הזוכה הגדול בפרס אופיר: "הערת שוליים" של הבמאי יוסף סידר

בהתאם לתחזיות, גרף הסרט 9 פרסים, בהם על הבימוי, התסריט והשחקן הטוב - וייצג את ישראל באוסקר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"הערת שוליים", סרטו של הבמאי והתסריטאי יוסף סידר, היה אמש המנצח הגדול בטקס פרסי אופיר ה-22 שהתקיים בחיפה. "הערת שוליים" זכה בתשעה פרסי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, וביניהם פרס הסרט הטוב ביותר, פרסי הבימוי והתסריט, ופרסים לשני שחקניו המרכזיים של הסרט, שלמה בראבא (שחקן ראשי) וליאור אשכנזי (שחקן משנה). בזכות זכייתו בפרס הסרט הטוב ביותר יישלח "הערת שוליים" לייצג את ישראל בהתמודדות הקרובה על פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר בשפה זרה.

בחירתם של חברי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה להעניק את הפרס ל"הערת שוליים" תשגר את סידר בפעם השנייה בתוך ארבע שנים להתמודד על פרס האוסקר. ב-2008 היה זה סרטו הקודם, "בופור", שהיה אחד מחמשת המתמודדים הסופיים על הפרס האמריקאי לסרט הזר. בפסטיבל קאן האחרון התמודד "הערת שוליים" במסגרת התחרות הרשמית וזיכה את יוצרו בפרס התסריט הטוב ביותר. הסרט מספר על שני חוקרי תלמוד, אב (בראבא) ובנו (אשכנזי), המתמודדים זה מול זה על זכייה בפרס ישראל.

סידר אמר לאחר הטקס כי "ההכרה שמקבל הסרט בחודשים האחרונים היא בכלל לא דבר טבעי. זה שאנו זוכים להכרה הזאת זה מאוד מעודד בשבילי, כי זה מסמל שלקיחת סיכונים יכולה להשתלם. איש מהמעורבים בעשיית הסרט, כולל אני, לא ראה בתחילת הדרך את הפוטנציאל שהתממש".

בקטגוריית הסרט הטוב ביותר גבר סרטו של סידר על "בוקר טוב אדון פידלמן" שביים יוסי מדמוני, "אחותי היפה" של מרקו כרמל, "השוטר" של נדב לפיד ו"אורחים לרגע" של מאיה קניג. שתי השחקניות המרכזיות של הסרט "אחותי היפה", אוולין הגואל (תפקיד ראשי) וריימונד אמסלם (תפקיד משני), קטפו את פרסי המשחק שהוענקו אמש לנשים.

הגואל, שכבר זכתה בפרס אופיר על משחקה בסרט "שבעה", נשאה נאום נרגש מעל הבמה. "כל כך הרבה עוצמה נשית היתה בשנה הזאת בקולנוע, שחקניות, במאיות, כותבות, עורכות", ציינה הגואל בפתח דבריה. לאחר מכן היא הקדישה את הפרס שלה לשחקן המנוח עמוס לביא, בן זוגה לשעבר, שנפטר בנובמבר האחרון. "תודה שחיית בינינו ושנתת לנו את כל מה שנתת", אמרה.

בראבא, שעלה אחריה לבמה כדי לקבל את הפרס לשחקן הראשי, הצהיר שהוא מתרגש מאוד, ונאם בלהט במשך דקות ארוכות, נאום שדמה למופע סטנד אפ מאולתר וגרר שאגות צחוק מהקהל. בין היתר, הוא סיפר כיצד התלבט אם להיענות לאתגר שהציב לפניו סידר כשהציע לו להופיע בסרט. "אני יושב שם מולו ומקשיב, וחושב לעצמי מה אני צריך את הסרט הזה. השכל אמר לי זה סרט אקדמי, איכותי, מי ירצה לראות את זה, זה אקספרימנט של במאי מעניין ותו לא. אתה, הקהל שלך רוצה לצחוק ולשמוח.

"אבל קול פנימי אמר לי פתאום, נו, צא כבר למסע לא ידוע, תפתיע את עצמך, תקטין את האגו, תסמוך על מישהו אחר. ותראו מה קורה כשאתה הולך אחרי הקול הפנימי הזה", אמר בראבא.

פרס סרט התעודה הטוב ביותר הוענק אמש לסרט "הדירה" שביים ארנון גולדפינגר, על המסע המטלטל שאליו יצא בעקבות סודות שנחשפו בדירתה של סבתו לאחר מותה. פרס על מפעל חיים העניקה אמש האקדמיה לקולנוע ליצחק (איז'ו) שני, שמאז סוף שנות ה-60 היה מעורב ביצירתם של סרטים ישראליים רבים, ובהם "תעלת בלאומילך", "השוטר אזולאי", "עזית הכלבה הצנחנית" ו"גבעת חלפון אינה עונה". שני היה מפיק, מפיץ, הבעלים של אולפני גבע, וייסד יחד עם אשתו נורית את רשת בתי הקולנוע לב. פרס על הישגים מקצועיים הוענק לעורך ציון אברהמיאן.

פרסים נוספים שניתנו ל"הערת שוליים" אמש כללו את פרס הצילום לירון שרף, פרס העריכה לעינת גלזר זרחין, פרס העיצוב האמנותי לערד שאואט ופרס הפסקול לתולי חן, אלכס קלוד וישראל דוד.

בסוף הטקס, כישצאו כל הנוכחים מהאולם, המתינה בחוץ הפגנה של דיירי מאהל המחאה בחיפה שקראו סיסמאות נדג כוונת עיריית חיפה לפנות אותם בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker