"ללא פתרון להתגברות הריכוזיות נעמוד בפני סכנה של דיקטטורה"

ח"כ משה גפני: תופעת הריכוזיות מתעצמת, עוד נגיע למצב בו חברי הכנסת יפחדו מהטייקונים; ועדת הכספים תדון בשבוע הבא בדו"ח הריכוזיות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת הכספים תכונסבשבוע הבא לדיון ב"דו"ח הריכוזיות". "במידה והממשלה לא תטפל כעת בריכוזיות, לממשלה עצמה בעוד זמן קצר כבר לא יהיה מה לומר, ולא יהיה לה כוח אפקטיבי לפעול לשינוי רמת הריכוזיות במשק וועדת הכספים תפעל לצמצום הריכוזיות". כך אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה). ביוזמתו של גפני תכונס ועדת הכספים בשבוע הבא לדיון מיוחד ב"דו"ח ועדת הריכוזיות", שבו ישתתף יו"ר ועדת הריכוזיות מנכ"ל האוצר לשעבר חיים שני.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, אמר כי הריכוזיות במשק מובילה לכך שאין תחרות מספקת בתחומים רבים הנוגעים לכלל האזרחים ולכך שהמחירים מאמירים. באחרונה קבל גפני כי "תופעת הריכוזיות מתעצמת מעת לעת. גם הבנקים והתקשורת מעורבים ואני מפחד שחברי הכנסת יפחדו מהטייקונים. אם אני חבר כנסת נורמלי אני מתחיל לפחד. אבל אני לא מפחד מהטייקונים כי אני חבר כנסת לא נורמלי".

גפני התריע כי "אם לא נמצא פתרון להתגברות הריכוזיות נעמוד בפני סכנה של דיקטטורה. קיימת סכנה גבוהה לנוכח הריכוזיות הרחבה במשק הישראלי. חברות גדולות במשק נשלטות על ידי קבוצה קטנה של משפחות. אנו עלולים להגיע למצב שבו בעתיד הממשלה לא תוכל לשלוט במשק אלא השלטון יהיה של כמה משפחות. קיימת סכנה כי גם לא יהיה ניתן למתוח ביקורת על המשפחות השולטות מאחר שחלקן מחזיקות באמצעי תקשורת".

יצויין כי הטייקונים והלוביסטים כבר החלו בפעילות לקראת טרפוד חלק מהמלצות "דו"ח הריכוזיות". הלוביסטים המייצגים את בעלי ההון פנו לקבלת הדו"ח שפורסם בערב החג והעבירוהו ללקוחותיהם.

טייקונים החלו בהתייעצויות עורכי דין המתמחים ברגולציה, בדיני חברות, וכן ברואי חשבון המתמחים בדיני המסים, שייצגו אותם בשימוע הציבורי שיימשך עד ה-13 בנובמבר 2011.

כמו כן, נשקלות הזמנת חוות דעת משפטיות השוללות בסוגיית פירוק הפרמידות, הגבלת שכר הבכירים ועוד. בקרב לוביסטים נשקלות הצעות לסרס את ההמלצות בשלב הדיונים בממשלה ובכנסת באמצעות עריכת פגישות של טייקונים, לוביסטים, עורכי דין ורו"ח שנשכרו על ידם עם רה"מ בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ, שר המשפטים יעקב נאמן, שרים, וחברי כנסת כמו גפני, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) וח"כים נוספים כדי לשכנעם לטרפד את ההמלצות.

לפי הערכות בכנסת המלצותיה של ועדת הריכוזיות יוגשו לכנסת לכל המוקדם בדצמבר 2011 בשל הנהגת שימוע ציבורי, גיבוש הדו"ח הסופי, אישור הממשלה, וגיבושם של כללים ליישום ההמלצות, חלקם באמצעות חקיקה.

בממשלה מקווים שהחקיקה בעניין תסתיים עד סוף 2011 אבל בכנסת מביעים ספק אם ניתן יהיה להשלים חקיקה מורכבת ומהפכנית בתוך זמן קצר. ככל הנראה ההמלצות העיקריות של ועדת הריכוזיות יפוצלו בועדת הכספים, הכלכלה, ובועדת החוקה שתדון בנושאי כללי הממשל התאגידי ותיקונים לחוק החברות. בין ועדת הכספים וועדת הכלכלה קיימת תחרות מי מהן תדון בסעיפים העיקריים. יו"ר ועדת הכספים גפני ויו"ר ועדת הכלכלה שאמה הכהן התבטאו בשנה האחרונה נגד הריכוזיות והם אף חתומים על הצעת חוק לבלימת הריכוזיות שהוגשה על ידי ח"כ עינת וילף (עצמאות).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker