"כמו שחסר דיור לא קונה מרצדס, כך הוא צריך לחשוב על להביא עוד ילד מיותר לעולם"

האם באמת יקר כאן כל כך, ולמה נשים לא מרוויחות מספיק? ■ הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפוש בקבוקים באשפה. "כל ילד זה הוצאה של מיליון שקל"צילום: אליהו הרשקוביץ

מתוך: משרד החינוך הפקיר את התיכונים הערביים, ומתקמצן על 700 מיליון שקל

הסיכוי של תלמיד ערבי לגשת לבגרות מורחבת באנגלית הוא חצי מזה של יהודי — גם אם שניהם הוציאו אותו ציון באנגלית בכיתה ח' ■ זו תוצאה של תקצוב מפלה — תלמיד יהודי בתיכון מקבל תקציב גבוה ב–50% ■ אז למה חיכינו למנסור עבאס כדי להתחיל לתקן את זה?

>> אדום ותיק

בית ספר בטייבהצילום: תומר אפלבאום

ראשית, תודה לכתבת על הכתבה, המגובה הנתונים ועובדות, ומפנה זרקור לאחת מאבני היסוד של האפלייה.

שנית, היינו צריכים שעבאס יחזיק בגרון את מרכיב הממשלה (בנט או ביבי) ויאלץ אותו להתחיל בתיקון העוול. הישראלים מבינים רק כוח! אם לא היתה מלחמת יום כיפור, עד היום לא הינו מדברים שלום עם המצרים.

שלישית, אי אפשר להתעלם מתקצוב היתר שלו זוכים החרדים-מתנחלים בכל ההיבטים.

>> יאלה

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: אמיל סלמן

להפריט ולעבור לשיטת השוברים. בתי הספר המובילים בארץ הם בתי ספר פרטיים של המגזר. חינוך ממלכתי מכשל פעם אחרי פעם - מספיק לשפוך כסף לחיילים של יפה בן דוד.

מתוך: "הייתי סמנכ"ל של חברה והרווחתי טוב. אני מבין שכבר לא אחזור לסכומים האלה"

הקורונה הרגה את התעשייה של אביב, שמחפש עבודה "כמו משוגע" ומודה שהוא במקום הכי גרוע בחייו ■ ירון מצא את עצמו בשוק עבודה אכזרי עם חוקים חדשים ולא ברורים ■ ינאי שהרוויח כמו הייטקיסט מרים ארגזים עם עובדי רס"ר במילואים כדי להשלים הכנסה ■ שלושה סיפורים על עובדים מנוסים שאיבדו את פרנסתם במשבר – ועתה נותרו ללא דמי אבטלה: "אתה לא בגיל המתאים - וזהו"

>> עובד היי-טק

הסכומים שאני מרוויח מופרכים. הם מתאימים לתעשייה האמריקאית ותוצאה של הגלובליציה. הסכומים שאני מרוויח עבור רוב אזרחי ישראל הם רק חלום. הזיה. אנחנו חוסכים בחודש 50% יותר מהשכר החציוני בישראל. וזה לא שאני מוכשר בטירוף או עובד בחברת ענק, וזה לא שאשתי עבודת בעבודה יוקרתית. סתם, עוד עובדי היי-טק. ממרום השכר הזה, המשק הישראלי נראה מדכא, העובדים מבואסים ולחוצים. החיים שלהם קשים, מאבק מתמיד לעוד גרוש.

גם אשתי וגם אני פעילים חברתית, מנסים לעזור לבעלי פחות מזל מאתנו, אבל בסופו של דבר, הוצאות המחייה גורמות לרובם המוחלט של הישראלים להיות עבדים לבנקים, והמחיר החברתי של הלחץ הזה, של הרדיפה האין-סופית אחרי הגרוש הבא משפיע על כולם. ישראל היא חברה שלא נחמד להסתובב בה. חברה אלימה, חברה שמרגישים שלרוב חבריה לחוץ ומעיק בחיים.

>> מתכנת בן 50

עצוב. הביטחון היחסי שיש לשכירים מתגלה כאסון בזמן משבר.במהלך הקריירה שלי פוטרתי 3 פעמים בגלל צמצומים וסגירת החברה.

שכיר חייב להשקיע בעצמו בשיפור יכולות ומיומנות ספציפית. אישית בחרתי להישאר עובד פשוט ולא להתקדם לניהול, בינתיים עובד לי יפה מאוד.

מתוך: בזמן שהכנסות המדינה מדיור הוכפלו — מחוסרי הדיור נותרו מאחור

מחקר חדש של מכון אדוה חושף כי סדרי העדיפויות של ממשלות ישראל בשני העשורים האחרונים שחקו את התקציבים למחוסרי הדיור ולמקבלי סיוע בשכר דירה ■ "שיטת מכרזי הקרקע נעשית במטרה למקסם הכנסות — ופחות מתוך חשיבה על האוכלוסיות החלשות"

>> האמת הכואבת

הגיע הזמן לומר את האמת - צריך להפסיק לעודד אנשים להביא עוד ועוד ילדים. רוב חסרי הדיור אלה אנשים שבחרו להביא יותר מדי ילדים, וכל ילד זה הוצאה של מיליון שקל.

כמו שחסר דיור לא קונה מרצדס, כך הוא צריך לחשוב על להביא עוד ילד מיותר לעולם.

הילודה בישראל הרבה הרבה יותר מדי גבוהה, ואין שום הצדקה לעודד אנשים עניים להביא עודף ילדים. זה רע למדינה ורע להם.

ואם כבר הביאו ילד עודף? אז אפשר למסור אותו לאימוץ. יש זוגות חשוכי ילדים שיוכלו לגדל אותו טוב יותר מאשר האמא הענייה.

נכון. זה לא נעים, אבל לגדל בעוני 3 או 5 ילדים זה לא נעים יותר.

הבעיה היא שקשה לראות פוליטיקאי אמיץ שיסכים לאמר את האמת הזו דוגרי בפנים, כל עוד הפרה הקדושה של הילודה ממשיכה כאן.

באף מדינה מערבית לא מביאים כל כך הרבה ילדים כמו כאן. הגיע הזמן להפסיק לעודד את זה.

מתוך: שרת התחבורה: נפסיק להשקיע בכבישים, נפנה מקום לתחבורה ציבורית ולהולכי רגל

מרב מיכאלי הכריזה במסיבת עיתונאים כי כבישים ייסללו רק כדי לפתור מפגעי בטיחות או לספק תשתית לתחבורה ציבורית ■ יירכשו 4,000 אוטובוסים חדשים, ויוקצו 220 מיליון שקל להכשרת נהגים ■ המשרד ינסה להאריך את תוקף ההטבות במס הקנייה על מכוניות חשמליות

>> האזרח עופר

הפקרתם את הולכי הרגל, ילדים, נשים, זקנות וזקנים.

קורקינטים זרוקים על המדרכה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

באיזה מקום בעולם לא ניתן ללכת בבטחה על מדרכה?

המדרכות נכבשו על ידי רוצחים חשמליים!

קל לחמוד את מה ששיך לחלש! הפקרתם אותנו! די!!! למה אתם מחכים??? ראשי ערים, שרים, חברי כנסת ישראל. דמנו בראשכם! ההרג והפציעות לא ייפסקו! תורידו אותם מהמדרכות מיד!!!

מתוך: הגזמנו? המחקר שמטלטל את כל מה שחשבנו על יוקר המחיה בישראל

מחקר של מכון שורש, העוסק באתגרים הכלכליים של ישראל, מגלה כי ההשוואות שערך OECD בין המחירים בישראל לממוצע שלהם במדינות הארגון היו מוטות — וכי לא רק שהפער קטן משנדמה, הוא גם מתכווץ ■ בתחומים מסוימים המחירים כאן אף נמוכים בעשרות אחוזים

>> משה22

עברנו לגרמניה, יש לנו גיליון אלקטרוני של הוצאות/הכנסות מברלין ומתל אביב.

נשאר לנו חיסכון יותר מכפול בברלין. מה שלא כתוב בגיליון - זה שהדירה שלנו חדשה, יש לנו אוטו חדש, וכל השרותים שאנחנו מקבלים הם משודרגים בהרבה, כך שמעבר ליוקר המחיה - גם רמת השירותים שמקבלים היא גבוהה יותר.

>> מאליבר

המבורגרים. מחיר מופרךצילום: דרור עינב

מניפולטיבי. מוטה ושקרי. גרתי במרכז לונדון. סל קניות בערך שהייתי קונה כאן זול בערך בשליש מאשר בארץ. שכירות יותר נמוכה מתל אביב. בודאי חשמל. מים וגז. דירה אפשר לרכוש בחצי מחיר מרעננה. 30 ק"מ ממרכז לונדון. 18 דקות ברכבת ועוד זמן דומה בטיוב לעבודה. בממוצע. שלא לדבר על מסעדות ובתי מלון. יש לנו ארץ יפה.

>> עמי

אתמול אכלתי המבורגר (בלי תוספות) במקום נחמד ברח' הירקון שנקרא נחום. היה ממש טעים. 60 שח (בלי תוספות). עכשיו, תהפכו את כל אירופה ואמריקה ולא תמצאו המבורגר ב-18 דולר. המחקרים האלה שווים לטוסיק.

>> דטיפוס

היינו בקיץ באיסלנד. שם, כשאתה משלם 340 שקל על שתי מנות פסטה ושתייה במסעדה - אתה לגמרי מרגיש שישראל זולה וסבירה.

יכול להיות שמכון המחקר המהולל יושב באיסלנד? 

רק ככה אפשר לתאר את הניתוק המוחלט שלו מהמחירים בארץ.

אגב, טיול מומלץ.

מתוך: כך מפספסות אלפי נשים שכר של 25 אלף שקל בחודש

נשים מהוות יותר ממחצית מהסטודנטים במערכת ההשכלה הגבוהה, אבל הן עדיין מיעוט בפקולטות להנדסה ■ חברות ההיי־טק מדווחות על מחסור של עשרות אלפי עובדים, בשעה שהמאמצים לעידוד לימודי נשים במקצועות היי־טק עדיין לא חוללו מהפכה ■ מדוע זה קורה?

>> שרי

מתכנתות חרדיות. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: ניר קידר

אני לא היי-טקיסטית, אלא אשת טיפול

בחרתי במקצוע שיאפשר לי לגדל את ילדיי ולראות אותם לכמה שעות ביום. ויתרתי מראש על למידה של מקצועות הדורשים זמינות של 18 שעות ביממה.

יש לי חברות, בהיי-טק, עובדות עד 19:00-18:00 לפחות כל יום. מגיעות הבייתה וממשיכות לעבוד בלילות ובסופ"שים. כסף זה לא הכל, אתם מציגים שכר יפה, אבל לא את המחיר האמיתי של המקצועות הללו.

>> תמר אצל

נשות ישראל התמכרו לילודה גבוהה. אישה עם 3-4-5 ילדים לא יכולה להצליח בהיי-טק. זה בלתי אפשרי גם אם תעבוד בבית. 2 ילדים זה המקסימום. לא מדובר בהסללה שקיימת מהגן בישראל, אלא בילודת עולם שלישי, שלא מאפשרת לרוב הנשים להרוויח כסף מממקצועות מכניסים. אי אפשר לגדל כ"כ הרבה ילדים ולהיות אשת מקצוע. די כבר ללכת מסביב

תסתכלו על הילודה ותבינו למה לא יהיו נשים בהיי-טק.

>> נשים הן הן הפריבילגיות

לנשים יש את הפריבילגיה לבחור מקצוע לפי הרומנטיות של המקצוע, לפי העניין. הנדסה זה כאמור משעמם, לכן אין הרבה נשים בהנדסה. הצמיחה במספר המהנדסות והמתכנתות קורה גם בגלל שההיי-טק נהיה הדבר החם, ולאו דווקא רק בגלל העניין הכספי. כיום ההיי-טק מאפשר את התנאים הכי טובים לאמהות צעירות, יש חופשות לידה ארוכות, אם רוצים חופשה יותר ארוכה - אין בעיה להתפטר ולמצוא משרה אחרת, וזה אפשרי כשמרוויחים 30 אלף. וגולת הכותרת - אם את עובדת משקיענית, לאף אחד לא יהיה אכפת אם פעמיים-שלוש בשבוע תעבדי 8:30 עד 16:00 ולא 10:00 עד 19:00. אז לנשים יש את הפריבילגיה לא להרוויח הרבה.

אפשר כמובן להסתכל על זה הפוך ולהגיד שהגבר הוא פריבילג, כי הוא מרוויח יותר, אבל הכסף הוא משותף - אז לא תמיד זה משנה מי מרוויח אותו. דעתי האישית היא שנשים או גברים כקבוצה לא פריבילגים, התמונה יותר מורכבת מזה. כל הנהי שנשים מרוויחות פחות מתעלם מהפיל שבחדר - שנשים בוחרות להרוויח פחות, הן בוחרות מקצועות לא משתלמים ולא דואגות באותה מידה שגברים דואגים לפן הכלכלי.

מתוך: עובדים מגוגל ואמזון קוראים לביטול חוזה הענן עם ישראל - בגלל שימוש צבאי בטכנולוגיה

300 עובדי אמזון ו-90 עובדי גוגל חתמו על מכתב שמגנה את חוזה נימבוס שעליו חתמו החברות, להקמת שירותי ענן עבור ישראל ■ הם כתבו כי "הטכנולוגיה תהפוך את האפליה המערכתית והעקירה של הצבא והממשלה הישראליים אכזריות יותר עבור הפלסטינים"

>> דניש

חבל שהמכתב האנונימי לא הגיע קודם לשטרן. הוא כבר היה מטפל בעניין בדרכו.

מתוך: המרצה שנכנסה להריון ומצאה פתרון יצירתי כדי שכולם יהיו מרוצים

לא מעט מחקרים, ניתוחים ומאמרים נכתבו בשנים האחרונות על הפערים בשוק העבודה בין נשים לגברים, ולא הרבה השתנה ■ השיח שהתעורר השבוע ברשתות החברתיות יכול ליצור את הבסיס הנדרש לשינוי המיוחל

>> עובדת

אני מראיינת הרבה, ומהמדגם הכנראה לא מייצג שלי, הרבה נשים לא יודעות (או מתביישות) לתמחר את עצמן נכון - ורובן מקבלות בדיוק את מה שהן ביקשו. במקרה שלהן, פערי השכר הם באחריותן המלאה - ואלה חדשות טובות, כי זה אומר שיש להן את האופציה לתקן ולשנות בלי טובות מאף אחד. אולי במקום לברבר על אפליה ושינוי שמחלחל מלמעלה, מישהי תרים את הכפפה ותבנה קורסים שילמדו סטודנטיות וצעירות לעשות את זה נכון ובלי להתבייש ובא לתלוש גואל?

ודרך אגב, מי שמגיעה בתשע ויוצאת בשלוש וחצי לילדים, לא באמת מספיקה יותר ממי שמגיעה בשמונה וחצי ואשכרה עובדת עד חמש-שש, גם אם נחמד לה לחשוב ככה. יסלחו לי כל תומכות העליונות הנשית, אבל יש גבול לעיוורון העצמי. אולי בשירות הציבורי היעדים מאפשרים להספיק משרה מלאה בשעות של חצי משרה (אם כן אתם מבזבזים את הכסף של כולנו, תתחילו לעבוד בבקשה), אבל בחברה פרטית אי אפשר ולא ראוי לעשות דבר כזה - כשהילדים יגדלו ותחזרי לעבוד יום מלא, יתסכל אותך מאוד שזו לידך עובדת חצי, ומרוויחה אותו דבר.

מתוך: מכתב ההתפטרות של יותר מ-1,000 מתמחים הוגש - מה צפוי לקרות עכשיו?

הגשת מכתבי התפטרות של יותר מ-2,000 מתמחים לרפואה במשרד הבריאות בתל אביבצילום: הדס פרוש

ההתפטרות תיכנס לתוקף בתוך כשבועיים עד חודש ■ המתמחים דורשים כי מתווה קיצור התורניות יורחב להתמחויות נוספות ■ בממשלה אומרים כי אין תקציב וכוח אדם שיאפשר הרחבת המתווה

>> רופאה מומחית

במקצועות מסוימים גם רופאים בכירים עושים תורנויות ואני ביניהם. בשלב מסויים העומס הבלתי פוסק בתורנות של 26 שעות נהיה בלתי נסבל. קשה להסביר עד כמה התורנויות קשות למישהו שלא ניסה זאת על בשרו. המשפחה שלנו מרגישה טוב מאוד שאנחנו חסרים בבית, בחגים, בסופי שבוע, את החיים צריך לתכנן חודש וחצי מראש בשביל לוח תורנויות. ואם מופיע איזה אירוע, צריך להתחנן לאחד מהקולגות שיחליף - כי יש בלת"מים בחיים. במשפחה רגילים לעייפות הבלתי נגמרת כתוצאה מהתורנויות המתישות. אז רופאים מומחים בשלב מסוים מתיאשים ומפסיקים לעשות תורנויות כאלה. וגם אני, ברגע שלא אהיה חייבת, אפסיק מיד. כי גם החיים שלי ובריאותי חשובים לי. ולעומת זאת, אין לי שום בעיה לעבוד בלילות, אך לעבוד 12 שעות ברציפות - וזהו - בעבודה תובענית על הרגליים, עם המון מתח ואדרנלין. זה מספיק בהחלט.

מתוך: בים האדום נרקבת מכלית נפט - שעלולה להשאיר 8 מיליון בני אדם בלי מים

1.1 מיליון חביות נפט נמצאות על גבי ה"סייפר", שננטשה מול חופי תימן ב-2017 ■ מחקר מזהיר: הסכנות הבריאותיות והסביבתיות חסרות תקדים

>> האמת המעליבה

שיפנו לביבי שתמורת הסכום המתאים יקמבן את הגרירה של המיכלית לאילת ויאשים את בנט. קל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker