מבטיחים לי דמי אבטלה עד הקיץ הבא - האם משתלם בכלל שאחפש עבודה?

אילו עצמאים עשויים להידרש להחזיר את הכסף שקיבלו? ■ האם עסק יכול לקבל יותר מסוג אחד של מענק ■ ומה יקבלו המובטלים? ■ על רקע החשש להרחבת ההגבלות במשק - זו תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים51
מסעדה סגורה בנמל תל אביב
מסעדה סגורה בנמל תל אביבצילום: עופר וקנין
אבי וקסמן
אבי וקסמן

האם נתניהו וכ"ץ באמת הכריזו על תוכנית כלכלית?

תוכנית "רשת ביטחון כלכלית 2020–2021" הוצגה ביום חמישי על רקע החשש להרחבת ההגבלות על פעילות המשק, והתמשכות המחלוקת המונעת את קידום חקיקתו של תקציב המדינה הבא. שמה מעיד על כך שהתוכנית היא אכן תוכנית סיוע לנפגעים - ולא תוכנית כלכלית שמכינה את הקרקע לצמיחה מחודשת. אפילו הצרכים הצפויים בהתמודדות עם ההתפשטות הגוברת של נגיף הקורונה הוזכרו רק בשוליה, בכותרות ללא פירוט ובלתי־מחייבות, כגון "סיוע לאוכלוסיות מיוחדות", "מענה בריאותי ואכיפתי", "מיפוי ומתן מענים לצורכי הקשישים" ו"תגבור חקירות אפידמיולוגיות".

מה יקבלו המובטלים?

בכפוף לאישור התוכנית בממשלה ובכנסת (ולשינויים הצפויים שם), הוחלט על הארכה גורפת למדי של הזכאות לדמי אבטלה. ההארכה תיעשה עד יוני 2021, או עד ששיעור האבטלה יירד אל מתחת ל-10% - המוקדם מביניהם. עקרונותיה צפויים להיות דומים לאלה שאומצו בהארכת הזכאות לדמי אבטלה שנחקקה בשבוע שעבר. בחקיקה שכבר אושרה נקבע כי כל מי שזכאותו לפי החוק הקיים היתה אמורה להסתיים מתחילת ינואר 2020 ועד 16 באוגוסט - ימשיך לקבל דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט.

החקיקה שתקודם עתה אמורה גם לבטל זמנית את ההוראה שבחוק הקיים, שלפיה דמי האבטלה המרביים יורדים אחרי 125 ימי אבטלה (שהם כחמישה חודשים, היות שרק ימים א'־ו' בכל שבוע מזכים בתשלום דמי אבטלה) מכ-10,550 שקל בחודש לכ-7,030 שקל. הצעד הזה יסייע בעיקר לבני 28–66 ששכרם לפני האבטלה היה כ-13.5 אלף שקל ומעלה.

מה עם בני 67 ומעלה?

בני 67 ומעלה אינם זכאים לדמי אבטלה, אבל מקבלים בחודשים האחרונים "מענק הסתגלות" מיוחד בסך של עד 4,000 שקל לחודש, אם היו שכירים ואיבדו את מקום עבודתם מאז מארס. תשלום המענקים, שהוסדר עד כה בחוק עד אמצע אוגוסט, יוארך לפי התוכנית החדשה עד סוף 2020.

התוכנית הכלכלית - חלק ראשון

אם מובטחים לי דמי אבטלה, למה שאטרח לחפש עבודה, ולא אשב בבית עד יוני הבא?

המתנגדים לשיפור רשת הביטחון למובטלים נוטים שלא להזכיר כי דמי האבטלה הממוצעים שנקבעו למי שעבודתם הופסקה במארס ואפריל הם פחות מ-4,400 שקל בחודש. יש מי שיוותרו על עבודה תמורת הכנסה כזאת - אבל מהתוכנית שעליה הכריזו, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, סבורים ששיפור הזכאות לדמי האבטלה הוא צפרדע שבמצב הנוכחי, מוטב להם לבלוע.

העמדה המסורתית של משרד האוצר היא שזכאות "נדיבה" מדי לדמי אבטלה פוגעת בתמריץ לחזרה לעבודה. המשבר הנוכחי מאתגר את התפישה הזאת, בין השאר מפני שרבים מהמובטלים הועסקו בענפים שאינם יכולים לחזור לפעילות בגלל הנחיות הממשלה. גם אם הם יוכלו לעבור לענפים אחרים, הממשלה עדיין לא שידרגה את מערך ההכשרה המקצועית, שאמור להקל עליהם בכך.

חלק מפקידי האוצר, שלא ששו להאריך את תשלום דמי האבטלה אפילו עד אוגוסט - מתקשים עוד יותר לקבל את ההארכה עד יוני 2021. הם אינם אומרים זאת בפומבי, לאחר שהתנגדותם נפסלה על ידי השר כ"ץ. עם זאת, אפשר לשער שבישיבות פנימיות, עמדתם היתה דומה לזאת של פרופ' עומר מואב, שאמר בראיון ברשת ב' בעקבות הצגת התוכנית החדשה: "אם אומרים לאנשים שמובטחים להם מעתה דמי אבטלה של 7,000 שקל לשנה - אדם שהיתה לו משרה ב-10,000 שקל ותוצע לו עבודה ב-7,000 שקל, למה שייקח אותה?". נתניהו התייחס לכך בעת הצגת התוכנית, ואמר כי להערכתו, מי שימצאו עבודה - ירצו לעבוד.

האם גם בגל השני יישלחו אלפי עובדים לחל"ת?

הרחבת הזכאות לדמי האבטלה אינה מסתירה את כישלונה של הממשלה במציאת חלופה למודל החל"ת, המעודד מעסיקים להעביר לכתפיה של המדינה את מלוא הנטל של דאגה להכנסות עובדיהם. מענק התעסוקה שנחקק באחרונה (הגשת הבקשות אמורה להיפתח השבוע) היה אמור להעניק תמריץ נגדי - תמריץ להחזרה לעבודה - אבל הסיכויים להחזרה מסיבית של עובדים בשבועות הקרובים יורדים עם הרחבת ההגבלות על הפעילות במשק.

בתוכנית החדשה, הממשלה אף עלולה להפוך לקלה יותר את האצבע של המעסיקים על הדק החל"ת: מוצע בה לקצר את תקופת החל"ת המזערית המזכה בדמי אבטלה מ-30 יום ל-14 יום. בכך יימנע מצב שבו מעסיק שהוציא עובד לחל"ת, מעוניין להחזיר אותו אחרי שבועיים - אבל נדרש לחכות עוד כשבועיים, כדי לא לפגוע בזכאות של העובד לדמי אבטלה.

התוכנית הכלכלית - חלק שני

האם עסק יכול לקבל יותר מסוג אחד של מענק?

ככלל, אין תלות בין סוגי המענקים שונים. באופן תיאורטי, עסק העומד בכל תנאי הזכאות יוכל לקבל את המענק לעידוד תעסוקה בגין החזרת עובדים, וגם את מענק הארנונה (החזר מלא של הארנונה למי שהכנסותיהם ירדו ב-60% או יותר), ואת המענק הדו־חודשי לעסקים. בעל העסק עשוי להיות זכאי גם למענק הסוציאלי הדו־חודשי לעצמאים.

אני עצמאי - האם ייתכן שאצטרך להחזיר את הכסף שקיבלתי?

לפעימה הראשונה והשנייה של המענק לעצמאים זכאים מי שהכנסותיהם ירדו ב-25% בעקבות המשבר. ההחלטות על פעימות אלה התקבלו בשלב מוקדם של המשבר, ולכן התשלום התבסס על הצהרה של העצמאים כי אכן הכנסותיהם נפגעו במידה שנקבעה. עם קבלת נתוני אמת על ההכנסות בחודשים האחרונים, ועם הגשתם ועדכונם של דו"חות מס ל-2018–2019, הזכאות למענק עשויה להישלל. עצמאים שקיבלו את הפעימה השנייה יקבלו אוטומטית את "המענק המיידי" החדש - אבל אם זכאותם תישלל בעתיד, ייתכן שיצרכו להחזיר עד כ-24 אלף שקל לרשות המסים.

מה קרה למענק השני לעסקים, שעליו הוכרז לפני כשבועיים?

ב-30 ביוני הכריזו כ"ץ ונתניהו על מענק בסכום כולל של 2 מיליארד שקל לעסקים שהמחזור השנתי שלהם עד 100 מיליון שקל, ושהכנסותיהם במאי ויוני ירדו ב-60% לפחות. המענק הזה לא נחקק עד כה, והמענקים שעליהם הוכרז ביום חמישי האחרון צפויים לתפוס את מקומו. אף שתנאי הזכאות בהם משופרים, האפשרות להגשת בקשות למענקים החדשים לעסקים צפויה להיפתח רק בשבוע הבא (לבעלי מחזור של עד 300 אלף שקל) או ב-30 ביולי (לעסקים גדולים יותר).

כיצד תמומן התוכנית?

לדברי שר האוצר, כ"ץ, ההיקף הכספי של הצעדים שהוצגו ביום חמישי הוא כ-80 מיליארד שקל - שמהם כ-50 מיליארד שקל בצעדים תקציביים, ועוד כ-30 מיליארד שקל בהגדלה של ההלוואות בערבות המדינה לעסקים. ההוצאה בפועל תהיה תלוי בין השאר בשינויים בשיעור האבטלה במשק עד הקיץ הבא, ובמספרם וגודלם של העסקים שהפגיעה בהכנסותיהם תעמוד ברף הנדרש (40%). כך או אחרת, יש להיזהר מספירה כפולה: התוכניות שהממשלה הציגה לפני כמה שבועות כוללות תשלום דמי אבטלה בכ-14 מיליארד שקל לפחות, שרק כ-5.8 מיליארד שקל מתוכם הוצאו עד סוף יוני. מלבד זה, מענקים שתוקצבו כבר, עדיין לא שולמו במלואם: מתוך 5.2 מיליארד שקל שהוקצו למענק ההשתתפות בהוצאות קבועות, שולמו עד כה כ-2 מיליארד שקל בלבד (לרבות התוספת לפעימה השנייה לעצמאים שהמחזור שלהם אינו עולה על 300 אלף שקל); ומתוך 6 מיליארד שקל שהוקצו לעידוד התעסוקה, לא שולם עדיין דבר.

ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, אתמול
ההפגנה בכיכר רבין בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

עד שייחקק תקציב המדינה, ייעשה המימון של התוכנית החדשה כפי שנעשה המימון של צעדי הממשלה להתמודדות עם המשבר עד כה - באמצעות הגדלה של הגירעון התקציבי. חקיקת התוכנית עשויה לחייב תיקון - שלישי במספר השנה - לחוק יסוד: משק המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker