מיכאל בינסטוק
דניאל פלזנשטיין

>> יוקר הדיור בישראל הוא מהגבוהים בעולם. על פי נתוני הלמ"ס, ההוצאה על דיור בישראל היא רבע מכלל ההוצאות של משפחה - לעומת כמחצית משיעור זה במדינות מפותחות אחרות. צודקים מובילי המחאה הקוראים להורדת מחירי הדיור. להערכתנו, יש לעשות זאת על ידי שחרור קרקעות המוחזקות בידי מינהל מקרקעי ישראל.

על פי מחקר שערכנו, כאשר הדיור מתייקר ב-10%, משקי בית מצמצמים את שטח הדיור בכ-2% בלבד. למשל, במקום לגור בדירה של 100 מ"ר, הם גרים בדירה של 98 מ"ר. כלומר, משקי בית נותנים להוצאה על דיור עדיפות עדיפות גבוהה וכמעט לא מוכנים להתפשר על גודל הדירה - ועל כן מחיר הדיור רגיש כל כך לעלייה בביקוש. מחיר הדיור גם רגיש לעלייה בהיצע הדירות - עלייה של 1% בהיצע הדיור צפויה להזיל את הדיור בכ-5%.

על פי נתוני משרד הפנים, אין מחסור בקרקעות לבנייה. עתודות הקרקע למגורים שטרם בנו עליהן הן כמחצית מכלל הקרקעות לבנייה למגורים. אם אמנם זהו המצב, שחרור כל הקרקעות היה מוריד את מחיר הדיור ב-87%. אך גם אם משרד הפנים אופטימי מדי והעתודות הפנויות הן 10% בלבד, שחרורן היה מצמצם את מחיר הדיור ב-38%. המסקנה היא שיוקר הדיור הוא תוצאה של מדיניות המינהל, שאינו משחרר את עתודות הקרקע הבלתי מנוצלות.

מעניין כי המינהל עצמו אינו מפרסם נתונים על עתודות הקרקע שברשותו, כמו גם על פעילותו בכלל. מדובר בגוף ציבורי שהשקיפות אינה בראש מעייניו. גורמים במשרד הבינוי טוענים כי הקרקע הבלתי מנוצלת למעשה אינה זמינה בשל הגבלות שמקורן בצה"ל, בירוקים, במיעוטים, וכתוצאה מבג"ץ הקרקעות של תחילת שנות ה-2000. ואולם, אין זה סביר שאין בכלל קרקעות שניתן לבנות עליהן. לפני עשר שנים, כשליש מהבנייה למגורים היה על קרקעות שהמינהל שיחרר מעתודות הקרקע שבחזקתו. כיום שיעור זה ירד ל-13% בלבד. המגמה מלמדת כי בידי המינהל עתודות קרקע לבינוי וכי ישנה האטה בקצב שחרורן.

יש לשאול אפוא מדוע מחזיק המינהל בעתודות קרקע, ומדוע הוא נוהג בצורה כה בלתי חברתית? התשובה פוליטית. לפוליטיקאים נוח שגוף כמו המינהל כפוף להם. מסיבה זו דאג אריאל שרון להבטיח כי המינהל יהיה כפוף לכל משרד ממשלתי שבראשו עמד. הפוליטיקאי שהמינהל כפוף לו משחרר קרקעות לידי המקורבים אליו פוליטית. כך למשל, שר חרדי ישחרר קרקע לציבור החרדי. שרי שיכון מפיקים תועלת רבה מקיומו של המינהל. זאת גם הסיבה לכך שתיק השיכון נחשק כל כך; ללא המינהל הוא היה ריק מתוכן.

כדי לתרגם את המחאה החברתית למעשים, יש לבטל את המינהל ולשווק במהירות את עתודות הקרקע שהוא מחזיק. בעבר פחדו ראשי ממשלה לערוך רפורמות במינהל, אף שהנושא היה על סדר היום הציבורי. יש לציין כי אין מוסד שדומה למינהל בשום מדינה מתוקנת אחרת. אנו מקווים כי ראש הממשלה יאזור אומץ פוליטי ויפעל להורדת מחיר הדיור - על אפם וחמתם של שר השיכון ושל מינהל מקרקעי ישראל.

פרופ' פלזנשטיין הוא מרצה במחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת העברית. פרופ' בינסטוק הוא מרצה במחלקה לכלכלה באוניבסיטה העברית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker