"אני רופא בן 40 ומרוויח 50 אלף ש' בחודש. בהיי־טק בני גילי הם סחורה משומשת"

הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר ניתוח. רופאים טיפלו עד לאחרונה בכל סוגי המחלה באותה צורה

■ מתוך "החברים בהיי-טק עושים כסף גדול, ואיפה אני?" הסטודנטים לרפואה שמוותרים על החלום

הם הקריבו הרבה כדי ללמוד רפואה וחלמו להיות רופאים, אבל התנאים הקשים, ההתקדמות האטית וההתעמרויות גורמים להם לפזול להיי־טק ■ "קשה לזרוח כרופא. רציתי להתפתח, ולא להיות שוליה שנים ארוכות"

>> סטודנט

אותי אישית היי־טק לא מעניין. הלכתי ללמוד רפואה כדי להיות רופא ולעזור לאנשים. אבל לא ידעתי שהמחיר הוא ויתור על חיי משפחה לעשור. אני אומר חיי משפחה, אבל בעצם בהתמחות אתה נדרש לוותר על החיים עצמם, שינה, מנוחה, זמן פנוי, כבוד עצמי - הכל נלקח ממך בשם הבכירים. אז להיי־טק אני כבר לא אלך, אבל אני לא חייב להיות רופא דווקא בישראל.

אני חושב שאנחנו בפני צומת, אם ההתמחויות לא יקוצרו, אני מעריך שלא מעט בוגרי הארץ יצביעו ברגליים.

משרד היי-טק. יש מעט שבאמת עשו כסףצילום: fotoinfot / Shutterstock

>> ההבדל שאף אחד לא מדבר עליו

ההבדל בין מקצועות הרפואה וההיי־טק הוא שברפואה העובד אמנם מתחיל מלמטה אבל משתבח עם השנים. מתכנת בן 45 כבר לא שווה הרבה, אבל רופא בן 45 הוא אדם שסיים את הלימודים, הגיע כבר לאנשהו בחיים ויכול להתחיל ליהנות מהפירות של העבודה הקשה שלו. בהיי־טק, אם לא הצלחתם להתברג לשדרת הנהלה מאוד מצומצמת, בגיל 45 אתה כבר מוצר משומש סוג ב'.

>> נמאסתם, ילדים בכיינים

עוד לא עבדו יום אחד וכבר מתלוננים על התנאים והשכר. אני רופא בתחילת שנות ה-40 לחיי, עברתי התמחות כירורגית קשה וכיום מרוויח כ-50 אלף לחודש (אמנם בשתי משרות, ברפואה ציבורית בבוקר ופרטית אחר הצהריים). זה לא קל, אבל להיות פועל בניין קשה יותר. עתידי עוד לפניי ומשכורתי עוד תעלה, בעוד חבריי בני גילי מההיי־טק הם כבר סחורה משומשת.

אין מקצוע כמו רפואה! מבחינת עניין, יכולת התפתחות ומשמעות, ועם ביטחון תעסוקתי אינסופי. הלימודים הם קייטנה, ההתמחות אמנם קשה אבל קצרה יחסית, ולרופאים בכירים יש שליטה מלאה על חלוקת הזמן ויכולת ההכנסה שלהם.

ולדה מרקר, די לראיין חבורת תינוקות מפונקים שלא עבדו במערכת הבריאות אפילו יום בחיים בתור בני סמכא. המערכת מלאה בעיות אמיתיות והתחקירים הרדודים שלכם לא תורמים מאומה להבנתן.

מורה בכיתה. צריך לעזור להורים עובדיםצילום: מוטי מילרוד

■ מתוך: הכוונות הטובות של מיכאלי וכהן עלולות לטרפד את העלאת גיל הפרישה לנשים

בראשונה זה שנים, נראה כי יש הסכמה כללית על העלאת גיל הפרישה לנשים ■ משרד האוצר מוכן להתפשר ולפצות נשים מבוגרות שייפגעו מהשינוי ■ אך כעת השרות מבקשות לכלול במהלך גם צעדים שיסייעו לנשים צעירות בשוק העבודה — כמו חופשת לידה לאבות

>> מיכאלי צודקת

מורה בת 58 סיפרה לי שהלכה לייעוץ פנסיוני והתברר לה שאם תפרוש פרישה מוקדמת בגיל 60, תרוויח יותר מאשר אם תמשיך לעבוד!

לעומת זאת, אחותי עם תואר אקדמי, שני ילדים ועבודה במגזר הפרטי נפלטה משוק העבודה בגלל שקשה מאוד לגדל ילדים בארץ אם את לא מורה. כיום היא בת 52 עם אפס סיכוי למצוא עבודה.

במקום המענק בגיל 62 שיגיע למורות, צריך לעזור להורים עובדים.

דירות יוקרה. "להשתמש בכסף לעזור למי שחסר לו באמת"צילום: מוטי מילרוד

■ מתוך: מתעשרי ההיי־טק החדשים מספרים איך השתנו חייהם, ומזהירים: "הבעיות מתחילות מהר מאוד"

הכסף הגדול בהיי־טק יכול לספק למתעשרים התחלה חדשה ורוגע כלכלי, אבל גם דילמות שלא הכירו לפני כן ■ מתעשרים חדשים מספרים כיצד השתנו חייהם בעקבות המכירה, מה הם עושים עם הכסף ואיך שומרים על קשר עם האנשים הכי קרובים

>> מתעשר היי־טק

יכול לספר על עצמי שכשנכנס לי סכום לבנק (עשרות מיליוני שקלים) הרגשתי בעננים לתקופה קצרה. אחרי זה שקעתי בדיכאון של כמה חודשים מההבנה שהחיים שלי הם בדיוק אותו דבר, ומה שהחשבתי כהצלחה ועבדתי קשה מאוד להשיג התברר כחסר משמעות לפחות מבחינת האושר שלי. קניתי בית יפה מאוד בתל אביב מעל החלומות, מה שיצר עוד לחץ ועוד התעסקות לא נגמרת, וקניתי רכב שחלמתי עליו וכבר לא מעניין אותי. אני מקווה להשתמש בכסף לעזור למי שבאמת חסר לו והוא וחשוב לי. לדעתי, זה השימוש היחיד בכסף שמשמח לאורך זמן. אני יכול להעיד שהדינמיקה עם החברים (שלא ממש חסר להם) לא השתנתה, וחוץ מהשאלות המביכות בימים הראשונים הכל אותו דבר.

>> ס

מעטים מאוד העובדים ש"מתעשרים", מעט מאוד חברות מנפיקות, כמעט כולן נשארות פרטיות, ורבות נסגרות בסופו של דבר. גם מי שכן היו לו אופציות לא יוציא מזה הרבה. מי שנהנה ומקבל כמות גדולה של אופציות אלה רק הבכירים בחברה ולא העובדים הרגילים, בקיצור עבודה בעיניים, לעיתונאים אין מושג מה באמת קורה, הם לא עבדו בהיי־טק ולא מכירים את העולם הזה מבפנים אבל אין בעיה לחרטט ולעורך אין בעיה לפרסם. מחר כבר אף אחד לא יזכור את הכתבה הזו אלא את המסר הכללי - שמי שבהיי־טק מתעשר בהנפקה ויש המון. בולשיט, יש מעט שבאמת עשו כסף, כמה מאות, ובנוסף כמה אלפי עובדים קיבלו הטבה נאה של מאות אלפי שקלים או קצת יותר, זה לא משנה להם את החיים בכלום.

>> סגל זוטר

נושא חשוב שנוגע לי ישירות, ואין לי פתרונות: אני עובד בתפקיד אדמיניסטרטיבי זוטר בארגון שבו לרוב העובדים משכורות גבוהות בהרבה משלי. נגיד, גבוהות במאות אחוזים. אני נמצא עמם בקרבה פיזית באופן יומיומי תשע־עשר שעות ביום. אף על פי שאף אחד לא מזלזל בי בגלוי, אפשר להרגיש חוסר שייכות ותחושה של לא להיות חלק מכולם. במיוחד בימי הכיף ובהשתלמויות, שהם חצי־חובה. אני מודה שמעולם לא ידעתי איך להתנהג עמם בצורה הנכונה ואיך כל הזמן להיות לידם פיזית, אך בו־זמנית לא להיות חלק מהם התנהגותית.

>> בתור רואה חשבון שרואה אלפי טפסי 106 של היי־טקיסטים

אני לא מבין מאיפה אנשים מביאים את המספרים המונפצים האלה. 2-1 מיליון שקל בחיסכון אחרי חמש־שש שנים? אתם על חומרים? אתה הליצן שכותב את הטוקבק המטופש הזה בכל בלוג כלכלי?

אני עכשיו מסתכל על 106 של עובדת Data Scientist שמועסקת בפייסבוק. שכר בסיס 35 אלף שקל. מכובד. מקבלת על זה הפרשות לפנסיה וקרן השתלמות על כל ה-35 אלף. סה"כ, 250 אלף שקל בקרן השתלמות אחרי שש שנים (לפני רווחים). פנסיה כולל מרכיב פיצויים עוד 453.6 אלף שקל אחרי שש שנים, אבל את זה היא לא תראה עד גיל 70, במקרה הטוב.

בנוסף היא מקבלת מניות, אבל מי מבטיח שהבורסה תמשיך לפרוח כאשר ההרחבה הכמותית תסתיים? עובדי וויקס זו לא דוגמה טובה כי מדובר בסטארט־אפ שהצליח לעשות את הקפיצה לחברה ציבורית מצליחה.

בנוגע לכמות העובדים בגמפ"א אתה בטוח לגבי עשרות אלפים? פייסבוק מעסיקה בסביבות ה-200 עובדים בישראל. גוגל מעסיקה עוד כמה מאות. אמזון עוד כמה מאות. אפל עוד כמה מאות. איך בדיוק הגענו להרבה עשרות אלפים? ומדובר בחברות שנמצאות בטופ של הטופ של הטופ. הרוב לא משלמות ככה כי הן פשוט לא מסוגלות.

חיילים בגבול לבנון. "הצבא אמור לשרת את תושבי המדינה. לא להפך"צילום: גיל אליהו

■ מתוך: קבלת הפנים של צה"ל לממשלה החדשה: דרישה לצ'ק של 29 מיליארד שקל

על רקע הפמפום המתחדש של האיום האיראני, הדהים הרמטכ"ל בנקודת פתיחה אסטרונומית למשא ומתן על תקציב צה"ל עד 2025 ■ בפגישות שקיים עם בנט וליברמן דרש כוכבי תוספת של 9 מיליארד שקל כבר ב–2021

>> הגיע הזמן לחתוך חזק ביותר בביטחון

הצבא אמור לשרת את תושבי המדינה. לא להפך. איך נמדד רמטכ"ל טוב? ביכולת שלו לקבל תקציב? לשנורר? או לנהל תקציב מצומצם שיאפשר הפניית משאבים למה שחשוב: חינוך, בריאות, מנגנוני צמיחה, רווחה ועוד.

על הממשלה לחתוך בתקציב הביטחון. ושהצבא ושאר הגורמים יתמודדו. לא חוכמה לפזר כסף לפי מנגנוני לחץ, תקדימים וכולי. החוכמה היא לקבוע מדיניות מושכלת ולהשתדל לא לשפוך כסף.

אגב, לא שזה מה שמשנה אבל גם מבחינה פוליטית זה ישתלם לממשלה. האזרחים (מכל הצדדים) יבינו שזה צעד לא פשוט ושדורש מנהיגות, ושיש בו צורך.

המדיניות התקציבית של ישראל נהפכה למדיניות המנוהלת יותר מדי על ידי קבוצות לחץ ופחות על ידי לוגיקה: ביטחון, חרדים, מתנחלים, ועוד קבוצות לחץ. תקציב שהולך או למגזר (במקרה הטוב) או למקורבים. 

מעבר לזה. על הצבא לדעת כשהוא יוצא לכל פעילות - שהיא צריכה להיות במסגרת התקציב. לא נכון לתת לצבא מימון בדיעבד לכל מלחמה שהם יוזמים, מחרחרים או איך שרוצים להגדיר את זה. 

פלורידה. חופשה בארה"ב במחיר של תל אביבצילום: Mia2you / Shutterstock

■ מתוך: תחילתה של מהפכה באקדמיה? מינואר — תואר בלמידה מרחוק, בלי להגיע לקמפוס

המועצה להשכלה גבוהה אישרה לראשונה בקשה למסלול לתואר אקדמי מלא בלימודים מקוונים — המבוססים על קורסים מוקלטים, ולא על שיעורי זום, וללא חובת הגעה לבחינות ■ את הבקשה הגישה אוניברסיטת תל אביב, רק לתואר שני במינהל עסקים — ורק ללימודים באנגלית

>> תגובה לאישחד

אני מרצה באחת האוניברסיטאות, ויכול להעיד שבבחינת קורס תואר שני עם מצלמות פתוחות היו העתקות סיטונאיות. איך אני יודע? אני יודע מי חבר של מי (מגיש עבודות ביחד) ו-Moodle מדווח על כל סטודנט מתי הוא סימן את התשובה. באורח פלא, קבוצה גדולה של סטודנטים סימנה אותה תשובה באותה דקה. כאשר חברה של סטודנטית נוכלת סיימה את הבחינה, חברה שלה מסרה לה את כל התשובות ושתיהן ענו הכל נכון - מה שמעיד שהן כנראה השאירו טלפונים על הרצפה והעבירו דרכם את כל התשובות. שלא נדבר על נשים בהריון שמותר להן לצאת חופשי לשירותים, ואחרי השירותים הן "יודעות את כל התשובות". לדעתי היה צריך לפסול את כל סמסטר הקורונה עם בחינות הבדיחה האלה.

■  מתוך: למה שסטודנט ילמד תואר מקוון בתל אביב אם הוא יכול ללמוד בהרווארד?

אוניברסיטת תל אביב תפתח לראשונה מסלול לימודים לתואר שני במנהל עסקים - שיתנהל כולו באופן מקוון ■ סגן דקאן הפקולטה מסביר למי התוכנית מיועדת, מה יהיה שכר הלימוד - ומדוע הוא לא חושש מתחרות עם האוניברסיטאות המובילות בעולם

>> לירון

חבר שלי ראש צוות תוכנה בחברת היי־טק בגודל בינוני. הגיע אליו לראיון בוגר תואר שני במינהל עסקים אחרי שבמשך חצי שנה מאז שסיים את לימודים בשנה שעברה לא מצא משרה ניהולית. הוא נתן לבחור לפתור שאלות שמצריכות הרבה דמיון ומעט ידע בתוכנה (אחרי שהוא עבד כ"מפתח אלגוריתמים" כמה שנים לפני כן), הוא אמר שמכל המרואיינים, זה הבן אדם עם היכולות האנליטיות הכי חלשות. מי שמשלם כסף לאוניברסיטה ומבזבז שנתיים מהחיים בשביל דף שעליו מודפס "אני רוצה להיות מנהל", הוא פשוט הופך את עצמו למטומטם.

>> מרצה באקדמיה

אם מקליטים מראש ואם בכל השנים זה אותו מרצה אז העלות נהפכת לאפסית. כמרצה באקדמיה שנים רבות אני יכול להעיד שזה לא קשור ל"צוות ההוראה". הכל נעשה בנצלנות, הפרופסורים מנצלים את הדוקטורנטים (או עוזרי ההוראה או המתרגלים) ומטילים עליהם את כל מטלות הכנת הבחינה ובדיקתה, שאורכת לעתים שבועיים במערכת Tomax; בדיקת תרגילים וכו'. מה שנותר לפרופ' זה להגיע, לדבר שלוש שעות - וללכת.

אם בתואר המיועד גם את זה חוסכים מהפרופ' (או מהמורה מן החוץ / עמית ההוראה) שמעביר את הקורס אז העלות של הקלטה לשנה אחת צריכה להיות מחולקת בכל שנה. שלא נדבר על זה שבתוכניות MBA רבות חלק מהמרצים לא מעדכנים את החומר עשרות שנים. הכל ישן, מיושן ומיותר.

*נ.ב. הייתי בעבר בצד השני של המתרס כמתרגל ואני יודע איזה ניצול יש למתרגלים. לשמחתי, בכל הקורסים שלי אין מתרגל או עוזר הוראה כי אלה קורסי התמחויות - ולכן נמנע ממני להיות במועדון הנצלנות הדוחה הזה (כמתרגל בעבר הרווחתי 2,000 שקל בחודש ועשיתי עבודה של 30 שעות בשבוע. פשוט בזיון).

NSO. "אין שום סיבה להניח ששליטים סמכותניים יעמדו בפיתוי"צילום: AMIR COHEN / REUTERS

■ מתוך: למה שר התיירות חושב ש-1,000 שקל ללילה לזוג במלון בלי ארוחת בוקר זו מציאה?

משרד התיירות מתכנן קמפיין פרסומי לחודש הבא עבור בתי מלון שיציעו מחיר נמוך מ-1,000 שקל לזוג ללילה - אך שכח שבאוגוסט הביקוש הגבוה הוא בכלל למוצר אחר: נופש משפחתי

>> נון

בעוונותינו, ובניגוד להעדפתנו, נדרשנו לחופשה של ארבעה ימים בדרום פלורידה ממש באוגוסט הזה, הבא עלינו להזעה מוגברת.

מה יהיה לנו שם:

- טיסה הלוך ושוב (ממקום שנהיגה ממנו ליעד תיקח כמעט יממה תמימה ו-50 גלון דלק לכל כיוון ברכב נעים ומאובזר): 83 דולר אדם + 37 דולר למזוודה גדולה אחת לכולם

- שני לילות לשני מבוגרים ולשני ילדים במלון 3.5 כוכבים עם ציון אורחים גבוה במיוחד במיקום מוצלח, כולל ארוחת בוקר בסיסית: 95 דולר ללילה כולל מסים ועמייאת

- שני לילות ל-2+2 ב"ריזורט" תלת כוכבי על אי (שיש אליו גשר): 115 דולר ללילה

- רכב מרווח לארבעה ימים בלי מגבלת קילומטראז': 160 דולר

סה"כ, סדר גודל של 950 דולר + כמה שעות מהנות ב-PRICELINE ודומיו, לחופשה (כפויה) של ארבעה ימים במלונות נאים, עם בריכות, ליד חופים אטלנטיים מוצלחים, קרוב לשלל אטרקציות, לקראת סוף העונה, כולל טיסות, רכב וארוחות בוקר למשפחה מרובעת משתתפים.

קצת פחות מלילה באורכידאה תל אביב לאותה קבוצה.

יש מצב שמכניסים לכם את האלמנט?!?

חקלאות בדרום הארץ. "ישראל קושרת לחקלאים את הידיים והרגליים"צילום: אליהו הרשקוביץ

■ מתוך: למרות הביקורת, עובדי NSO עומדים מאחורי החברה: "ישנים טוב בלילה"

חברת הסייבר ההתקפי עברה את אחד השבועות הקשים בתולדותיה, אך למרות התחקירים הרבים והתדמית השלילית, עובדים בחברה מאמינים בצדקת דרכה: "אני בטוחה במקום שבו אני נמצאת" ■ שאלה אחת נשארה פתוחה: למה להמשיך למכור טכנולוגיה למדינות לא מערביות?

>> ברוך השם, אני אתאיסט

"לקוח שמנצל את המערכת". הרשו לי לגחך. מה חשבה הנהלת החברה על ייעוד התוכנות שלה במדינות מסוג שהיא אכן מכרה להן (או שפיתחה תכנות במיוחד עבור אותן המדינות)?! זה בערך כמו שאם היו שואלים את סיב"ט (הגוף האחראי המשרד הביטחון על ייצוא "ביטחוני" מישראל) מדוע אישר ועודד ייצוא של כלי נשק לארגנטינה בתקופת דיקטטורת החונטה הצבאית הרצחנית שם כשצבאה העלים ורצח המוני אזרחים מקבלים תשובה (כאילו, חחח, היינו בכלל מקבלים תשובה כלשהי...) בנוסח שהציוד ישמש להגנתה של ארגנטינה בלבד; או לו היינו מפנים שאלה דומה לעניין מכירת נשק ואימון צבאו של אידי אמין (לפני שזה "החליף" אותנו בלוב). או אם היו שואלים את השב"כ לעניין הסיוע והאימון למשטרת הביטחון הסאבאכ של איראן בתקופת הדיקטטורה של השאה.

>> וואי, ממש צמרמורת של גועל קיבלתי.

"אם ניתזים שבבים אז אפשר לחיות עם זה"

"נצבט לי הלב כשלקוח עושה שימוש לא ראוי…"

"אני סומך על ההנהגה שלנו".

הצעירים הישראלים, אחרי עשרות שנים של השחתה נהפכו לאוכלוסייה הצעירה הכי מסואבת מוסרית בעולם המערבי. והכל עטוף במתקתקות מבית מדרשו של דובר צה"ל. ממש התקשיתי לקרא את הכל בגלל הבחילה הפיזית שקיבלתי, אבל בטח מישהו אמר "תאמינו לי ש-NSO היא החברה הכי מוסרית בעולם".

באמת באמת מבחיל.

>> רועי

איזה קשקוש. ראשית, אני לא מאמין לזיבול מוח התאגידי הזה על ועדות אתיקה וסינון לקוחות. כמו כל תאגיד, החברה הזו פועלת משיקולים כלכליים עם מנגנוני ניהול סיכונים שאמורים למנוע פגיעה במוניטין. אף אחד שם לא יגיד לא לעסקה ענקית אם הוא יידע בוודאות שהיא לא תתגלה לעולם.

בנוסף - לייצר כלי סייבר התקפי, להפיץ אותו בין כל מיני רודנים ואז להיתמם ש"נעשה שימוש לרעה" זה הקטנת ראש פושעת, לכל הפחות. ולא, זה לא כמו למכור טילים או רובים (שזה גם גרוע, אבל פחות) כי את הכלי הזה אפשר להפעיל במחשכים; אין שום סיבה להניח ששליטים סמכותניים יעמדו בפיתוי. ברגע שהכלי הזה בחוץ, החירות והפרטיות של כולנו מעט יותר בסכנה. אין לדעת מתי הכלי הזה ישמש נגד אזרחים נורמטיביים, ואי־אפשר למנוע זאת ב-100%.

אז עובדים יקרים - תספרו לעצמכם איזה סיפור שבא לכם ושעוזר לכם לישון בלילה, אבל אל תצפו מאיתנו לחיות בסרט שלכם.

>> חוקר סייבר

בתור אחד שניסה להתקבל ולא הצליח, אני יכול לספר שהדרישות שלהם מחוקרים הן גבוהות מאוד, בצורה שמגמדת את הרמה שמוצגת בכנסים מקוצעיים דוגמת בלאק האט ואופנסיבקון. הם לא יכולים להרשות לעצמם חוקרים שרק "עוקבים" אחרי הטכנולוגיה, הם צריכים אנשים שמקדימים את הטכנולוגיה.

יש הבדל מהותי בין כישורים שנדרשים מחוקרים בתעשייה ההגנתית לעומת ההתקפית:

בסייבר הגנתי צריך רק להתמודד עם איומים קיימים. בסייבר ההתקפי צריך להמציא איומים שעדיין לא קיימים, וזה הופך חוקרים הגנתיים לבלתי רלוונטים ברוב המקרים, לחברות שעוסקות בתקיפה.

ובאמת, אנשים ברמה כזו הם נדירים מאוד בתעשייה ולגמרי מצדיקים רמות שכר של 120 אלף שקל לחודש. התוצרים שקבוצה של עשרה חוקרים חזקים יכולה להביא שווים מאות מיליוני דולרים.

אני מבין את החוקרים של NSO - כשמציעים לך 50 אלף לחודש (גג!) בכל מיני חברות הגנתיות משעממות, אתה לא יכול לסרב להצעה מ-NSO שתהפוך אותך למולטי־מיליונר תוך שנתיים.

>> חוסה

"אלון (שם בדוי), עובד לשעבר, תוהה למה יש ביקורת על NSO ולא על חברות ביטחוניות כמו תעשייה אווירית, רפא"ל ואלביט". אז בוא אני אנסה להשיב לך אלון. 1) אתה פחדן שמשתמש בשם בדוי. 2) תמיד היתה ביקורת על תעשיות הנשק הישראליות שמכרו ציוד לדיקטטורות רצחניות - מגואטמלה ועד דרום סודאן. 3) טיעון Tu quoque לא מועיל במקרה שלכם. "כולם עושים את זה". יופי. תגדל עמוד שדרה ותעזוב את החברה השטנית שאתה עובד בה (ושזה סוד כמוס לפרה ולסוס לספר מה אתם באמת עושים.. מסכנים שלי).

■ מתוך: לא מפרישים לפנסיה של עוזרת הבית? זה הקנס שאתם עלולים לשלם

א' גילתה באחרונה כי בגלל טעות בהוראת הקבע לטובת הפנסיה של עוזרת הבית שהעסיקה - התשלומים לא הופרשו ■ זה יכול היה להסתיים אחרת, כמו במקרה של ר' שנדרשה על ידי בית הדין לעבודה לשלם ליורשי העוזרת 100 אלף שקל

>> צחוק מהחוק

החוק שיש כיום, שלפיו עוזרות בית שעובדות כמה שעות בשבוע נחשבות שכירות, הוא חוק מיושן ולא הגיוני. הוא אולי היה נכון לשנות ה-60. לא הגיוני שזוג ששניהם עובדים במשרה מלאה, ולוקחים עוזרת בית לכמה שעות בחודש צריכים להיות מעסיקים, לשלם ביטוח לאומי, פנסיה ותשלומים נוספים. בנוסף, תמיד צריך להתווכח עם העוזרות בית שלא מוכנות לעבוד לפי חוק אלא דורשות לעבוד בשחור. ואז יכולות לתבוע את המעסיקים. ממש מטופש שלעוזרת בית יכולים להיות עשרה מעסיקים שונים. אם אינסטלטור בא אלי הביתה, או מורה פרטי נותן שיעורים בבית, הוא שכיר שלי? אין סיבה שעוזרת בית לא תיהיה עצמאית. וזאת תהיה אחריות שלה ולא של הלקוח (מה שהחוק קורא לו בטעות "מעסיק").

■ מתוך: החקלאים מודים שהם כישלון - ומתחננים שלא נחשוף אותם לתחרות

במסגרת הרפורמה בחקלאות המדינה מציעה לשלם לחקלאים בישראל תמיכה זהה לזו של החקלאים באירופה, אבל החקלאים המקומיים מודים שבתנאים שווים הם לא מסוגלים להתחרות, ומזהירים מפני קריסה של 80% מהענף ■ ספק אם הם צודקים, אבל המסכנות של החקלאים כנראה תעבוד לטובתם, על חשבון כולנו

>> בדיחה עצובה. מאמר שרלטני.

גילוי נאות - אני היי־טקיסט ובשנים האחרונות עוסק גם בהובי לא יקר, חקלאות. מפסיד מעט כסף אך נהנה מהעבודה ומסתכל ברחמים על החקלאים שצריכים להתפרנס מחקלאות. הלב נכמר.

דוגמות:

אני מוכר זיתי מאכל ב-4 שקלים לקילו. הם נמכרים ארוזים ברשתות ב-20 שקל לקילו ואף בהרבה יותר. אז יוקר המחייה הוא בגללי, המרכיב הזניח בשרשרת? הזיה.

דוגמה נוספת - מדינת ישראל וגם הכתבה הדמגוגית רוצה שחקלאי ישראל יתחרו בחקלאים זרים, למשל חקלאי תורכייה.

סבבה. נתחרה.

אבל מדינת ישראל קושרת לחקלאים את הידיים והרגליים וכופה על חקלאי ישראלי, שיעסיק עובד זר מטורקיה, לשלם לו שכר מינימום ישראלי שהוא גבוה פי עשרה מהשכר המשולם בטורקיה. למה? אם שוק חופשי, אז עד הסוף.

לא מספיק שכר כפול משכרו בטורקיה? אז אמרנו שוק חופשי? רק מתי שנוח למדינת ישראל.

עוד דוגמה: אתה מגדל זיתים? אז אתה נדרש לפרנס משגיח כשרות במשתלה, משגיח נוסף בשטח בעת הנטיעות, משגיח נוסף בעת המסיק. גם החקלאים באיטליה סוחבים אתנן פוליטי על גבם?

לסיכום, אחרי שהגאונים יסיימו לחרב את החקלאות המקומית, במקום לטפל בסוחרים שחוגגים על גב החקלאים המקומיים, אזי לא תהיה אלטרנטיבה מקומית, הסוחרים בחו"ל גם הם לא פראיירים ומחירי היבוא יעופו לשמים. כולם יחגגו ורק הצרכן הישראלי ימשיך להידפק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker