האם המינוי של רודב לתנובה בעייתי? רשות ההגבלים מסתייגת אך לא תמנע את המינוי

רודב שותף של אי.די.בי ביפאורה תבורי ומחזיק במונופול הטוגנים תפוגן - אך ברשות נמצא כי אלה אינם מתחרים בתנובה

>> רשות ההגבלים אינה מרוצה ממינויו של שלמה רודב ליו"ר תנובה במקום של זהבית כהן, אך ככל הנראה לא תנקוט צעדים למניעתו.

רודב מונה השבוע על ידי איפקס ליו"ר תנובה, חברת המזון הגדולה בישראל, בלי שנבדק אם המינוי מקובל על רשות ההגבלים. בקרב רשתות השיווק עורר המינוי חשש לריכוז כוח רב מולן - מפני שרודב מחזיק באמצעות חברת קרור והספקה ביצרנית המשקאות יפאורה תבורי, המחזיקה במותגים תפוזינה, מיץ פז, קריסטל, אר.סי קולה, ספרינג ועין גדי; וכן בתפוגן, יצרנית טוגנים ושניצלים מן הצומח.

העסקים והקשרים של רודב

"המינוי מעלה תהיות, ואולם העובדה שמדובר במינוי יו"ר ולא במיזוג בין תנובה ליפאורה, הופכת את המהלך לפחות חד מבחינת הפגיעה בתחרות", אמר מקורב לרשות ההגבלים. הרשות בדקה את המינוי על פי סעיף 2א' בחוק ההגבלים, העוסק בהסדר כובל ואוסר על ישיבת דירקטור במועצות מנהלים של שתי חברות מתחרות. מכיוון שלא נמצא שיפאורה תבורי ותנובה מתחרות, לא נמצאה עילה משפטית למנוע את המינוי אף שברשות חשים לא נוח עמו. יתרה מכך, לנוכח מגבלת כוח האדם מעדיפים ברשות להתמקד בחקירות שעל שולחנה בנושאים שמעוררים חשש כבד יותר לפגיעה בתחרות.

הבעייתיות במינויו של רודב נובעת גם מכך שאי.די.בי, המחזיקה בשופרסל, שותפה עם רודב ביפאורה תבורי באמצעות החברה הבת כלל תעשיות, המחזיקה 30% מיפאורה תבורי. בנוסף, קרור הספקה מחזיקה במונופול בשוק תפוחי האדמה לטיגון (צ'יפס), ומבחינת השוק הקמעוני והמוסדי היא היצרן היחיד. החברה משווקת גם שניצלים צמחיים באמצעות תנובה.

רודב לא נמצא בימים אלה בישראל, אף שמינויו ליו"ר תנובה נכנס לתוקף שלשום. בחודשים האחרונים שהה רודב בחופשות ארוכות עם משפחתו בחו"ל, בין היתר בהודו, וצפוי לחזור לישראל אחרי החגים.

במרבית רשתות השיווק לא מצאו בעייתיות בכובעים השונים של רודב. "יפאורה היא חברה חזקה בפני עצמה ולא צריכה את תנובה או אף אחד אחר", אמר איל רביד, מבעלי רשת ויקטורי. "יפאורה לא עבדה במשך חודשים רבים עם רבוע כחול (מפעילת רשתות מגה) ועם רמי לוי עד שקיבלו מהן את מה שרצו". עדי צים, מבעלי מחסני כמעט חינם, אמר: "אין שום ניגוד עניינים. יפאורה היא חברה של אנשים טובים שמוכרים במחירים הגיוניים".

עם זאת, לדברי בכיר באחת מרשתות השיווק, מצב שבו רודב הוא "בעלים של יפאורה, שהיא אחת מעשרת הספקים הגדולים בישראל, וכעת יהיה גם היו"ר של הספקית הגדולה בישראל, הוא מצב מוזר. אמנם אין ליפאורה ולתנובה מוצרים מתחרים, אבל אני לא מכיר מצב כזה בעולם".

בכמה רשתות שיווק קיוו כי תנובה תלמד מיפאורה ותתחיל לשווק מוצרים זולים יותר. לדברי בכיר באחת הרשתות, "אמנם יפאורה היא לא חברה שחזקה במבצעים או בהורדת מחירים, אך מבחינת מודל עסקי יש להם מוצרים יוקרתיים כמו שוופס וגם מוזלים כמו קריסטל. אולי רודב ישכנע את תנובה לייצר גם קו זול יותר".

רודב החל את דרכו העסקית בשנות ה-80 בקבוצת שאול אייזנברג, שהחזיקה בכמה חברות ובהן החברה לישראל, שם הכיר את שותפו לעסקים, רוני גת. ב-1990 פרשו רודב וגת מהקבוצה ושכרו משרדים אצל אליעזר פישמן. הקשר עם פישמן התהדק במשך השנים והפך להשקעות משותפות ולסיוע בייעוץ פיננסי לפישמן בעתות משבר.

ב-2003 המליץ פישמן לשותפיו להביא את רודב להציל את גילת לוויינים שנקלעה למשבר, ורודב החזיר אותה לרווחיות. ב-1996 רכשו רודב וגת מאייזנברג את חברת קרור הספקה, שעסקה ביבוא דגים ובשר והחזיקה בנדל"ן. בהמשך רכשו מניות בחברה לישראל, אותן מכרו ב-1998 לבנק לאומי ברווח ניכר.

החקירה בעניין תנובה ברשות, שנפתחה בשבוע שעבר, נמשכת. חוקרי הרשות עוברים על המסמכים שנתפסו בפשיטה על משרדי החברה. אם החקירה תסתיים בלי שיבוסס החשד שהחברה הסתירה מידע ומסמכים, התיק ייסגר בלא שהרשות תנקוט צעדים. אם החקירה תעלה שהוסתרו מסמכים ומידע, היא צפויה להסתיים בהמלצה להגשת כתב אישום נגד זהבית כהן ומנכ"ל תנובה, אריק שור. במצב זה ניתן יהיה להגיע להסדר של עסקת טיעון (צו מוסכם), שבו יחויבו כהן ושור בתשלום קנס.

ברשות ההגבלים נחושים למצות את אמצעי ההרתעה כדי להעביר מסר שהסתרת מידע ממנה היא עבירה פלילית. "בלי נתונים מלאים אי אפשר לאכוף את החוק", ציינו מקורבים לרשות.

בתנובה סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker