ח"כ טאלב א-סאנע: "הממשלה תהיה אחראית לאינתיפאדה בדואית בנגב"

הממשלה אימצה תוכנית לפיתוח כלכלי של המגזר בנגב ולהסדרת תביעות הבעלות הבדואיות על קרקעות; ארגון עדאלה: התוכנית תביא לעקירה של עשרות אלפים ולהריסת כפרים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

>> הממשלה אישרה אתמול תוכנית להסדרת ההתיישבות הבדווית בנגב המבוססת על דו"ח אודי פראוור (פקיד בכיר במשרד ראש הממשלה), ולצדה תוכנית לפיתוח כלכלי של המגזר הבדווי בנגב.

התוכנית מעוררת ביקורת חריפה בקרב נציגים של המגזר הבדווי. בזמן הדיון בממשלה התקיימה הפגנה של בדואים מהנגב נגד קבלת דו"ח פראוור.

ד"ר תאבת אבו ראס, מנהל פרויקט הנגב של עדאלה, המרכז לזכויות המיעוט הערבי בישראל, אמר כי "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על הבדואים בנגב. אישור הדו"ח מוכיח כי הממשלה הזאת רואה בבדואים סוגיה ביטחונית ולא אזרחים שווי זכויות. ההחלטה האומללה הזאת פוגעת ביחסי יהודים וערבים בישראל, ורק מעמיקה את סכסוך הקרקעות בנגב והופכת אותו לבלתי אפשרי לפתרון. הדו"ח הזה נכתב ללא נציגות של גורם בדווי וללא התייעצות עם התושבים שחייהם עומדים להיהרס בגלל מסקנותיו. ראש הממשלה הבהיר את עמדתו בסוגיה זו כשמינה את יעקב עמידרור לעצב את דמותו הסופית של הדו"ח. אין מדובר באדם שרואה בבדואים בני אדם עם זכויות אלא מיעוט שיש לשלוט בו". עוד נמסר מעדאלה, כי "דו"ח פראוור יביא לעקירת עשרות אלפי בני אדם והרס כפרים רבים". ח"כ טאלב א-סאנע הבדווי, שהשתתף בהפגנה מול משרד רה"מ, אמר כי "הממשלה המטופשת הזאת תהיה האחראית לאינתיפאדה בדווית בנגב".

בהודעה שפרסמה אתמול לשכת רה"מ לאחר ישיבת הממשלה נאמר כי התוכנית מושתתת על ארבעה יסודות: (1) הסדרת התיישבות הפזורה הבדווית בנגב (2) פיתוח כלכלי של האוכלוסייה הבדווית בנגב (3) הסדרת תביעות בעלות בקרקע (4) מסגרת יישום ואכיפה מחייבת וקצובה בזמן. בהודעת הממשלה נאמר גם כי התוכנית היא חלק ממכלול פעילויות לפיתוח הנגב הננקטות במטרה להביא לשילוב של הבדואים בחברה הישראלית ולצמצום פערים כלכליים וחברתיים בין האוכלוסייה הבדווית בנגב לכלל החברה.

בתחום ההתיישבות מדובר בתהליך תכנוני מקיף שבמסגרתו יורחבו יישובים קיימים, ייקלטו תושבים בדואים ביישובי המועצה האזורית אבו-בסמה ויוקמו יישובים בדוויים חדשים במסגרת תוכנית המתאר המחוזית באר שבע. ההתיישבות - חקלאית, כפרית, פרברית או עירונית - אמורה להיות מותאמת לאופי האוכלוסייה, בשיתוף פעולה עמה.

במסגרת התוכנית לפיתוח כלכלי של המגזר הבדווי תקצה המדינה 1.2 מיליארד שקל לתוכנית חמש שנתית המתמקדת בקידום מנופי צמיחה תוך שימת דגש מיוחד על נשים וצעירים. התוכנית תתמקד בפיתוח אזורי תעשייה, הקמת מרכזי תעסוקה ביישובים וקידום הכשרות מקצועיות. משאבים יופנו לתחומים תומכי תעסוקה ובמרכזם חינוך, תשתיות (לרבות מבני ציבור ותחבורה), חברה וקהילה וכן ביטחון אישי של התושבים.

ביחס לתביעות הבעלות על הקרקע התוכנית קובעת כי הן יוסדרו באמצעות מנגנון אחיד ושקוף שייקבע בחוק, ולפיו יינתנו תמורות בקרקע ובכסף בהיקף משמעותי. כך למשל, עבור כל תביעת בעלות של תובע שמחזיק בקרקע, שתוסדר במלואה, יקבל 50% מסך תביעתו, לעומת 20% בלבד המוצעים לו כיום. הפתרון המוצע אמור להפוך לחוק. עם קבלתו יאורגן מחדש מערך האכיפה ויחוזק בכל הנוגע לשליטת המדינה על קרקעות המדינה.

ליישום החלטות הממשלה מאתמול יוקם מטה מיוחד במשרד רה"מ. גוף הביצוע המרכזי של התוכנית בתחומי הקרקע וההתיישבות תהיה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. השר בני בגין ירכז את הערות הציבור, והאוכלוסייה הבדווית בכלל זה, להצעת החוק. בתקופה הקרובה ייפגשו הגורמים המקצועיים במשרד רה"מ עם האוכלוסייה הבדווית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker