בשיא הגל הרביעי - הסיוע לקורונה התכווץ: רק 1.6 מיליארד שקל בספטמבר

אחרי זינוק של 26% בהכנסות - הגירעון הוסיף לרדת לרמה של 7.4%. בבנק ישראל מעריכים כי הגירעון יירד בסוף 2021 ל-6.4% – שיעור נמוך ב-0.4% מזה שצופה משרד האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, אביגדור ליברמןצילום: נעם ריבקין פנטון

הגירעון בתקציב המדינה ממשיך לרדת, והגיע ב-12 החודשים האחרונים עד ספטמבר ל-7.4%, לעומת 8% בסוף אוגוסט.

הגירעון התכווץ בעיקר הודות לגידול החד של 26% בהכנסות המדינה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

תחזית משרד האוצר היא שהגירעון בסוף 2021 יירד עוד ל-6.8%. לעומת זאת, בבנק ישראל חוזים כי הגירעון בפועל יהיה נמוך יותר, ויצנח אף ל-6.4%.

הוצאות המדינה ה"רגילות", ללא תקציבי הקורונה, הגיעו עד כה ל-300 מיליארד שקל, שהם 71.5% מהתקציב ההמשכי של המדינה. עם זאת, עם אישור התקציב בכנסת יעלה התקציב לכ-430 מיליארד שקל.

כדי לממן את הגירעון, בספטמבר גייס האוצר 5.7 מיליארד שקל בחוב מקומי וכ-300 מיליון שקל בחוב זר. בספטמבר הגיע סך הביצוע במסגרת תוכנית הסיוע להתמודדות עם הקורונה ל-1.6 מיליארד שקל בלבד – הסכום הנמוך ביותר מאז פרץ המשבר. לשם השוואה, ממוצע הביצוע החודשי של תוכניות הסיוע מתחילת הקורונה הגיע ל-8.7 מיליארד שקל.

הירידה נובעת, בין השאר, מקיצוץ חד בתשלומי האבטלה – שכעת נמוכים יותר מתשלומי האבטלה שהיו טרם משבר הקורונה.

הכנסות המדינה מתחילת 2021 ממסים זינקו ב-19.7%, כאשר הגידול החד ביותר (26.3%) נרשם במסים ישירים. לצד זאת נרשמו למדינה "הכנסות אחרות" שזינקו בשיעור של 457% ל-19.2 מיליארד שקל, וזאת בשל הפקדות הביטוח הלאומי לקופת האוצר מדי הביטוח הלאומי, לאחר שב-2020 הפקדות אלה נעצרו בשל הצורך להעביר תשלומי אבטלה בהיקפים נרחבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker