אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> בחינה מחודשת של הרפורמה בשוק הגז הביתי, הקלות נוספות למעבר בין ספקי גז ובחינת האפשרות להחזיר מחיר הגז הסיטוני לפיקוח ממשלתי - אלו עיקרי המלצות ועדת טרכטנברג המסתמנות בשוק גז הבישול. זאת, לאור הכישלון המסתמן של הרפורמה שהונהגה בענף לפני כשלוש שנים.

בשוק הגז הביתי (גפ"מ) פועלים כיום כ-30 ספקי גז, כאשר ארבע החברות הגדולות בשוק - פזגז, אמישראגז, סופרגז ודורגז - מחזיקות בכ-90% מהשוק, שהיקפו נאמד ב-2.5-3 מיליארד שקל בשנה. לפני כשלוש שנים אישרה הכנסת את הרפורמה בענף הגפ"מ, שנועדה להגביר את התחרות בו ולהקל על החלפת הספקים, באמצעות הסרת שורת חסמים ביחסים שבין לקוח הקצה לחברות. ואולם, כבר בחלוף חודשים ספורים גברו הקולות שטענו לאוזלת יד מצד גורמי האכיפה בענף (משרד התשתיות ורשות ההגבלים העסקיים), אשר הביאה לעקיפת התקנות החדשות בידי חברות הגז הגדולות ולהנצחת הקרטל לכאורה בענף.

לטענת ועדת טרכטנברג, הריכוזיות הענפית במקטע השיווק של הגפ"מ נותרה, כאשר החלפת ספק גז בבניין משותף למשל, עדיין כרוכה בחסמים, והחברות הקטנות בענף נתונות תחת מתקפה משולבת מצד החברות הגדולות. כתוצאה מכך, משלם המגזר הביתי מחיר גז כפול מזה הנהוג במגזר הציבורי - בעלות עודפת המוערכת ב-150 מיליון שקל בשנה. לפיכך, מציעה הוועדה להקים צוות נוסף לבחינת רפורמה שנייה בענף הגפ"מ. על צוות זה יוטל לבחון מנגנונים של גישה חופשית לתשתיות גפ"מ משותפות (Open Access), לאפשר החלפת ספק גז בבתים משותפים גם בהסכמת שליש בלבד מן הדיירים (בהנחה שיהוו רוב בהצבעה), וכן להתיר אספקת גז בבניינים חדשים רק לאחר קבלת אישור מוועד בית נבחר (כדי לנתק את הזיקה שבין הקבלן הבונה לביו ספקית הגז).

בניגוד להמלצותיה בענף הדלק התייחסה ועדת טרכטנברג בטיוטת המלצותיה גם לסוגיית תמחור הגפ"מ בבתי הזיקוק והמליצה לבחון את החזרת הפיקוח על מחיר הגפ"מ הסיטוני בשער בתי הזיקוק. זאת, לצד בחינה מחודשת של רווחיות בתי הזיקוק בזיקוק הגפ"מ. פיקוח זה הוסר ב-1 באוקטובר 2007, במסגרת החלטת הממשלה על פיצול בתי הזיקוק והפרטתם (2005). מאחר שבשוק הגפ"מ נותר הביקוש השוטף גבוה מן ההיצע, קבעה הממשלה אמצעי ריסון מפני ייקור תעריפים בלתי נשלט. לפיכך, חויבו בתי הזיקוק בקביעת מחיר התואם למחירי עלות (רכישת הגז, הובלתו ודמי ביטוח), וכן נדרשו בדיווח שוטף של המחירים הסיטוניים למנהל הדלק במשרד התשתיות. ואולם מיד עם הסרת הפיקוח הודיעו בתי הזיקוק כי יעלו את מחירי הגפ"מ בשיעור של כ-20% וגררו האמרת מחירים גם מצד חברות הגז שגילגלו את הייקור לצרכני הקצה.

עיקרי ההמלצות

לבחון מנגונים שאיפשרו גישה חופשית לתשתיות הגז הביתי

לאפשר החלפת ספק גז גם בהסכמת שליש מהדיירים בבתים משותפים

לספק גז לבתים חדשים רק באישור ועד נבחר (כדי לנתק את הזיקה שבין הקבלן הבונה ל ספקית הגז

לבחון פיקוח על מחירי הגז הסיטוניים בשער בתי הזיקוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום