משרד המשפטים פתח בחקירה מקיפה בנוגע לקריסת אגרקסקו

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

>> הכונס הרשמי, ד"ר דוד האן, פתח לפני כמה שבועות בחקירה מקיפה בנושא קריסתה הפיננסית של חברת אגרקסקו והגורמים לה - כך הודיע אתמול דובר משרד המשפטים. בית המשפט נעתר בתחילת השבוע לבקשת הכונס הרשמי, והסיר את צו איסור הפרסום והחיסיון שחל על החקירה.

החקירה מבוצעת באמצעות משרד רואי החשבון דרור אביב, ומרוכזת מטעם הכונס הרשמי על-ידי עו"ד רותי מזרחי ורו"ח ציפי קליין. ממשרד המשפטים נמסר כי כשיוגשו ממצאי החקירה - הם יילמדו בקפידה על ידי צוות הכונס הרשמי.

האפוטרופוס הכללי הוא הכונס רשמי של המדינה, ופועל תחת משרד המשפטים. הכונס הרשמי משמש כמפרק זמני של חברות בפירוק וכנאמן של פושטי רגל עד מינוי מפרק או נאמן קבועים על ידי בית המשפט. פעולות הכונס הרשמי מבוצעות על ידי פרקליטים, מפקחים וחוקרים במחוזות האגף בירושלים, תל אביב, חיפה, נצרת ובאר שבע.

חובותיה של אגרקסקו, חברת היצוא החקלאי הגדולה בישראל, נאמדים כיום ב-174 מיליון יורו. בספטמבר הוכרז על פירוק החברה, לאחר כחודשיים שבהן התנהלה תחת צו שהקפיא את ההליכים המשפטיים נגדה. פירוק החברה הוביל למכירת נכסיה, שכוללים נכסי נדל"ן המוערכים ב-10 מיליון יורו, ויתרות מזומנים מפעולות שבוצעו בעבר, המוערכות ב-29.9 מיליון יורו.

פעולות החקירה ננקטות בשיתוף עם מפרקי החברה, בהתאם להחלטת סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופטת ורדה אלשיך. בהחלטה מיולי השנה, קבעה אלשיך כי חקירה מעמיקה וממצה של נסיבות הקריסה היא הכרחית.

לפי בית המשפט, החקירה נדרשת במיוחד בנושאים הבאים: דרכי הניהול והשימוש בכספים בחברה; טיב ההחלטות שהתקבלו והמינויים שנעשו בחברה; בדיקה להיכן נעלמו ונבלעו הסכומים שהושקעו בחברה בעבר; רישומים פנימיים המעלים תמיהות, וחשדות נוספים, חלקם לכאורה חמורים אף יותר.

לאור זאת, אישר בית המשפט בראשית ספטמבר את בקשת הכונס הרשמי לקיים חקירה מקיפה בעניין קריסתה של אגרקסקו. החקירה, לפי הודעת הכונס הראשי, מתמקדת בשאלת המעורבות והאחריות האפשרית של ממלאי תפקידים בכירים בחברה לאובדן ערכה הכלכלי והסבת נזק לנושיה, ותבחן את מידת הפיקוח שהתקיימה, קודם לקריסה, על ממלאי התפקידים בחברה. החקירה תנסה לברר מהו השימוש שנעשה במימון בסך של כ-55 מיליון שקל, שהועבר על ידי המדינה לאגרקסקו טרם קריסתה, ולעמוד על פשרו של הסכם חכירת האוניות שהסב לחברה הפסדים ניכרים.

מהכונס הרשמי נמסר כי במסגרת החקירה, נתפסו בערב חג סוכות במשרדי החברה מאגרי המידע ממוחשבים, מסמכים ותכתובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker