גיא רולניק
גיא רולניק

כמה מאלה שמכונים מנהיגי המחאה מבולבלים, רשימת הדרישות שהרכיבו מיותרת, המתקפה של כמה מהם על ועדת טרכטנברג מוזרה, וככל שיחלוף הזמן יש חשש שוויכוחים ועימותים ביניהם יפגעו בעניינם - אך כל אלה אינם גורעים כהוא זה מחשיבות התהליך החברתי והכלכלי שמתרחש בישראל בחודשים האחרונים ומהחשיבות הגדולה של תמיכה בהפגנה הצפויה במוצאי שבת.

צריך לתמוך בהפגנה של 3 בספטמבר, כי המחאה החברתית מוכיחה את עצמה ככלי בעל אפקטיביות אדירה על כל מקבלי ההחלטות בישראל: היא שינתה בן ליל את השיח הציבורי בישראל - ושיח יוצר בסוף מציאות, היא ניערה את הממשלה, היא הפיחה אופטימיות במאות אלפי אנשים פסימיים, היא הקימה את ועדת טרכטנברג ונתנה שוק חשמלי לוועדת הריכוזיות רגע לפני שראש הממשלה שכח מקיומה.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, כי מי שלא תומך בה מניח שהתוואי הכלכלי והחברתי בישראל הוא בר קיימא, או שבוקר אחד יופיע מנהיג חדש רכוב על חמור לבן וישנה את התוואי הזה. התוואי שבו אנחנו נעים מסוכן ומדכא, וכל משיח שיגיע וימצא מולו מיליוני אזרחים אדישים ולא מיודעים - יגמור כמו כל קודמיו.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, משום שעד שנולדה המחאה החברתית הספונטנית של קיץ 2011 הניחו כל מקבלי ההחלטות בישראל שהציבור אדיש, מפורר, בור וחלש, והם צריכים לתת דין וחשבון רק לקומץ קבוצות חזקות ומאורגנות: מונופולים וקרטלים פרטיים וציבוריים, מגזרים מלוכדים ומאורגנים וטייקונים ששולטים בצבאות של עיתונאים.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, משום שהמבנה הפוליטי והכלכלי שנוצר בישראל לא רואה ולא סופר חלק גדול מהאוכלוסייה, וגם לא מתחשב בה. האנשים שאמורים לשרת את הציבור - הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי - גילו רק בחודשיים האחרונים את קיומם של מיליוני בלתי מחוברים, אלה שלא לקחו חלק במשחק הדמוקרטי והכלכלי בישראל עד היום.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, משום שעד לפני חודשיים שיווקו כלי התקשורת של כל הנהנים מהסדר הקיים את הסיפור שישראל היא נס כלכלי אדיר, מדינת סטארט-אפ מופלאה שכל העולם צריך ללמוד ממנה. ברגע שהחלו האנשים לדבר זה עם זה דרך הרשתות החברתיות והטוקבקים, הם גילו שהבלופים שמכרו להם לא רלוונטיים לחייהם ולחיי מיליוני ישראלים.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, משום שהמחאה החברתית הזאת יצרה, לראשונה זה שנים ארוכות, תחושת דחיפות בקרב מאות אלפי ישראלים. התחושה הזאת עדיין לא חילחלה לכל מקבלי ההחלטות - והיא חייבת לחדור להם עמוק לתוך המוח. כי שינויים גדולים, בארגונים גדולים או במדינות, לא קורים בלי תחושת דחיפות חזקה.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, כי הפוליטיקאים הישראלים עדיין משוכנעים שבבחירות הקרובות הם שוב ימכרו לנו סיסמאות בעד ונגד תהליך השלום, בעד ונגד מדינה פלסטינית והרבה זיבולי מוח של ימין ושמאל - כדי להמשיך להימנע מדיון עמוק, מקיף ומקצועי על הדרך שבה משנים את התוואי הכלכלי והחברתי של המדינה הזאת.

הם מוכרים לנו את הסחורה הזאת מסיבה פשוטה: לרובם אין עניין, רצון או יכולת לנהל את ענייני הכלכלה והחברה של המדינה - קל יותר ללהג על ימין ושמאל מאשר להסביר כיצד מאיצים צמיחה, מקטינים אי שוויון, משנים את אפקטיביות המגזר הציבורי, מגדילים את שיעור ההשתתפות בשוק העבודה והופכים את ישראל למדינה תחרותית. ההפגנה של מוצאי שבת צריכה לשלוח להם מסר ברור: עידן הזיבולים נגמר - יש לנו מדינה לנהל.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, כי כל מקבלי ההחלטות במדינת ישראל חייבים להפנים שהציבור הישראלי החלש והמוחלש, הבלתי מאורגן, שרבץ על הספה בבית ובהה בעיני עגל בתוכניות הריאליטי בעשור האחרון, מתחיל להבין שאיש לא ידאג לו אם הוא לא יתעורר ויגלה מעורבות: ילמד, יבין, יתעניין ויפעל.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, כי בחמש השנים האחרונות השתלטו קומץ אנשי עסקים אלימים, יחד עם משתפי פעולה פחדנים או תאבי בצע ברגולציה ובשלטון, על מאות מיליארדי שקלים של כספי ציבור שבעזרתם הם מבצרים את מעמדם המונופוליסטי בענפי משק רבים, יונקים וממנפים את רוב חסכונות הציבור ושולטים בשיח הציבורי. או כפי שניסח זאת לפני 100 שנה השופט לואיס ברנדייס, מראשי התנועה הציונית בארה"ב: "הם שולטים בעם באמצעות כספו של העם". רק מאות אלפי אנשי ברחובות ומעורבות אזרחית וחברתית יכולים לעצור כיום את הפיכתה של ישראל לפלוטוקרטיה מכוערת.

צריך לתמוך בהפגנה הזאת, כי מקבלי ההחלטות ומובילי הדעה בישראל - ראשי ממשלות, שרים, ח"כים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, פקידי ציבור בכירים, רגולטורים, עיתונאים, מנכ"לים, עורכי דין ורואי חשבון - צריכים לפחד, צריכים לזכור כל ערב בעלותם על יצועם שהם אמורים לשרת את הציבור, ולא רק את הבוסים שלהם ואת אלה שנותנים להם בונוסים.

צריך לתמוך במחאה החברתית הזאת ולהרחיב את מנעד הנושאים שלה: לא רק יוקר מחיה, מחירי נדל"ן ותקציבי רווחה, אלא גם שורשי הקלקול במשק ובחברה בישראל - הנורמות, הערכים והתרבות שנשחקו, התקלקלו והסתאבו. צריך לדבר על האקו-סיסטם הישראלי המושחת של ההון והשלטון, על הידרדרות מערכת החינוך ועל האלימות הגואה בכל מקום.

צריך לתמוך בהפגנה הגדולה ולהרחיק ממנה את כל הטרמפיסטים הפוליטיים שרוצים לרתום אותה לאג'נדות הפרטיות שלהם, לסלק מקרבתה טיפוסים כמו שמעון שבס - עבריינים מורשעים ששדדו את המדינה, ומסבירים עכשיו שצריך להקים "מפלגה חברתית".

צריך לתמוך בהפגנה הגדולה, אבל לא למדוד את הצלחתה בהורדת מחירי הדיור או בהזזת תקציבים - השינויים הנדרשים במדינת ישראל הם עמוקים ומתמשכים ויימשכו שנים ארוכות. המחאה הזאת צריכה לייצר שיח כלכלי וחברתי חדש בישראל, שישנה את מערך התמריצים של מקבלי ההחלטות לפעול במקצועיות והגינות לטווח ארוך - ולא בציניות, בשרלטנות ובראייה קצרת טווח.

צריך לתמוך במחאה הזאת, כי גם האנשים שוחרי הטוב שהיו בשלטון, שנמצאים בשלטון ושעובדים בחברות גדולות ובארגונים גדולים וחזקים סבורים שהמחאה הזאת קריטית כדי לייצר שינוי באסטרטגיה ובקבלת ההחלטות בארגונים שלהם. הם משוכנעים שהלחץ הציבורי המתמשך הכרחי כדי לייצר שינוי בתוואי הנוכחי שבו אנחנו נעים.

צריך לתמוך במחאה הזאת, כי היא מובילה אנשים רבים שהיו שקועים בדל"ת אמותיהם להתחיל להתעניין בנעשה סביבם, בחלקים החלשים והמוחלשים בחברה ובתהליכים הכלכליים שמתרחשים במדינה. היא מובילה אנשים להבין שהם חלק מחברה, שהם נשענים על משאבים משותפים ושאפילו אם הם חושבים שהם מסודרים, אם מערכות המדינה המשותפות יתפרקו איש לא יהיה מוגן.

צריך לתמוך במחאה הזאת, משום שמי שכן עוקב, לומד, מתעמק ומביט במראה - רואה שאנחנו לא הולכים לכיוון טוב, שתוצר לנפש של 30 אלף דולר בשנה וקבלה ל-OECD רק ממחישים את הפספוס האדיר שמתרחש בישראל, ושהמחאה הזאת היא הדבר היחיד שנראה כאן כבר שנים שיכול להוביל לשינוי כלשהו.

צריך לתמוך במחאה הזאת, כי היא מפיחה אופטימיות גדולה בקרב המון אנשים מכל שדרות העם - אנשים שאיבדו בשנים האחרונות תקווה ושיותר מכל התייאשו מהאדישות, מהאטימות ומחוסר הנכונות ללמוד, להבין, להעמיק ולהיות מעורבים במה שקורה במדינה, בכלכלה ובחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker