המרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "ההסכם עם כיל יפגע במחיר שתקבל המדינה במכרז נמל אילת" - חדשות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "ההסכם עם כיל יפגע במחיר שתקבל המדינה במכרז נמל אילת"

בעקבות חשיפת TheMarker במרכז טוענים כי מתן עדיפות לאוניות כיל באילת יפגע ביכולת התחרות של הזכיין הפרטי

תגובות

>> "הסכם תפעול מסוף הכימיקלים באילת, שעליו חתמה לכאורה המדינה מול חברת כיל, מכפיף את אינטרס הציבור בשער הכניסה והיציאה של מדינת ישראל למדינות המזרח לאינטרסים של כיל, תוך פגיעה ביכולתה של החברה שתפעיל את נמל אילת לאחר המכרז להתחרות באופן אפקטיבי עם חברות אחרות הפעילות בתחום" - כך טוען המרכז האקדמי למשפט ולעסקים במכתב ששיגר אתמול לשרי התחבורה והאוצר.

המכתב נשלח בעקבות הפרסום ב-TheMarker, שלפיו רשות החברות וכיל סיכמו בשבוע שעבר כי לאוניות כיל תינתן עדיפות בגישה לנמל במשך 192 יום בשנה (16 יום בחודש) על פני כל אונייה אחרת שתפקוד את הנמל לאחר הפרטתו. "פגיעה כה קשה ביכולת התחרות של חברת נמל אילת מורידה את מחירה של החברה במסגרת הליך המכרז ואף פוגעת בתכלית המרכזית של פעולת ההפרטה אשר נועדה, בין היתר, להגביר את פעילות מכולות המטען בנמל אילת ולהגביר את שינוע המטענים דרכו", הוסיפו במרכז האקדמי.

ההסכם הובא ביום שלישי שעבר לאישור מזורז של דירקטוריון חברת נמל אילת, ואושר למרות התנגדות נציגת האוצר בדירקטוריון. ההסכם נועד להבטיח את האינטרסים של כיל, אשר חששה כי העברת נמל אילת לידיים פרטיות תפגע בגישת אוניותיה למסוף הכימיקלים הסמוך.

במכתב ששיגר ראש תחום הפרטה ורגולציה במרכז האקדמי, עו"ד אפי מיכאלי, נטען עוד כי החתימה על ההסכם אף עומדת בניגוד להחלטת הממשלה. לטענתו, החלטת הממשלה קובעת כי כל הסכם עם כיל, לפני השלמתו של הליך ההפרטה, יתמצה במתן שירותי החברה "שאינם שירותי נמל ואשר ניתנו ערב ההפרטה לחוכר". זאת, אף שההסכם כולל כאמור פטור מהמתנה בתור תפעולי לאוניות כיל, וכן כולל מודל דיפרנציאלי חדש לתשלום שבו תישא כיל לחברת הנמל. "קשה לראות כיצד הסכם בדבר מתן עדיפות לאוניות כיל מתיישב עם האמור", הוסיף מיכאלי.

במכתב, שהופנה גם אל מנהל רשות החברות הממשלתיות, הממונה על ההגבלים העסקיים ואל היועץ המשפטי לממשלה, תוקף מיכאלי גם את ההחלטה כי אישור הממונה על ההגבלים להפרטה נדרש רק בסוף ההליך המכרזי, באופן שיחשוף את הרשות ואת משרדי הממשלה ללחצים מיותרים מצד המציע המועדף. זאת, במקום לקבוע כי אישור הממונה יידרש כבר בשלב המיון המוקדם המשתתפים.

כדוגמה, מביא מיכאלי את השתתפותה של קבוצת תעבורה, שהיא לדבריו מונופול מוכרז בתחום הובלת המכוניות, "שכן זכייתה עלולה להביא לריכוזיות יתר בענף הובלת כלי הרכב ולהשפיע באופן ישיר על שוק הרכב בישראל", כתב מיכאלי. זאת, לצד אזהרתו בדבר הבעייתיות לכאורה בהתמודדותה של כיל עצמה במכרז - בעוד שהיא חברה אחות לצים ובעצמה לקוח מרכזי של נמל אילת. "לו אישור הממונה על ההגבלים העסקיים היה נדרש בשלביו הראשוניים של ההליך, לא מן הנמנע שהסכם כאמור עם חברת כיל באשר למתן עדיפות לאוניותיה בנמל אילת, היה נשקל ביתר כובד ראש לאור הפגיעה האפשרית באינטרס הציבור", כתב מיכאלי. זאת, תוך שהוא מבקש מן הנמנעים לבחון לעומק את ההסכם עם כיל ולבחון בשנית את השלב שבו נדרשה חוות דעתו של הממונה על ההגבלים בהליך המכרז.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם