בקרוב מחיר הכלים החד-פעמיים יוכפל: הממשלה צפויה להטיל מס חדש על פלסטיק

משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה מקדמים מהלך שלפיו יוטל מס קנייה על כלי פלסטיק חד-פעמיים ■ בישראל צורכים פי חמישה יותר כלי פלסטיק מהממוצע באיחוד האירופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר הכלים החד-פעמיים ברשת מקס סטוק. מחירם צפוי לעלות?

משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה מקדמים מהלך שלפיו יוטל מס קנייה על כלי פלסטיק חד־פעמיים: צלחות, כוסות, סכו"ם וקשיות. במשרדים מקווים להוביל לשינוי בהתנהגות הצרכנית בישראל ולהפחתת השימוש בכלי פלסטיק. בכוונת הממשלה לקדם את המהלך דרך חוק ההסדרים, שייכנס לתוקף בתחילת 2022. 

במשרד מעריכים כי באמצעות המס יצליחו להפחית את השימוש ב-40%, כשכל בית יוכל לעבור להשתמש בכלים רב־פעמיים. "בטווח הארוך, המעבר לכלים רב־פעמיים יחסוך לצרכנים בכסף", אומרים במשרד להגנת הסביבה.

כלים חד-פעמיים שהושלכו בטבע. הנזק חוזר ישירות גם אלינוצילום: גיל אליהו

המהלך ישפיע באופן נרחב על האוכלוסייה החרדית, שכן על פי בדיקת פילוח אוכלוסיות שעשה המשרד להגנת הסביבה, צריכת הכלים החדֺ־פעמיים בקרב האוכלוסייה החרדית ביחס לאוכלוסייה הכללית גבוהה יותר. כמעט 100% מהמשפחות החרדיות משתמשות בכלי פלסטיק, לעומת שיעור נמוך יותר באוכלוסייה הכללית. 

עם זאת, גורמים במשרד האוצר ובמשרד להגנת הסביבה מסבירים כי שיקול זה נלקח בחשבון וכי יש משמעות גם למשקל הכלים. המנגנון עדיין לא נקבע סופית, אך מטרתנו היא להטיל את המס בצורה פרוגרסיבית לפי משקל הפלסטיק בכלים, כך שכלים חד־פעמיים שבהם נתח הפלסטיק גבוה יותר, יושפעו יותר מאשר המס שיוטל על כלים חד־פעמיים דקים וזולים. "אוכלוסיות במצב סוציו־אקונומי נמוך יותר, למשל חרדים, צורכות כלים יותר קלים - ולכן בסופו של דבר השפעת המס יותר מאוזנת", אומרים במשרד האוצר. 

שר האוצר, אביגדור ליברמן. "תמריצים כלכליים יכולים להכווין את הציבור להתנהגות סביבתית"צילום: אלכס קולומויסקי

לפי דו"ח של עמותת אדם טבע ודין, בישראל מוציאים האזרחים מדי שנה 2 מיליארד שקל על כלים חד־פעמיים. ישראל היא אחת המדינות המפותחות היחידות בעולם שכמעט אינה נאבקת בזיהום הפלסטיק, באמצעות הגבלת השימוש בו, להוציא את חוק השקיות המוצלח ואת המיחזור והפיקדון בתחום בקבוקי המשקה והאריזות.

זאת, כשמדינות רבות בעולם המערבי כבר הבינו מזמן את הנזק העצום שבהתמכרות לפלסטיק ומגבילות ואף עוצרות לחלוטין את השיווק של כלים חד־פעמיים ואת מכירתם. לפי הנתונים, צריכת כלי הפלסטיק החד־פעמיים בישראל מסתכמת ב-7.5 קילוגרם לנפש בשנה, פי חמישה מממוצע הצריכה באיחוד האירופי. על פי הנתונים, כיום מייצרים כ15% מהכלים החד־פעמיים בישראל - והשאר מגיע מיבוא מחו"ל.

שרת הסביבה, תמר זנדברג. "מיסוי עולה בקנה אחד עם עקרון שלפיו המזהם משלם"צילום: אליהו הרשקוביץ

מטרת הטלת המיסוי היא להוביל לשינוי ההתנהגות הצרכנית ולהפחתת השימוש בכלים חד־פעמיים. החיבה המוגזמת לחד־פעמי יוצרת אסון אקולוגי, ומודעות הציבור לנזק הסביבתי והבריאותי העצום של כלי הפלסטיק היא אפסית. את המחיר משלמת הסביבה - בפרט הים ובעלי החיים שבו - אבל הנזק חוזר ישירות גם לבני האדם. מחקרים מצאו שאריות מיקרו־פלסטיק במי השתייה ובמזון ואף בצואת בני אדם, כך שכיום הפלסטיק הוא איום על בריאות הציבור, שהיקפו עדיין לא ידוע. 

על פי גורמים במשרד להגנת הסביבה: "מאחר שבישראל השימוש בכלים חד־פעמיים הוא רחב מאוד, יהיה קשה לעצור את השימוש לחלוטין ואי־אפשר לשנות התנהגות ביום אחד. לכך צריך לעודד הפחתה הדרגתית באמצעות מיסוי. בדומה למס המוטל על מוצרים מזיקים אחרים - כמו סיגריות ואלכוהול". 

שר האוצר, אביגדור ליברמן, מסר: "צריכת הכלים החד־פעמיים בישראל עולה בקצב מהיר וחריג בהיקפיו. תמריצים כלכליים יכולים להכווין את הציבור להתנהגות סביבתית יותר. בדומה למדינות רבות בעולם שנוקטות צעדים להפחתת השימוש בחד"פ, חלה גם עלינו החובה לנקוט בצעדים להפחתת השימוש בכלים אלה, תוך הובלת שינוי צרכני התנהגותי משמעותי. כבר הנחתי את עובד משרדי להיפרד מהשימוש בכלים חד־פעמיים. ההחלטה שאנו מביאים היום היא צעד נוסף בדרך למדינה ירוקה יותר, שמיושרת גם עם הסטנדרטים בשאר המדינות המפותחות בעולם".

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, מסרה: "כמו סיגריות ואלכוהול, גם פלסטיק חד־פעמי הוא התמכרות. אנחנו טובעים בפלסטיק חד־פעמי, וכולנו רואים את ההשפעה הבעייתית שלו על ניקיון הארץ ועל איכות חיינו. מיסוי עולה בקנה אחד עם עקרון שלפיו 'המזהם משלם' - כך שמי שבוחר לצרוך כלים חד־פעמיים בכמות גבוהה, הוא זה שיישא באופן המשמעותי ביותר בעלות הנזק. ייצור הפלסטיק החד־פעמי מבוסס על דלקים מזהמים ויש לו השפעה שלילית גם על משבר האקלים. אני קוראת לכולם לעבור לכלים רב־פעמיים, למען הבריאות והסביבה של כולנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker