יצירת האמנות החדשה של תל אביב נפתחה בנוכחות 2,000 איש

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

פתיחתו החגיגית של האגף החדש והמדובר על שם שמואל והרטה עמיר במוזיאון תל אביב לאמנות התקיימה שלשום. הערב נערך בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי ושרת התרבות והספורט לימור לבנת. באירוע נכחו כ-2,000 מוזמנים מישראל ומהעולם, בהם בני הזוג עמיר מלוס אנג'לס, שתרמו יותר מ-10 מיליון דולר להקמת האגף, ואדריכל האגף פרופ' פרסטון סקוט-כהן.

"האגף החדש הוא כשלעצמו יצירת אמנות. הוא כרטיס ביקור יפהפה למוצגים שבתוכו", אמר פרס בנאום שנשא. "יש להוסיף בסיפוק שהמוזיאון, על אף רמתו הגבוהה, אינו מגדל שן אליטיסטי". הקהל שהגיע לאירוע היה מורכב ברובו מחברי אגודות הידידים של המוזיאון מרחבי העולם, אוצרים, אספנים, אמנים ושוחרי אמנות, שהגיעו בעיקר מבריטניה, מארה"ב, מצרפת ומגרמניה. בין האורחים היתה מנהלת מוזיאון הקרמלין אליאנה גגרינה, ביתו של האסטרונאוט יורי גוגרין, שהגיעה מלווה בשלושה שומרי ראש.

את האירוע, שנפתח במיצג תלת-ממדי על קירות המבנה החדש, הנחתה הרקדנית רננה רז, והוא כלל מופע של הצמד האלקטרוני TYP. פרס וחולדאי הזכירו בנאומיהם את האוצר הראשי ומנהל המוזיאון המנוח, פרופ' מרדכי עומר, שהלך השנה לעולמו ולא זכה לראות את פתיחת האגף החדש, עליו הוא שקד. "אחד מנאמניו הטובים ביותר של המוזיאון אינו איתנו", אמר פרס. "לדאבוננו הרב, אחד מהוגי המוזיאון, האיש שחזונו פרץ גבולות, פרופ' מרדכי עומר, הלך השנה לעולמו, והוא שעמד מאחורי יוזמה ברוכה זו ולא הגיע עדיה. יהי זכרו ברוך".

עם מקבלי הפנים נמנו ממלא מקום יו"ר מועצת המנהלים של המוזיאון, חיים סאמט, ומנכ"לית המוזיאון בפועל שולי כסלו, שזכתה לתשבחות על חלקה במימוש הפרויקט. לאירוע באו תורמים נוספים לאגף, בהם דורון סבג, לילי אלשטיין, יגאל אהובי, יהודה אסיא, בני שטיינמץ וג'ייסון אריסון, העומד בראש הקרן על שם טד אריסון. עוד נכחו: התעשיין סטף ורטהיימר, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי, יו"ר דיסקונט יוסי בכר, התעשיין דב לאוטמן, מנכ"ל מוזיאון ישראל ג'יימס סניידר, יו"ר סותבי'ס ישראל רבקה סאקר, דני קרוון, ואוצרי המוזיאון דורון לוריא, אלן גינתון, אירית הדר, נילי גורן, ומאיה ויניצקי.

דפני ליף: "איציק שמולי צריך להקדיש את האנרגיה למצוקות החברתיות"

מנהיגת המחאה החברתית דפני ליף ויו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי היו בין הבאים למשכן הכנסת אתמול, לרגל פתיחת מושב החורף. בראיון ששודר שלשום בערוץ 2 התייחס שמולי לקרע בינו לבין ליף - שהוביל לכך שנעדר מההפגנה בתל אביב במוצאי שבת ונכח בהפגנה בירושלים. "היא פועלת בצורה אימפולסיבית מדי, צורה שלטעמי היא מעט בוטה, שעלולה קצת להרתיע. אני הייתי פועל אחרת", אמר שמולי בראיון. הוא הוסיף כי "זאת הפעם האחרונה שבה היא (ליף - צ.ז) פונה ישירות אל ראש הממשלה", בהתייחסו למסיבת העיתונאים שכינסה ליף בשבוע שעבר.

לליף נשמר מקום ביציע הכבוד בכנסת, לצדו של לא אחר מאשר שמולי, אך היא בחרה לשבת ביציע הציבור. "יציע הציבור הוא היציע של המכובדים. בחרנו לשבת עם הציבור ולא עם המכובדים", הסבירה. לאחר מכן היא הגיבה להאשמותיו של שמולי, ואמרה: "חבל שהוא הקדיש את כל כל האנרגיה לכך. את האנרגיה הזו ניתן היה להפנות להעלאתם על סדר היום של מצוקת עובדי הקבלן, מצוקת הדיור הציבורי, או על מצבם של הסטודנטים בישראל". אל ליף התלוו פעילי המחאה אלון לי גרין ויונתן לוי. לוי אמר: "היום באנו להסתכל לראש הממשלה ולממשלה בעיניים, ולדרוש לבצע את השינויים הנדרשים. הוכחנו לציבור שלא נפסיק לצאת לרחובות".

צבי זרחיה

שטייניץ: "אסור שהקהילה העסקית תרגיש מאוימת"

ביום ראשון קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו אות כבוד בחצור הגלילית. בטקס בחר נתניהו לצאת בהכרזה למען ראשי המשק. "הצמיחה במשק לא נובעת רק מפעולות הממשלה, היא גם תוצאה של פעילות פירמות ואנשי עסקים, אותם מרבים לגדף באחרונה", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי "אלמלא אנשי העסקים, היינו הופכים לצפון קוריאה או מזרח גרמניה". שר האוצר, יובל שטייניץ, שנכח אתמול בישיבת ועדת הכספים בכנסת, התייחס הוועדה לדבריו של נתניהו שלשום ואמר כי "אסור לגלוש להתלהמות ולאווירה שבה האנשים והקהילה העסקית מרגישה מותקפת, מאוימת ומבוזה". בהמשך הישיבה הרבה יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) להחמיא לשטייניץ. בין היתר אמר כי "שר האוצר הצליח במדיניות הכלכלית - המשק הישראלי יציב. אני ביחסים מצוינים אתו, אף שהיו כאלה שניסו לסכסך בינינו". למרות זאת, גפני הוסיף כי שטייניץ נכשל במדיניות החברתית.

צבי זרחיה

קול המחאה של איציק אלרוב

יוזם מחאת הקוטג', איציק אלרוב, פוצח בקריירה חדשה: אלרוב יגיש פינה שבועית במסגרת תוכנית הצרכנות "על המדף" של רדיו קול ברמה. בתוכנית יציג אלרוב ידיעות בענייני המחאה החברתית בתחומי הצרכנות השונים. עם מגיש התוכנית, איציק מצרפי, ישתף אלרוב את הציבור החרדי במתרחש בכלל הציבור, במטרה לעודד אותו לתרום למהפכה חברתית וצרכנית. אלרוב, המתגורר בבני ברק, לא יקבל תשלום עבור הפינה שיעביר, אך בתחנה אומרים כי הוא יקבל הגנה מפני תביעות לשון הרע, או תביעות אחרות אם אלה יוגשו נגדו.

נתי טוקר

רות חשין נפרדת מקרן ירושלים

נשיאת קרן ירושלים, רות חשין, פורשת לאחר 45 שנה בראש הקרן. בישיבה האחרונה שקיים הוועד המנהל של הקרן מינו חברי הוועד את מרק סופר, לשעבר שגריר ישראל בהודו, למחליפה של חשין. עם חברי הוועד נמנים יו"ר בנק לאומי דוד ברודט, המשמש יו"ר הוועד של הקרן; יו"ר הקרן סלי מרידור, עו"ד צביקה אגמון, דן זיסקינד מחברת טבע ואחרים. חשין הובילה את הקרן לגיוס של יותר מ-5.5 מיליארד שקל. הונה האישי של חשין מוערך בכ-280 מיליון דולר.

אבשלום חלוץ

דן מנו מכין לכם הפתעות

בדצמבר יחל לפעול בישראל מיזם שיווק בינלאומי בשם גלוסיבוקס (Glossybox). מנכ"ל הסניף הישראלי הוא השורד לשעבר דן מנו, שעד לפני כמה חודשים ניהל את פעילות המשחקים של חברת ההימורים המקוונים 888 בלונדון. מאחורי המיזם עומדים יזמי האינטרנט מברלין האחים סאמוור, השותפים גם באתר הקופונים גרופון.

גלוסיבוקס, הפועלת בין השאר בגרמניה, בבריטניה ובדרום קוריאה, מציעה שירות משלוחים חודשי למנויים המקבלים לביתם קופסה המכילה חמישה מוצרי קוסמטיקה בגודל מוקטן - כאשר הלקוח לא יודע מה תכיל הקופסה. ככל הנראה יעלה השירות בישראל כ-50 שקל.

רוני לוין

שרגא ברוש מוותר על המינוי

יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הודיע אתמול כי הוא מוותר על המינוי שהוצע לו לכהן ללא הגבלת זמן כיו"ר לשכת התיאום. ברוש אמר את הדברים בישיבת לשכת התיאום. בשבוע שעבר חשף TheMarker כי קיימת מורת רוח בקרב תעשיינים מההצעה למנותו ליו"ר ללא הגבלת זמן, גם אם לא יחודש מינויו לנשיא התאחדות התעשיינים. חלק מחברי לשכת התיאום תיארו את ההודעה על המינוי כמחטף שהוביל דובי אמיתי, נשיא איגוד האיכרים. לדבריהם, לא נערכה הצבעה רשמית, אף שאמיתי הזדרז להוציא הודעה לתקשורת שלפיה הלשכה בחרה בברוש ליו"ר לתקופה בלתי מוגבלת. אמיתי טען כי היתה הצבעה והוסכם פה אחד על הארכת הכהונה.

אורה קורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker