות - טלפונים, הפעלת האוהל, וכיו"ב - ומבקשים לגייס תרומות מהציבור. "היה לנו אתגר לוגיסטי להקים את האוהל ולהיות נוכחים בכנסת, והפעילים עובדים בטירוף להצלחת המאבק", אומרת נירגד.

סלע לא היה לבד בכנסת - פעילי המשמר החברתי עקבו בשבועות האחרונים אחר 44 ישיבות של ועדות הכנסת, מהן 29 בשבוע שעבר. מי שבא לישיבה, מדווח אחר כך על רשמיו בפייסבוק.

"אני מקווה שלאחר המחאה החברתית שפרצה בקיץ, חברי הכנסת יתעשתו ויבינו שהציבור מסתכל עליהם, ובפריימריס הבאים הח"כים ייבחרו על פי מעשיהם", מוסיף סלע, ובאותה נשימה אומר: "אולי אני אופטימי, אבל אני מקווה שיום אחד זה ישתנה, תהיה יותר שקיפות בדיוני הכנסת".

חנה קים, לשעבר כתבת פוליטית, המכירה שנים את הכנסת וכיום פעילה חברתית, הגיבה בעמוד הפייסבוק: "זו דוגמה טרייה לחפיפניקיות וחוסר הרצינות שבה מתבצעים שינויים בתקציב המדינה".

גליה דוכין-אריאל

"אינטרסים סמויים"

גליה דוכין-אריאלי מכפר הרי"ף היא מוסיקולוגית. דוכין-אריאלי, 49, ישבה ביום רביעי שעבר בדיון של ועדת הכלכלה, שדנה בשתי הצעות חוק צרכניות: האחת הוגשה בידי ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ונועדה לחייב את החברות המבצעות מכירות בטלפון להקליט את השיחות עם הלקוחות, וכן לאפשר ללקוחות גישה להקלטה באתר האינטרנט של החברות. כמו כן, הוצע לחייב את החברות להעניק ללקוחות שנגבו מהם חיובים שגויים פיצוי בסך 500 שקל בגין כל חיוב שגוי.

ההצעה השנייה, שהוגשה בידי ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), מבקשת גם היא לחייב עסקים המבצעים מכירה טלפונית להקליט את השיחה, ובעסקות שמחירן אינו זניח, אף לחייב אותן לשמור את ההקלטה לחצי שנה לפחות, ולאפשר ללקוח לקבל את ההקלטה.

לוי-אבקסיס סיפרה על מקרה אישי, שבו רכשה פוליסת ביטוח בטלפון, וכשקיבלה את החיובים - גילתה שוני מהותי בין מה שהוצג לה בשיחה לבין הפוליסה והחיוב בפועל.

עו"ד חנה טירי, מהרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת, ביקשה לא להחיל על בעלי העסקים חובת הקלטה, אלא את חובת הגילוי במקרה שבו בוצעה הקלטה. לטענתה, הטלת החובה להקליט את כל השיחות ולשמור אותן במאגר תטיל על עסקים קטנים עלויות גבוהות.

דוכין-אריאלי חשבה שנציגי משרד התמ"ת יתמכו בחום בהצעות החוק כדי להגן על הצרכן, אלא שבפועל - קרה ההפך. "בדיון נכחו כעשרה לוביסטים (של חברות התקשורת; צ"ז), שלא אמרו מלה. בעצם, ממילא היתה התנגדות של נציגי המדינה", כתבה דוכין-אריאלי והוסיפה כי "הנקודה הזו אינה ברורה לי - למה ההתנגדות והערמת הקשיים? ההרגשה היא שכאן משחקים האינטרסים הסמויים מן העין הבלתי מנוסה".

בשיחה עם TheMarkerאמרה דוכין-אריאלי כי "התרשמתי שיש המון המון רחשים מתחת לפני השטח. באתי לוועדת הכלכלה כדי לבדוק אם הח"כים עושים את עבודתם נאמנה. תפקידנו, כאזרחים שאינם בעלי עניין, הוא לבוא ולראות את הדברים בכנסת ולדווח עליהם לציבור. אולי בזכות כך הדברים ישתנו. משהו בסיסי ועמוק חייב להשתנות בדרך שבה נוהגות החברות בצרכנים כבר בשלב שבו נבנית כל חברה וכל עסק חדש".

הדיון שבו נכחה דוכין-אריאלי הסתיים בלא הצבעה. הח"כים החליטו שלא לקיים הצבעה כדי לבחון אם לכלול בהצעות היבטים נוספים, ובהם השאלה אם לחייב את בעלי העסקים להקליט כל שיחה של מכירה טלפונית או רק שיחות בעסקות מתמשכות. כמו כן תבחן הוועדה אם להרחיב את ההצעות ולהטיל במסגרתן את חובת ההקלטה גם על חברות הביטוח וחברות נוספות. עוד תיבחן האפשרות להטיל חובה לשמור מידע גם בהתקשרויות שנעשו בצ'אטים באינטרנט.

"המדינה חומקת מאחריות"

פעיל נוסף במשמר החברתי, נסים עוג'ר, 55, משפטן ומרצה לחוק ומשפט במכונים פיננסיים, נכח בדיון בוועדת העבודה והרווחה על הגברת האכיפה נגד מעסיקיהם של עובדי קבלן, והתפלא מדוע המדינה אינה מחילה על עצמה את ההגבלות שהיא דורשת ממעסיקים פרטיים ששוכרים חברות כוח אדם.

בוועדה נדונה הצעת חוק ממשלתית להטלתה של אחריות פלילית וקנס כספי של מזמין עבודה מחברת קבלן, במקרה שהקבלן עובר על החוק. בחודשים האחרונים עוכב הדיון בוועדת העבודה, לנוכח התנגדות משרד האוצר להחיל את האחריות הפלילית, כמו גם העיצום הכספי, על החשבים במשרדי הממשלה המתקשרים עם חברות כוח אדם, למשל בתחומי הניקיון והביטחון.

"הופתעתי שהמדינה ניסתה להוריד מעליה אחריות, כשהיא עצמה מתקשרת עם חברות כוח אדם. מדוע לעשות הפרדה בין חברות פרטיות שמעסיקות חברות כוח אדם לבין המדינה?", שאל עוג'ר. "אני מתכוון לכתוב לפעילים שהמדינה חומקת מאחריות".

עם זאת, עוג'ר התרשם מעמדתו של שר התמ"ת, שלום שמחון, שאמר שהוא תומך בעמדתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, שלפיה אין להפלות לטובה את משרדי הממשלה באכיפת זכויות עובדי הקבלן: "לא יעלה על הדעת שחברה תעסיק עובדי קבלן בניגוד לכללים ולחוקים, רק כי היא חברת סמך של ממשלת ישראל", הודיע שמחון. בנוסף, הכריז שמחון כי הצעת משרד האוצר להגביל התקשרות חוזרת של מעסיק עם קבלן שהורשע או נקנס כתוצאה מהפרת זכויות עובדיו למשך שנה אחת - אינה מספקת.

גם כץ זכה לאהדה מעוג'ר, לאחר שיו"ר ועדת העבודה תהה "מדוע הממשלה מעוניינת לשוב ולעבוד עם קבלן שסרח?" והוסיף כי "החוק לא יקודם אם הממשלה תמשיך ותתעקש שנושאי משרות במשרדים ממשלתיים לא ייענשו אם אישרו התקשרות עם קבלנים שעושקים את עובדיהם. לא ייתכן שדין משרד ממשלתי לא יהיה כדין מפעל פרטי. איך ייתכן ששר האוצר מכריז על אכיפה דרקונית כלפי מעסיקי עובדי קבלן, אך מאריך העסקת חברת אבטחה שמפרה דיני עבודה?"

עוג'ר סבור כי "הנוכחות שלנו במסדרונות המשכן ובדיוני הוועדות והמליאה משפיעה. הח"כים מזהים אותנו, הם מבחינים בינינו לבין הלוביסטים. אנו נמצאים במרוץ למרחקים ארוכים. נספר לציבור מה באמת קורה בכנסת, והבוחר יחליט מי טוב ומי לא טוב".

"לא נותנים תשובות"

אסתי סגל, ארט דירקטורית במשרד פרסום, המתגוררת בתל אביב ונמנית עם הפעילים המרכזיים של המשמר החברתי, מסכמת את התקופה שבה פשטו הפעילים על המשכן: "בכל הדיונים, גילינו ששיטת הממשל היא בעייתית, כי היא לא פועלת למען האזרח. מצד אחד, הממשלה גדולה, עם 39 שרים וסגני שרים, כך שנותרו בכנסת 81 ח"כים פעילים. אותם ח"כים חברים בשלוש- ארבע ועדות. הם מתרוצצים בין הוועדות, לא תמיד יודעים על מה הם מצביעים. זאת ועוד, הקואליציה מפעילה מכבש לחצים ומורה להם להצביע בעד עמדותיה גם אם הדבר מנוגד לעמדתם".

זאת ועוד, סגל מגלה, "נציגי הממשלה זורקים לעתים האחריות אחד על השני ולא נותנים תשובות. אנו נמשיך להיות בכנסת כדי שהציבור יידע מה קורה בה".

פעילי המשמר החברתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker