שמעון סבג מסייע לניצולי שואה - ובדרך עוזר גם לעצמו ולמקורביו

עמותת "יד עזר לחבר" של שמעון סבג, שנהנית מקשרים חמים עם משפחת נתניהו, מפעילה בחיפה מתחם מגורים עבור ניצולי שואה המצויים מתחת לקו העוני. תחקיר "שומרים" מגלה שבני משפחתו של סבג, חברים ומתנדבים נהנים ממנה לא פחות: חלקם התגוררו בדירות ששייכות לה, ואף קנו אותן ומכרו בתשואה גבוהה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם "בית חם" בשכונת הדר בחיפה. תלונה לרשם העמותות עסקה בטענות לתנאי מחיה קשים בדירות שהושכרו לניצולים, לרבות חוסר התעניינות בדיירים ותנאי היגיינה לקויים
מתחם "בית חם" בשכונת הדר בחיפה. תלונה לרשם העמותות עסקה בטענות לתנאי מחיה קשים בדירות שהושכרו לניצולים, לרבות חוסר התעניינות בדיירים ותנאי היגיינה לקויים צילום: רמי שלוש
אורי בלאו ושי פוגלמן, שומרים
אורי בלאו ושי פוגלמן, שומרים

קשה היה להישאר שווי נפש מול משדר ההתרמה המיוחד בערוץ 13 בחסות סלקום. יממה לפני יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שהתקיים באפריל האחרון, סיפרו ניצולים קשישים על סבלם במלחמה, על השיקום המורכב בישראל הצעירה ועל הניצחון האישי שלהם על הנאצים. שורת אמנים ארוכה, בהם בועז שרעבי, יובל דיין, אנה זק ועמיר בניון, ביצעו דואטים לשירים שבחרו הניצולים. המצלמה, שריפרפה בין תמונות העבר הקשות לחייהם העכשוויים, כשלצדם בני משפחה וחברים, העצימה את הדרמה.

בין סיפור לשיר האיצו המנחים דני רופ ועמית פרקש בצופים לתרום לעמותת יד עזר לחבר, שהניצולים מתגוררים בדירותיה. השניים לא חסכו מחמאות לעמותה ולעומד בראשה, שמעון סבג, "האיש שהקדיש את חייו לטובת הניצולים" כהגדרתם. הצופים לא נשארו אדישים ותרמו 4 מיליון שקל. הקשישים שהצטלמו למשדר שידרו שביעות רצון ואסירות תודה לעמותה, אלא שהתחקות אחר פועלה ואחר עברו של העומד בראשה מציפה שורת ממצאים בעייתיים לכאורה, בהם עסקות מכירת נדל"ן מהעמותה למקורבים ולקרובי משפחה.

בראיון שנתן ב–2010 ל"ג'רוזלם פוסט", סיפר סבג על המתחם המוקדש לניצולי השואה: "זה המקום היחידי בישראל שבו ניצולים יוכלו לחיות כשכל הוצאותיהם ממומנות והם מקבלים טיפולים רפואיים ללא עלות". באתר העמותה מצוין כי המקום מיועד לניצולי שואה הנמצאים מתחת לקו העוני, אך לא מוזכר כי המגורים במקום כרוכים לעתים בתשלום חודשי. אלא שמתברר שלפחות חלק מהדיירים נדרשים לחתום על חוזה שכירות, להפקיד פיקדון ולשלם שכר דירה שיכול להגיע גם לכמעט 4,000 שקל בחודש לזוג. ב-2019 למשל הגיעו הכנסות העמותה מהתשלומים ל–1.46 מיליון שקל. הקריטריונים לקבלת מגורים בנכסי העמותה אינם פומביים, ובין הדיירים לאורך השנים היו גם כמה מבני משפחתו של סבג, מתנדבים, חברי ועד ואחרים, גם כאלה שאינם ניצולי שואה.

שמעון סבג (במרכז, בחולצה לבנה) מחלק מזון וביגוד צילום: איציק בן מלכי

בחינת עסקות נדל"ן הקשורות בנכסי העמותה מגלה מרוויחים מובהקים בקרב מקורבים לעמותה. דירה ברחוב בן שמן 7 נרכשה על ידי העמותה ב–2016 תמורת 420 אלף שקל. כמה חודשים לאחר מכן היא נמכרה תמורת 435 אלף שקל לאדם בשם רפאל אוחנה. שנתיים נוספות עברו ואוחנה מכר את הדירה ב–740 אלף שקל

בשיחות עם נציגי העמותה נטען כי התנאים במתקניה "טובים יותר מבבית אבות". גם בפרסומים שונים אודות העמותה היא מוצגת כמי שמפעילה בית אבות, אלא שבפועל מתגוררים הקשישים במה שהעמותה מגדירה "בית חם", מושג עמום שאין לו כל משמעות חוקית. זאת בניגוד למתקני דיור מוגן למשל, המחויבים על פי חוק לקבל רישיון ולעמוד בשורת תקנים ונהלים. ב-2014 נספה ד', דייר במתחם העמותה שלא היה ניצול שואה, בשריפה בדירתו. בעל הדירה הגיש תביעת נזיקין נגד יד עזר לחבר, ובדיונים התברר כי ד' סבל ממצוקה נפשית שהובילה, על פי קביעת השופטת כאמלה ג'דעון, להתאבדותו. יד עזר לחבר, קבעה השופטת, צריכה היתה לצפות את הסכנה. העמותה, היא כתבה, "הותירה את המנוח שהיה במצב נפשי בלתי יציב, לעשות בדירה ככל העולה על רוחו, חרף סימני אזהרה ומצוקה ששודרו על ידו, וחרף ידיעתה על מצבו הנפשי הקשה באמצעות נציגה מר סבג". יד עזר לחבר עירערה על פסק הדין וטענה כי הוא "מטביע אות קין מוסרי בל יימחה על מצחה". שופט בית המשפט המחוזי בחיפה אמיר טובי דחה את הערעור וציין כי אינו קובע שהעמותה אחראית להצתה ואינו סבור שבית משפט השלום קבע כך, אלא רק מדגיש את "רף הציפיות הגבוה המוטל על שכמה".

מהעמותה נמסר בתגובה: "שופט הערעור דחה כל אפשרות להטלת אחריות על העמותה למותו של ד', והדגיש כי לא נפל דופי באופן שבו התנהלה העמותה, או כי ניתן לייחס לה אחריות לאירוע ההצתה".

תלונה שהוגשה ב–2016 לרשם העמותות מעלה את הבעייתיות לכאורה בחוסר הפיקוח על המתרחש בדירות העמותה. התלונה עסקה בטענות לתנאי מחיה קשים בדירות שהושכרו, לרבות חוסר התעניינות בדיירים, בעיות במטבח המיועד להם ותנאי היגיינה לקויים. "טענות אלה מעלות לכאורה חשש להתנהלות בלתי תקינה שאיננה בהיבט של חוק העמותות או כללי ניהול תקין", השיבו ברשם העמותות, "ולפיכך אינן נמצאות בתחום סמכויותיו של הרשם". בעמותה טענו מנגד כי "הבית החם הוא קהילה של ניצולי שואה, הגרים כל אחד בדירה המושכרת לו על ידי העמותה, תוך שמירת עצמאות מלאה; הדיירים מקבלים שלוש ארוחות ביום בחדר האוכל, תחזוקה, סיוע סוציאלי במימוש זכויות ובסיוע בכל בעיה אחרת המתעוררת בחייהם". העמותה גם העבירה בתגובה מכתב של משרד הרווחה מ–2014, שבו נכתב כי לאחר בדיקה, נמצא כי מרבית הדיירים "שבעי רצון בצורה כזו או אחרת מהשהות בבית". שומרים פנה למשרד הרווחה עם רשימת שאלות בנוגע לעמותה והפיקוח עליה. בתגובה נמסר כי "הנושא נמצא בבדיקה מעמיקה מול כל הגורמים".

התחייב בפני האל לעזור לזולת

עמותת יד עזר לחבר הוקמה, על פי האתר שהיא מפעילה, על ידי סבג ובני משפחתו ב–2001. סבג, שנפצע קודם לכן בתאונת דרכים, נוהג לספר שהשקיע בעמותה את כספי הפיצויים, "כדי לעשות טוב". לאורך השנים החלה העמותה בגיוס כספים וכיום היא מתקיימת בעיקר מתרומות: בכסף, במזון וב"שווי כסף" שנגזר מפעילות המתנדבים. החל ב–2010 צמח מחזור הפעילות של יד עזר מדי שנה, וב–2019 הוא חצה לראשונה את סף ה–20 מיליון שקל.

סבג, 56, גדל בקריית אתא. בראיונות סיפר שכשהיה ילד נפצע אביו בתאונת עבודה ונהפך לנכה, ואילו אמו נפטרה בגיל צעיר ממחלה קשה. עם השנים נהפך סבג לאיש עסקים בתחום המזון והיה למורשה שיווק בצפון הארץ של תשלובת פיקנטי בבעלות משה בדש. הרשת פשטה רגל ב–1997 והותירה חובות של מיליונים לספקים שונים. גם סבג נקלע לחובות, אם כי לטענתו בעקבות תאונת הדרכים שעבר ב–1993. "במשך כמה שנים לאחר התאונה נותר שמעון במצב סיעודי 100% ונזקק לסיוע של צד שלישי לביצוע מטלות פשוטות", נכתב באתר יד עזר לחבר. הריסוק הפיזי והנפשי בעקבות התאונה, סיפר סבג בראיון, גרם לו להתחייב בפני האל שאם יבריא, ישקיע את חייו בעזרה לזולת — ובעקבות זאת הקים את העמותה.

הנזקים שנגרמו לסבג בעקבות התאונה עמדו בבסיס דיונים משפטים, שנמשכו כמעט שני עשורים ועסקו בחובות לעשרות נושים, שהגיעו לסכום של כ–12 מיליון שקל. בהליך כינוס הנכסים ביקש סבג לפטור אותו מהחובות ולא הציע לשלם דבר מעבר לכספים שנמצאו בקופת הכונס: 8,400 שקל. "לשיטתנו החייב משתמש בהליכים משפטיים, כדי לפטור את עצמו מחובותיו לנושים", טען בדיונים נציגו של אחד מהם. במהלך כל השנים האלה, ובמקביל לניהול משפט כינוס הנכסים שלו, היה מעמדו הרשמי של סבג בעמותה לא לגמרי ברור. במקרים מסוימים הוא הוצג או הופיע כמנהל העמותה; במקרים אחרים — לרוב כשצצו קשיים משפטיים — הוא הוצג כמתנדב נטול סמכויות או מעמד.

באמצע 2014 הוא הוכרז כפושט רגל וכשנה לאחר מכן סיפק לו בית המשפט צו הפטר, שמשמעותו בפועל היתה מחיקת חובותיו. זמן קצר אחר כך, באמצע 2015 הוא מונה למנכ"ל העמותה בעלות שכר שנתית של כ–165 אלף שקל. ב–2019 כבר קפצה עלות שכרו ל–335 אלף שקל בשנה. סבג לא קיבל רק שכר: ב–2018 גילה רשם העמותות כי הוא קיבל מהעמותה תלושים לחג הפסח בשווי של לא פחות מ–6,000 שקל.

צילום: רמי שלוש

מיד עזר נמסר בתגובה כי "שמעון סבג פעל בהתנדבות וללא שכר עבור העמותה מ–2001 עד 2015. סבג מונה למנכ"ל העמותה ב–2015, מכיוון שנמצא כי הוא האיש המתאים ביותר לתפקיד, והצלחתו בגיוס תרומות ובהרחבת הפעילות לסיוע חברתי מוכיחה כי מדובר במינוי מוצלח. כך למשל, מאז מונה סבג לתפקיד עלה מחזור הפעילות של העמותה ב–50%. בשל משבר הקורונה, מאז אוגוסט 2020 החליט סבג לוותר על שכרו ולהמשיך למלא את תפקיד המנכ"ל בהתנדבות".

דומיננטיות ברובע הדר

מתחם יד עזר לחבר משתרע על פני משולש הרחובות קסל־בן שמן־עמק הזיתים בשכונת הדר בחיפה. הבניינים שבהם העמותה מפעילה חלק משמעותי מהדירות, בעיקר ברחוב קסל, שמורים ומטופחים יחסית להזנחה הבולטת בחלקים אחרים של השכונה. שלטים שכוללים בין היתר את פרישת הדירות ואת שם העמותה מבטיחים שעובר אורח אקראי לא יחמיץ את הדומיננטיות שלה ברחוב. גם לסבג היתה דירה במתחם. בתצהיר לקראת דיון משפטי, שעסק בתחזוקת הבניין שבו נמצאת הדירה, הוא סיפר כי רכש אותה מאדם פרטי ב–2017, שיפץ אותה על חשבונו והעמיד אותה לרשות העמותה תמורת שקל לשנה. גם לגרושתו, נאווה סבג, שהיתה ממייסדי העמותה, יש שתי דירות במתחם, שלא נרכשו מהעמותה, שמשמשות את יד עזר לחבר. דירה שלישית, שהיתה בעבר בבעלותה של נאווה, נמכרה לעמותה ב–2005.

בראיונות תקשורתיים וגם בשיחה עם שומרים, טען סבג כי העמותה מפעילה כ–50 דירות המשמשות למגורי כ–100 קשישים, ניצולי שואה ונזקקים. לעומת זאת, בתביעה שהגישה יד עזר באוגוסט 2019 נגד חברת המים המקומית "מי כרמל", הופיע מספר נמוך יותר — 34 דירות, שמהן שימשו כ–30 למגורי "מעל ל–70 ניצולי שואה". רוב הנכסים לא נמצאים בבעלות העמותה, אלא נשכרים או מוחכרים על ידה בסכום כולל שהגיע ב–2019 לכ–1.2 מיליון שקל. לשם השוואה, ב–2012 שילמה העמותה רק 330 אלף שקל דמי שכירות, סכום שקפץ בשבע שנים פי 3.6. חלק מהדירות במתחם נמצאות בבעלות מקורבים לעמותה.

בחינת עסקות נדל"ן הקשורות בנכסי העמותה מגלה מרוויחים מובהקים בקרב מקורבים לעמותה. כך למשל, דירה ברחוב בן שמן 7, ששטחה כ–60 מ"ר, נרכשה על ידי העמותה ב–2016 תמורת 420 אלף שקל. כמה חודשים לאחר מכן היא נמכרה תמורת 435 אלף שקל לאדם בשם רפאל אוחנה. שנתיים נוספות עברו ואוחנה מכר את הדירה ב–740 אלף שקל. הוא הרוויח כ–300 אלף שקל על השקעתו, תשואה של כ–70%.

אוחנה לא היה זר לעמותה ולסבג: ב–2014, שנתיים לפני רכישת הדירה, הוא מונה לתפקיד חבר ועד העמותה. הסוגיה הגיעה לידיעת רשם העמותות שביקש הבהרות. יד עזר ענתה ש"מ–2015 אוחנה אינו מכהן כחבר ועד ועל כן אין קשר משפטי ו/או ניגוד אינטרסים ו/או בעיה משפטית כלשהי לביצוע הסכם המכר". אלא שבאמצע 2017, שנה לאחר העסקה, השתתף אוחנה באסיפה הכללית של העמותה, והוא גם נמנה עם מייסדי העמותה החדשה שבה מעורב סבג, יד רוזה, שנקראה על שם אמו.

בשיחות עם נציגי העמותה נטען כי התנאים במתקניה "טובים יותר מבבית אבות". העמותה מוצגת כמי שמפעילה בית אבות, אלא שבפועל מתגוררים הקשישים ב"בית חם", מושג עמום שאין לו כל משמעות חוקית. זאת בניגוד למתקני דיור מוגן, המחויבים על פי חוק לקבל רישיון ולעמוד בשורת תקנים ונהלים

אוחנה לא היה המקורב היחיד של העמותה שרכש דירה במתחם. כך היה גם עם דירות נוספות שנמכרו לקרובי משפחה של סבג ודירה נוספת שנמכרה לעיתונאי שמקורב אליו. חלק מהדירות האלה החליפו לאחר הרכישה ידיים בקצב גבוה. שתיים מהדירות מהמתחם נמצאות בבעלות בנותיהם של שני עורכי דין (נטולי קשר ביניהם) שייצגו את יד עזר לחבר. בת זוגו הנוכחית של סבג החזיקה חלק מהבעלות על דירה נוספת במתחם, ובתה מחזיקה בבעלות על דירה אחרת.

מסבג נמסר בתגובה: "העמותה לא מכרה דירה/דירות ליועציה המשפטיים ו/או לילדיהם ולא לבתה של זוגתי. העמותה מכרה דירה לעיתונאי המדובר באוקטובר 2014 ברווח נאה מאוד ובמחיר שוק. במועד המכירה לא הייתי עובד העמותה ולא מילאתי תפקיד ניהולי, העסקה נעשתה בלי שום קשר אלי וללא מעורבותי. מעבר לכך, המכירה אושרה כדין במוסדות העמותה ולא נפל בה שום פגם. לגבי רפאל אוחנה, העמותה עומדת על טענתה כפי שנמסרה לכם בעבר. נשוב ונדגיש כי רשם העמותות בדק עניין זה ותשובות העמותה סיפקו אותו, ולראיה — העמותה לא קיבלה הערה בעניין. עמותת יד רוזה אינה שלי. אני לא חבר העמותה ולא חבר ועד. יד רוזה אינה גוף קשור לעמותת יד עזר לחבר, וגם השימוש בהוראה המצוטטת מעיד על חוסר הבנה בדיני עמותות".

הקאמבק של בדש

בתחילת 2019 זכתה יד עזר לחבר למענק מגוגל לטובת קידום מטרות העמותה באינטרנט. העמותה השתמשה במענק בין היתר כדי לקדם מוצר מאוד ספציפי: ZMedicAir. "מכשיר ה–ZMedicAir ניתן לחלק מהדיירים במעונות שלנו, והוא משמש כפריצת דרך טכנולוגית. מכונה זו מסייעת לחיות אורח חיים ארוך ובריא יותר, ואנו רוצים לרכוש ולהפיץ בחינם את המכשירים הללו לניצולי השואה", נכתב בעמוד שנבנה עבור העמותה בכספי המענק. גם באתר העמותה מקודם המכשיר ככלי "ריפוי טבעי".

משה בדשצילום: מוטי קמחי

לאחרונה משווק ה–ZMedicAir, בעלות של כ–3,500 שקל ליחידה, ככלי המסייע למניעת קורונה. בשיחה עם החברה, הועבר הלקוח למשה בדש, שסיפר כי המכשיר נמכר "בתעריף מיוחד" לטובת ניצולי השואה המתגוררים בבית החם של יד עזר לחבר, וטען כי איש מהדיירים "לא חלה בקורונה"

מאחורי המצאת והפצת המכשיר הזה עומדים משה בדש מפיקנטי, חבר ועד העמותה מאז 2016, ובנו ציון בדש. הפטנט שבבסיס המכשיר נרשם על ידי בדש הבן דרך חברה בהונג קונג בשם Z5 Global Group. באותה השנה פירסם יונתן הללי ב"מעריב" כתבה מחמיאה אודות "פריצת דרך: פיתוח ישראלי התברר כמקל על חולי סרטן ואנמיה".

אם בתחילת הדרך שווק המכשיר כמסייע לחולי סרטן ואנמיה, ואחר כך נאמר כי הוא משמש להארכת תוחלת החיים, הרי שלאחרונה משווק ה–ZMedicAir, בעלות של כ–3,500 שקל ליחידה, ככלי המסייע למניעת קורונה. בשיחה עם החברה, הועבר "לקוח מעוניין" למשה בדש, שהציג עצמו כ"משה, איש הפיתוח" של החברה. בדש אמר כי "עד היום לא ידוע לי על אדם שנדבק בקורונה והיה לו את המכשיר". בשיחה הוא גם סיפר כי המכשיר נמכר "בתעריף מיוחד" לטובת ניצולי השואה המתגוררים בבית החם של יד עזר לחבר, וכי ניתנה תרומה מיוחדת "לצורך העניין הזה". לדבריו, הקשישים האלה מופיעים בסרטון התדמית של המכשיר, ואיש מדיירי הבית החם "לא חלה בקורונה".

בהנחיות רשם העמותות נקבע כי "על העמותה להיזהר בביצוע עסקות עם גופים הקשורים לעמותה, כדי להימנע ככל הניתן מביצוע עסקות בניגודי עניינים אסורים...", וישנן הוראות איך יש לנהל עסקות מסוג זה. אלא שתיק העמותה הפומבי אינו כולל התייחסות לעסקים של משפחת בדש עם העמותה.

שרה נתניהו באירוע של יד עזר לחבר ב–2018. ראש הממשלה קידם את העמותה, רעייתו זכתה לעשרות אזכורים חיוביים בזכותהצילום: נעה שפיגל

משמעון סבג נמסר בתגובה: "העמותה לא גייסה תרומות עבור מכשיר רפואי שמשווק על ידי משה בדש, זהו שקר גמור".

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר כי "שרה נתניהו השתתפה באירועים של העמותה. היא פועלת להעלאת מצוקותיהם לסדר היום הציבורי ומטפלת באופן אישי בפניות בנושאים שונים שמופנות על ידי שורדים ללשכתה. כבת למשפחת שורדי שואה יש לשרה נתניהו קשר עמוק וקרבה גדולה לשורדים. גם יאיר נתניהו נהג להתנדב במסגרת העמותה והשתתף במבצעי חלוקת מזון ופעילויות אחרות. לשרה ויאיר נתניהו אין שום היכרות עם הטענות העולות מהתחקיר לגבי סבג. למיטב ידיעתנו, עמותת יד עזר לחבר עושה עבודת קודש בכל הקשור לדאגה לרווחתם של השורדים ושמירה על זיכרון השואה".

"שומרים" הוא גוף תקשורת ללא כוונות רווח וללא שיוך פוליטי, ששם לו למטרה לחזק את יסודות הדמוקרטיה באמצעות פרויקטים תקשורתיים ושיתופי פעולה עם גופי מדיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker