מכון היצוא: המשבר הכלכלי משתקף בירידה של כ-10% ביצוא לארה"ב ולאיחוד האירופי

בחודשם יולי ואוגוסט חלה ירידה של 10% בייצוא הסחורות לארה"ב ולראשונה מתחילת השנה ירידה ביצוא לאיחוד האירופי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

המשבר הכלכלי בארה"ב כבר משפיע על היצוא הישראלי: יצוא הסחורות לארה"ב (ללא יהלומים) ביולי-אוגוסט 2011 ירד בכ- 10% בהשוואה לחודשיים הקודמים, וכן בהשוואה לרמה הממוצעת שנרשמה בשנת 2010. הירידה נמשכת בששת החודשים האחרונים.

בחודשים יולי אוגוסט נרשמה גם ירידה ביצוא לאיחוד האירופי, לראשונה מתחילת השנה בשיעור של כ- 9.5% בהשוואה לחודשיים קודמים. היצוא לאסיה וליתר המדינות נותר ללא שינוי משמעותי בתקופה זו בהשוואה לחודשיים קודמים, כך מסר אבי חפץ, מנכ"ל מכון היצוא לקראת האסיפה הכללית השנתית המתקיימת היום, שתתמקד בדיונים על עתיד היצוא הישראלי.

חפץ הוסיף, כי נתוני הייצוא מדאיגים על רקע העובדה כי היצוא לארה"ב ולאיחוד האירופי מהווה 58% מסך היצוא הסחורות הישראלי (ללא יהלומים).

על פי נתוני מכון היצוא סך יצוא הסחורות (ללא יהלומים) בחודשים יולי-אוגוסט הסתכם בכ-7.5 מיליארד דולר, ירידה של כ-5% לעומת חודשיים קודמים. עם זאת, מדובר בעלייה של כ-7.5% לעומת החודשיים המקבילים אשתקד.

לפי ניתוח היחידה הכלכלית במכון היצוא, בחודשים יולי-אוגוסט 2011 מתחזקת המגמה השלילית שאפיינה את היצוא לארה"ב. בחודשים אלה ובהשוואה לחודשיים הקודמים, התקבלה ירידה של כ-10%, זאת לאחר שבחודשים מאי-יוני נרשמה ירידה של כ-5.5%. בסך הכל בששת החודשים האחרונים השלים היצוא לארה"ב ירידה מצרפית של כ-20%. גם בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד (יולי-אוגוסט 2010) נרשמה ירידה של כ 4% בהיקפי היצוא והוא הסתכם בכ-1.9 מיליארד דולר.

ירידה משמעותית נוספת נרשמה ביצוא לאיחוד האירופאי, לראשונה מתחילת השנה. במהלך החודשים יולי-אוגוסט ירד היצוא למדינות האיחוד בשיעור של כ-9.5% בהשוואה לחודשיים הקודמים. יש לציין כי הנסיגה בהיקפי היצוא למדינות האיחוד אינה נובעת מהפרשים בערך הדולר והאירו שכן האירו נחלש בשיעור ממוצע של כ-0.4% מול הדולר. עם זאת, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, עלה היצוא לאיחוד האירופאי בשיעור של כ-14% והוא הסתכם בכ-2.3 מיליארד דולר.

היצוא למדינות אסיה וליתר מדינות העולם (אמריקה הלטינית, מזרח אירופה ואוקיאניה) נותר ללא שינוי משמעותי (ירידות של 0.3% ו-0.5% בהתאמה). בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד עלה היצוא למדינות אסיה בשיעור של כ-14% והסתכם בכ-1.5 מיליארד דולר, כשהיצוא ליתר המדינות עלה בשיעור של כ-10% והסתכם בכ-1.8 מיליארד דולר.

כתוצאה מהשינויים בהיקפי היצוא ליעדים השונים ירד משקלו של היצוא לארה"ב בחודשים יולי-אוגוסט 2011 משיעור של כ-28% מסך יצוא הסחורות ללא יהלומים בתקופה המקבילה אשתקד לכ-25% בלבד השנה. היצוא לאיחוד האירופאי עלה משיעור של כ-29% אשתקד, לשיעור של כ-30% מסך יצוא הסחורות ללא יהלומים. חלקה של אסיה ביצוא עלה מכ-19% לכ-20% וחלקן של שאר המדינות עלה מכ-23% לכ-24%.

גם בהשוואת נתוני היצוא המצטבר לחודשים ינואר-אוגוסט 2011 לתקופה המקבילה אשתקד, יורד משקלה של ארה"ב (מכ-28% ל-26%), בעוד שחלקו של האיחוד האירופאי ביצוא הישראלי עולה (מכ-30% ל-32%). משקלה של אסיה ביצוא הישראלי ירד מכ-20% ל-18% כאשר היצוא ליתר המדינות עלה מכ-22% ל-24%.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker