מערך טייסת כיבוי האש החדשה במגידו סובל מליקויים חמורים

בטייסת, שבה הושקעו כ-70 מיליון שקל, התגלו חריגות משמעותיות מהתקנות של רת"א  פעילות הטייסת פוגעת בבטיחות הטיסה של גורמי תעופה אחרים, והתשתיות במנחת סובלות מהיעדר השקעה כספית  הצעות מיידיות לפתרון הבעיות יוגשו עד 15 בספטמבר

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

>> ליקויים חמורים בהפעלת מערך טייסת מטוסי כיבוי האש החדשה ממנחת מגידו. בהקמת הטייסת הושקעו עד כה כ-70 מיליון שקל.

מדובר בשורה של חריגות משמעותיות מתקנות רשות התעופה האזרחית (רת"א), פגיעה בבטיחות הטיסה של גורמי התעופה האחרים שפועלים במנחת ובעיות של תשתיות מחוסר השקעה במנחת.

הליקויים נדונו בישיבה מיוחדת שהתקיימה ב-25 באוגוסט ברשות התעופה האזרחית (רת"א). במפגש השתתפו נציגים של משרד הביטחון, חברות אלביט וכימניר, שזכו במכרז לרכישת המטוסים והפעלתם, מפעיל מנחת מגידו, נציגי עמותות הדאיה ומנהלי רת"א הרלוונטיים לנושא.

בסיכום הדיון קבע ראש אגף מטה ברת"א, גד רגב, כי "יש לתת עדיפות מלאה למטוסי הכיבוי". עם זאת, "אין בכוונתה של רת"א להימנע מלנקוט באמצעים ולשנות את המצב הקיים". הגורמים המעורבים בנושא נדרשו פעם נוספת להביא לשולחנה של רת"א הצעות מיידיות לפתרון הבעיות לא יאוחר מה-15 לספטמבר.

מהתיאור שהוצג בדיון עלה, כי "בוצעו שינויים בתשתיות ללא ידיעת מפעיל המנחת וללא אישור של רת"א"; כמו כן, "מתבצעות הפרת הנחיות שניתנו על ידי רת"א בתחום התפעולי". ההפרות הן, לדוגמה, היעדר טרקטור לגרירת מטוסים, המטוסים מסיעים על המסלול בכח מנועיהם, יוצרים הדף ומעיפים אבני חצץ שמסכנים את הטייסים ואת הדאונים שניצבים בסמוך. בנוסף, העמדת מטוסים בצורה החוסמת פעילות של דאייה או גורמת למעבר שאינו בטוח.

עוד עלה מהדיון, כי לא בוצעו שיפורים ברחבה הצפונית למסלול במגידו, למרות כל פניותיה והנחיותיה של רת"א ולא הועברו תוכניות שיאפשרו פעילות ברמת בטיחות מספקת.

הבעלות על התשתית במגידו היא של משרד הביטחון. בעלות זאת אין בה כדי להשפיע על תחולת הדין על הפעילות התעופתית האזרחית בה הפעילות של מטוסי כיבוי האש לא תוכל להתבצע ללא אישור מיוחד של רת"א.

טייסת כיבוי האש החלה את פעילותה במאי. עד היום בוצעו 700 גיחות מבצעיות מתוכן כשני שלישים ממגידו. בנוסף בוצעו כ-100 שעות אימונים שכולן יצאו ממגידו. במנחת חונים שלושה מטוסים פעילים. בנוסף חונים בחצר כימניר שני מטוסי כיבוי אש הימיים.

משרד הביטחון קיבל את העמדה שצריך למצוא פתרונות לטווח ארוך שיחייבו השקעה כספית מצד כל הגורמים הקשורים בנושא.

נציגי אלביט וכימניר אמרו בדיון כי הפעילות הטיסתית של המטוסים נפרשת על פני כל השבוע וכי החברות משתדלות "לקיים את פעילות האימונים של טייסת כיבוי האש בשעות הבוקר, כדי להקטין החיכוך עם הפעילות האחרות במנחת כאשר יש פעילות מבצעית נעצרת כל פעילות אחרת".

לדברי נציגי החברות, הוזמן טרקטור גרירה שאמור להגיע בשבועות הקרובים. עם זאת, הטרקטור לא ישנה את אופי הפעילות של הסעת מטוסים עם מנועים פועלים בעת כוננויות ושריפות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker