בין ההמלצות: סוף לכהונה הכפולה של דירקטורים

אם ההמלצה תתקבל, דירקטורים רבים שמחליטים על מתן אשראי בדירקטוריון אחד ועל קבלת אשראי בחברה אחרת - ייאלצו להתפטר מתפקידם. בין הנפגעים: זהבית כהן שתיאלץ להיפרד מדירקטוריון החברה לישראל, ואירית איזקסון שתידרש לפרוש מדירקטוריון אי.די.בי

סיון איזסקו

>> אחת מהמלצות הביניים החשובות שהציגה אתמול ועדת הריכוזיות היא איסור על כהונה של דירקטורים בגוף פיננסי משמעותי, במקביל לכהונה בגוף ריאלי משמעותי. המלצה זו מספקת מענה לתופעה בעייתית במערכת הבנקאות, שבמסגרתה דירקטורים במערכת הבנקאות שיושבים בבוקר בוועדת האשראי של הבנק - יושבים בערב בדירקטוריונים של חברות שהן צרכני האשראי הגדולים במשק.

התופעה הזו מתרחשת גם עם דירקטורים החברים בוועדות ההשקעות בקרנות הפנסיה ובגופים המנהלים כספי ציבור, ומחליטים באילו חברות להשקיע ואילו אג"חים של חברות לרכוש. זאת, על אף שבכובעם השני הם מכהנים כדירקטורים בחברות הקשורות לאלו שלגביהן קיבלו החלטת השקעה.

מסקנות אלה מספקות למעשה מענה לתמונה העגומה שעלתה מתחקיר TheMarker מיוני, שבמסגרתו נחשף כי 12 דירקטורים במערכת הבנקאות מועסקים במקביל בתפקידים בקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, אחת מצרכניות האשראי המרכזיות של מערכת הבנקאות הישראלית. בתחקיר הוצג כי תשעה מתוכם חברים בוועדות האשראי בבנקים וכחלק מתפקידם מצביעים אילו גופים יקבלו אשראי בהיקף מהותי - ואילו גופים יקבלו תשובה שלילית.

שמונה מתוך 12 הדירקטורים מונו לתפקיד בקבוצת אי.די.בי רק לאחר שמונו לתפקיד במערכת הבנקאות. מספר כה מכובד של דירקטורים באי.די.בי שמסתובבים במסדרונות הבנקים ויושבים בוועדות האשראי, ומחויבים בחובת הנאמנות הן כלפי המערכת הבנקאות והן כלפי אי.די.בי, מעוררת סוגיות בתחום האתיקה, ומעוררות חשש מובנה לניגודי עניינים. התופעה בולטת במיוחד באי.די.בי, אך ניתן למצוא אותה בממדים קטנים יותר, למשל, גם בקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה ובחברה לישראל שבשליטת עידן עופר.

בדירקטוריונים של החברות מקבוצת דלק (שגם שולטת בתאגידים פיננסיים, הפניקס ואקסלנס) שבשליטת יצחק תשובה מכהנים שלושה בנקאים. בדירקטוריונים של החברות מקבוצת החברה לישראל שבשליטת עידן עופר יושבים יו"ר פסגות, זהבית כהן; מנכ"ל הכשרה ביטוח, עופר טרמצ'י; יו"ר מגדל שוקי הון, ויקטור מדינה; סגן יו"ר קבוצת הביטוח הראל, אורי סלונים; נחמה רונן, דירקטורית בבנק הפועלים; רן קרול, דירקטור במגדל ביטוח; ועוזי נתנאל, דירקטור בהראל פיא קרנות נאמנות.

מקרה מובהק נוסף הוא זה של אירית איזקסון, המכהנת כדירקטורית בחברות הפרטיות של שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, משמשת דירקטורית בבנק הפועלים מאז 1999 וחברה בוועדת האשראי של הבנק. במקביל, מכהנת איזקסון מאז 2005 כדירקטורית בחברת אי.די.בי פיתוח, שבשליטת משפחות דנקנר, לבנת ומנור.

כהונתה של איזקסון בבנק הפועלים, במקביל לכהונתה באי.די.בי, יוצרת מצב שבו יש תחומים מעטים שבהם היא יכולה לדון בוועדת האשראי בבנק מבלי שייווצר חשש לניגוד עניינים. רבים מהדירקטורים בקבוצות אלה ואחרות יאלצו כנראה בעתיד הקרוב לבחור אם הם רוצים לכהן כדירקטורים בגוף שעסק במתן אשראי או לכהן כדירקטורים בגוף שהוא צרכן אשראי. כהונה במקביל לא תתאפשר.

משרד האוצר מסר אתמול כי "כיום, הרכב הדירקטוריונים בחברות במשק הישראלי מתאפיין במספר מוגבל של דירקטורים, שמכהנים לרוב במספר דירקטוריונים במקביל. על אף חובות הזהירות והנאמנות שחלות על מי שמכהן כדירקטור, מעצם גודלו הקטן של המשק וריכוזיות הפעילות העסקית בו, חשופים דירקטורים המכהנים במספר תאגידים ריאליים ופיננסיים לניגודי עניינים פוטנציאליים לא מבוטלים. הפוטנציאל להיווצרות ניגודי עניינים אלה גדל לאין שיעור כאשר מי שמכהן כדירקטור בתאגיד ריאלי, מכהן במקביל בגוף פיננסי שמממן את פעילות התאגיד הריאלי, את מתחריו הקיימים או הפוטנציאליים, את ספקיו ואת לקוחותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker