כנס DLD המקומי הביא משב של אופטימיות

רוני לוין
גיא גרימלנד
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לוין
גיא גרימלנד
ענבל אורפז

אתמול נפתח יומו הראשון של כנס היזמות והיצירתיות הבינלאומי DLD Tel Aviv במתחם המחודש של נמל יפו. הכנס שאב אליו את ראשי תעשיות ההון סיכון, הסטארט-אפים, המדיה, האינטרנט וההיי-טק הישראליות - כמו גם מאות אורחים בכירים מרחבי מהעולם.

התחושה של רבים מהמשתתפים היתה שיוסי ורדי, מארגן ויו"ר משותף של הכנס יחד עם הוברט בורדה, הצליח לשכפל את האווירה המוצלחת המתקיימת מדי שנה בכנס DLD בגרמניה. מסעדות הדגים בנמל, בתי הקפה ופינות הישיבה היו מלאות עד אפס מקום, ולאורך כל היום נערכו בהן פגישות בין משקיעי הון סיכון ליזמים. בין משקיעי ההון סיכון שערכו פגישות היו גם נציגי הורייזון ונצ'רס, קרן ההשקעות של לי קה שינג, המולטי מיליארדר מהונג קונג.

בחודשים האחרונים פרסמה הקרן כי השקיעה בשתי חברות סטארט-אפ ישראליות: ווייז ומג'יסטו. בכנס עצמו הסתובב נציג ישראלי של הקרן, ומקורות מסרו שהקרן השקיעה בחברה ישראלית שלישית ומתכננת השקעה רביעית. בנוסף הסתובבו בשטח גם אנג'לים בולטים, כמו יאיר גולדפינגר וגיא גמזו.

אינספור יזמים השתתפו אף הם בכנס, החל מיוסי תאגורי מחברת PAH! ועד לד"ר רפי גדרון, מייסד המכון לחקר המוח ומייסד כרומטיס. בכנס השתתפו גם משקיעי הון סיכון כמו מודי רוזן (מגמה), אביחי ניסנבוים (לול ונצ'רס) ואדן שוחט (ג'נסיס פרטנרס).

האורחים דילגו בין שני חדרי הכנס שאירחו פאנלים והרצאות מרחבי העולם, ובין לבין נהנו ממוסיקה של הרכבים חיים. למרות המצב הכלכלי בעולם הביעו האורחים מחו"ל על הבמה אופטימיות לגבי העתיד - ורבים מהם צפו צמיחה במגזרים כגון פרסום, סלולר, אינטרנט וטלוויזיה. חברות בינלאומיות רבות לקחו חלק בחגיגה המקומית. אמזון השתלטה על מתחם "נא לגעת" הממוקם מול הכנס, ופתחה בו כנס מחשוב ענן. גוגל הזמינה בכירים למפגש שנערך במסעדת הקונטיינר הסמוכה, ואילו פייסבוק פתחה גראז' למפתחים ומעבדת חדשנות במקום. בערב התקיימה מסיבת הריקודים המסורתית של הכנס - בה הופיעה הכנרית הישראלית זוכת הגראמי מירי בן ארי.

משרד הפרסום ענבר מרחב זכה במקום הראשון בתחרות הפרסום 2011 TheMarker LIVE, שנערכה במסגרת הוועידה בקרב משרדי האינטראקטיב וקהילת הדיגיטל הישראלית. המשרד זכה על קמפיין פיוס בין טורקים לישראלים. צוות הקריאייטיב שהגיש את העבודה לתחרות כלל את אמיר לין, רובי ניסן, ומיטל יאיר.

בין המשתתפים בכנס היה גם היזם ג'ף פולבר, שהיה בין המשקיעים הראשונים בטוויטר. פולבר, המרבה לבקר בישראל, גילה שהשתתף בהפגנה נגד יוקר המחיה בשבת האחרונה. "הייתי סקרן. בביקור האחרון שלי בתל אביב ביולי ראיתי את האוהלים וחשבתי שכל זה מאוד מיוחד", אמר פולבר, "מה שקורה בישראל דומה יותר למה שקורה עם תנועת ‘לכבוש את וול סטריט', ולא לאביב הערבי".

רומן אברמוביץ' על בוריס ברזובסקי: "הרגשתי כלפיו קשר רגשי חזק"

האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ', אחד האנשים העשירים ברוסיה ובעלי מועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי, ממעט לדבר בפומבי - אף שסגנון חייו הראוותני מצליח לתפוס כותרות רבות. אך ביום שני העיד אברמוביץ במשפט שמנהל נגדו שותפו העסקי וחברו לשעבר בוריס ברזובסקי, וחשף פרטים על מערכת היחסים העכורה ביניהם.

ברזובסקי, אוליגרך רוסי נוסף, הסתכסך עם ראש ממשלת רוסיה הנוכחי, ולדימיר פוטין, חודשים ספורים לאחר שזה נבחר לכהן כנשיא. הוא תובע את אברמוביץ' בלונדון על סך 5 מיליארד דולר, בטענה כי ניצל את חולשתו הפוליטית בשביל להשתלט על עסקיו.

בעדותו טען אברמוביץ' בין היתר כי "ברזובסקי כבר קיבל ממני יותר מ-2.5 מיליארד דולר על שירותיו - וזה עדיין לא מספיק לו. אני מאוכזב ומופתע כי הוא טוען שמגיע לו חלק משמעותי נוסף בהוני".

אברמוביץ' טוען כי העסיק את ברזובסקי כ"קרישה" ("גג" ברוסית) - שקידם את האינטרסים של אברמוביץ' בחצרו של בוריס ילצין, בתקופת ההפרטה הגדולה של החברות הממשלתיות ברוסיה. הוא טען כי ללא קשר שכזה לא היה מצליח בעולם העסקים הרוסי, ואמר כי באותה עת היו השנים חברים קרובים. "הרגשתי קשר רגשי חזק אליו", אמר אברמוביץ' על ברזובסקי. "הוא היה פוליטיקאי בראש ובראשונה. לא הייתי בן טיפוחיו, והוא לא היה המנטור שלי".

עוד השווה אברמוביץ' בין דרכיהם השונות של השניים: "אף שכיום התקשורת עוסקת בי רבות, מעולם לא היתה לי שאיפה למעמד פוליטי ציבורי. תמיד התעניינתי בעסקים, ולא עשיתי הרבה רעש", אמר על עצמו. אך על ברזובסקי אמר: "היה בו משהו מגלומני ומנותק מהמציאות".

את ירידתו מגדולה של ברזובסקי תיאר אברמוביץ בפשטות בוטה: "זמנו עבר. תקופתו בהיסטוריה של רוסיה הפוסט-קומוניסטית תמה. רוסיה התקדמה. אני התקדמתי". לטענתו, אף שברזובסקי כבר לא היה מסוגל לספק את השירותים שדרש הקשר בין השניים, הוא עדיין המשיך להתייחס לאברמוביץ' כאל "פרת מזומנים" - אברמוביץ' שילם לטענתו לברזובסקי על טיסות פרטיות, ארמונות בצרפת ועל תכשיטים לבת זוגו.

גרדיאן

אלמנת יולי עופר תובעת 17.5 מיליון שקל מעופר השקעות

אלמנתו של איש העסקים המנוח יולי עופר, רות עופר, תובעת מחברת עופר השקעות, חברת האחזקות המשפחתית שבה החזיק בעלה 36% מהמניות, כ-17.5 מיליון שקל. עופר טוענת כי לאחר שבעלה עבד בחברה 54 שנים חייבת החברה לשלם לה פיצויי שאירים המגיעים לה בגין הפסקת עבודתו, לפי חוק פיצויי פיטורין. חברת ההשקעות מחזיקה בשרשור בעשרות חברות בנות, שהמוכרות שבהן הן חברות הקניונים מליסרון ובריטיש ישראל, בנק מזרחי טפחות, עופר ספנות ואחרות.

בתביעה שהגישה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב טוענת עופר כי "בסמוך לאחר פטירתו של המנוח, נעשו פניות חוזרות ונשנות אל חברת עופר השקעות ואל יועצה המשפטי, עו"ד צבי אפרת, בקשר לתשלום פיצויי השאירים, אלא שפניות אלו נותרו ללא מענה". בהמשך שילמה לה החברה כ-3.8 מיליון שקל, אך לשיטתה מדובר ב"סכום שרירותי ובלתי מוסבר". מהתביעה עולה כי משכורתו האחרונה הקובעת של עופר האב בחברה המשפחתית הסתכמה בכ-432 אלף שקל ברוטו בחודש. רות עופר מיוצגת על ידי עו"ד צביקה בר נתן ממשרד גולדפרב-זליגמן ואבנר זינגר.

הילה רז

מחיר הציוץ של מיקי אריסון: חצי מיליון דולר

ציוצים בטוויטר עלולים לעלות ביוקר. איש העסקים מיקי אריסון, אחיה של שרי אריסון והבעלים של קבוצת הכדורסל האמריקאית מיאמי היט, נקנס על ידי ליגת ה-NBA, שלושה ימים לאחר שהתייחס לשביתה בליגה בחשבון הטוויטר שלו. ליגת הכדורסל לא פרסמה את גובה הסכום, אך לפי דיווח ב"יאהו ספורט" מדובר בקנס של חצי מיליון דולר.

אריסון הגיב ביום שישי לציוץ בטוויטר של אדם אחר שכתב: "איך המרגש להיות חלק ממי שהורסים את המשחק הטוב בעולם? לבעלי קבוצות ב-NBA ולשחקנים לא אכפת מהמעריצים - המעריצים מספקים את כל הכסף שאתם רבים עליו, חזירים תאבי בצע". תגובתו של אריסון היתה "אתה באמת נובח על הבעלים הלא נכון".

התגובה אולי נראית כחסרת חשיבות, אך בציוץ חשף אריסון את חילוקי הדעות בין בעלי הקבוצות המנהלים את הליגה. נציב ה-NBA, דיוויד סטרן, המנסה להציג חזית אחידה של בעלי הקבוצות מול השחקנים, החליט להגיב ביד קשה על מה שתפס כהפרה בוטה של הכלל לפיו אסור לבעלי הקבוצות, מנהלים, מאמנים, או כל עובד אחר לדון בפרטי השביתה או המשא ומתן עם השחקנים.

סוכנויות הידיעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker