ועדת טרכטנברג דנה גם במצוקת הדיור: "ערים אינן מעוניינות באוכלוסייה חלשה"

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנית נחום-הלוי

>> הדיונים בוועדת טרכטנברג נמשכו אתמול זה היום השלישי בירושלים. אתמול בבוקר נערך דיון של הצוות העוסק בבעיות הדיור.

אזרחים מהשורה, נציגי עמותות ואנשי אקדמיה השתתפו בדיון והציגו את הצעותיהם בפני הצוות שכלל את מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי ורו"ח אהרון אליהו, סמנכ"ל לעניינים מיקצועים ברשות המסים.

בדיון נשמעו תלונות שלפיהן ראשי ערים אינם מאפשרים לבנות דירות קטנות ופרויקטים של פינוי-בינוי. חבר מועצת העיר נתניה עופר אורנשטיין אמר: "נתניה וערים נוספות אינן מעוניינות באופן גורף באוכלוסייה חלשה. זו מדיניות מתנשאת, ומעמד הביניים והזוגות הצעירים הופכים קורבן לשיטה. כבר שנים לא בנו בנתניה דירות קטנות, ולעומת זאת פרויקטים רבים למגורי יוקרה מקודמים בעיר".

לעניין זה השיב גבאי: "תכנון הדירות הוא שאלה עיקרית ולא פשוטה". מאוחר יותר התייחס גבאי לעלויות הפיתוח הנגבות מיזמים ואמר: "עידוד אזורי הפיתוח הוא חשוב, אבל כבר כיום הם מגיעים לסבסוד כמעט מלא. באופן פרדוקסלי, עלות הפיתוח די גבוהה דווקא בצפון הארץ, מה שפוגע במחיר הקרקע ומייקר אותה".

היזם משה משגב דיבר על קידום פרויקטים של פינוי-בינוי והציע שתוקם רשות לאומית להתחדשות עירונית, שתהיה אחראית להקמת פרויקטים כאלה. משגב הציע שהרשות קודם תבנה את הבתים החדשים ואחר כך תפנה.

בוגר הטכניון מוטי היינריך הציע לבטל את ההגבלות על הבנייה לגובה בישראל, וכן לבטל את מס השבח ואת ההגבלה להרחבה היישובים הכפריים, ולצמצם את סמכויותיהן של הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. יו"ר ארגון המתכננים בישראל, עמוס ברנדייס טען שיש להסיר חסמים בוועדות התכנון.

פרופ' רפי מלניק, משנה לנשיא המרכז הבינתחומי, החבר בצוות הדיור , אמר כי אחד הכיוונים שהוועדה תצטרך לבדוק הוא הצעת החוק בעניין הדיור הציבורי שהכין משרד המשפטים. לדברי מלניק, "החוק הוא חוק מורכב, ויש לנתחו - אבל הוא נמצא על שולחן הוועדה".

מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים, קראה לחברי הצוות להתייחס לעניין כושר העבודה בישראל. "חייבים להפוך את העבודה בישראל שתהיה יותר למשתלמת יותר", אמרה כהן. "העובדה שיותר מ-40% מכלל האוכלוסייה כלל אינם מחפשים עבודה מראה שכנראה היא אינה משתלמת". ברגע שאנשים יצאו לעבוד", המשיכה כהן, "תהיה פחות התבדלות של אוכלוסיות בחברה הישראלית, והסולידריות שלנו כעם תגדל. נכסי המדינה הם נכס ציבורי ולכן יש להתוות באמצעות שיווק הקרקעות מטרות חברתיות".

מלניק הסכים כי יש לתת תמריצים לאוכלוסייה העובדת בישראל. "בתחום שיעור כושר העבודה בישראל אנו נמצאים בבעיה קשה", אמר. "לדעתי, ההתייחסות לכל הסוגיות צריכה להתמקד באוכלוסייה העובדת ובמתן תמריצים ליציאה לעבודה. אחת ההחלטות שהוועדה כבר קיבלה היא לשים דגש על מתן פתרונות לאוכלוסייה העובדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker