קפיטליזם, לא מה שחשבתם

הרעיון הוא להקטין את המסים ובכך להגדיל את כוח הקנייה

שלומי צדקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי צדקי

צירוף המלים "קפיטליזם חזירי" נהפך למטבע לשון של ממש. בחסות המחאה נשמעים מכל עבר גינויים לשיטה הקפיטליסטית שהפכו אותה לשם נרדף לתאוות בצע ולרמיסת החלש לשם צבירת ממון. לא ברור כיצד המלה "קפיטליסט" נהפכה בישראל למלת גנאי, אך מה שכן ברור הוא שרוב אלה הרואים בה את התגלמות הרוע, לא ממש מבינים את משמעותה ואת הערכים שאותה היא מייצגת.

קפיטליזם אינו המרוץ אחר רכב השרד והבית המפואר, גם לא הקרבת החיים למען עבודה וקריירה, ובהחלט לא התנערות מאחריות ומתרומה לחברה. הקפיטליזם מתייחס בראש ובראשונה לחירות - החופש של הפרט אל מול הממסד תוך הבאה למינימום של המגע בין המדינה לאזרחיה. התפישה יוצאת מתוך הנחה שעל פי רוב מה שהמדינה עושה היא תעשה זאת לא טוב, ולכן יש לצמצם את תפקידיה למינימום ההכרחי.

מעניין לגלות שדווקא במדינה כמו ישראל, שבה ההערכה לפוליטיקאים ולמנגנוני השלטון כה נמוכה - עולה עתה דרישה להעניק לשלטון עוד ועוד תקציבים כדי שיוכל להגביר את כוחו והשפעתו על חיינו. אם נבקש מהישראלי הממוצע למנות שלושה שירותים ממשלתיים שמהם הוא מרוצה, נגלה שרובנו לא נוכל כנראה להגיע אף לשניים. המשרדים הממשלתיים הם ביורוקרטיים ומסואבים, השירות מחפיר, התחבורה מפגרת בעשרות שנים אחרי העולם, החינוך בשפל חסר תקדים ומערכת הבריאות לא מתפקדת. הקריאה למדינת רווחה רק מייצרת עוד מונופולים בחסות הממשלה, המובילים בהכרח לפריון ירוד, מינויי מקורבים ובזבוז כספי ציבור תוך שהיא מעניקה לפוליטיקאים ולוועדי העובדים תחומי אחריות נוספים שאותם יוכלו להרוס, והכל מתשלומי המסים שלנו.

צריך להבין, רשימת הדרישות שאזרחי המדינה היו רוצים לקבל מהממשלה היא אינסופית - לימודים אקדמאים בחינם, מענק ללימודים תורניים, סיוע בשכר הדירה, משכנתא מסובסדת, קצבאות ילדים, חינוך חינם לגיל הרך ופנסיה מוגדלת. ברור שאין ממשלה שתוכל לספק את כל הצרכים האלה מבלי לפשוט רגל, וגם אם כן - הרי שמקור המימון יהיה נטל מס קשה מנשוא על האזרחים.

הקפיטליזם מציב אלטרנטיבה פשוטה האומרת: "תנו פחות - קחו פחות"; לקחת פחות מסים מהאזרח תמורת היכולת להגביר את כוח הקנייה שלו. הפחתת נטל המס על כל אזרח תאפשר לכל אחד הכנסה פנויה גבוהה יותר כדי שיוכל להשתמש בה בהתאם לצרכיו. בשיטה שכזו הממשלה מחויבת לספק סל שירותים בסיסי, ובמקביל מתן חופש החלטה לכל אחד לבחור מה לצרוך באמצעות העלאת שכר הנטו שלו. שיטה שכזו גם תתמרץ יציאה לעבודה של אוכלוסיות רבות הנשענות על קצבאות כתחליף לפרנסה בכבוד.

ההפרדה של השלטון מהשוק העסקי תסייע לצמצם את קשרי ההון-שלטון, תפחית את השחיתות ותמגר את התופעה של מינוי מקורבים וחברי מרכז מפלגה למשרות בכירות. מהלך שכזה יצמצם גם את הנורמה של הטבות שכר מופלגות על חשבון משלם המסים עבור ועדים חזקים המחזיקים בשירותים חיוניים במדינה.

הכלכלן מילטון פרידמן אמר פעם: "תנו לממשלה אחריות על מדבר סהרה, ותוך חמש שנים יהיה מחסור בחול". ממשלה ופוליטיקאים אינם מצטיינים בניהול. על פי רוב, המערכות הממשלתיות אינן יעילות, בזבזניות ופוגעת בחירות האזרח ובהכנסתו. תנו לאזרח את החופש לקבל את המגיע לו מיגע כפיו ולהחליט לבדו מה הוא רוצה וצריך לצרוך - זה קפיטליזם.

הכותב היה יועץ מקצועי לשר התמ"ת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker