התוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ נשארה על הנייר בלבד

לפני כשלושה שבועות קיימו ראש הממשלה ושר האוצר מסיבת עיתונאים חגיגית ובה הודיעו על תוכנית סיוע למשק להתמודדות עם משבר הקורונה ■ מה קרה מאז?

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץצילום: Gali Tibbon / AP

האם הצהרה על תוכניות לחלוקת מענקים לכל אזרח היתה למטרת בחירות בלבד? רוב הסעיפים בתוכנית "תשעת הצעדים להזנקת הכלכלה", שהציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ לפני כשלושה שבועות, כלל לא נמצאים בתהליכי עבודה מתקדמים במשרד האוצר. למעט שני סעיפים, שאינם קשורים כלל להתמודדות עם משבר הקורונה, שאר הסעיפים אפילו לא הוגשו לאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

בכל הקשור לתהליך הפנימי במשרד האוצר, ל-TheMarker נודע כי עד כה הוצג לשר האוצר נייר מקדים בלבד, שכלל את הצעדים הדרושים ליישום ההחלטות. רוב הסעיפים בתוכנית אפילו לא הגיעו לדיון מקדים בייעוץ המשפטי הפנימי במשרד האוצר.

השלב שלאחר מכן אמור היה להיות אישור היועמ"ש מנדלבליט, אך כאמור רוב הסעיפים עדיין לא הוגשו לעיונו. ההערכות הן כי הסיבה להקפאה היא תמימות דעים שהייעוץ המשפטי, הן הפנימי של האוצר והן במשרד המשפטים, לא יאשרו את רוב הצעדים, שכוללים מרכיב פסול של חלוקת כסף לאזרחים בתקופת הבחירות.

בישיבת הממשלה הקרובה מתכוונים נתניהו וכ"ץ לעלות לדיון את סוגיית התוכנית הכלכלית להתמודדות עם הקורונה. מאחר שסעיפי התוכנית כלל לא נוסחו ולא הוגשו לאישור היועמ"ש, לפי כללי תקנון הממשלה יהיה אמנם ניתן לקיים דיון בסוגיה - אבל הממשלה לא תוכל לקבל החלטות ולהכריע ליישם את התוכנית.

ב-24 בינואר זימנו הדוברים הפוליטיים של נתניהו וכ"ץ את העיתונות למסיבת עיתונאים, שבה הציגו השניים תוכנית חדשה להתמודדות עם משבר הקורונה. התוכנית, שהדרג המקצועי במשרדי הממשלה כלל לא היה מודע לה לפני הצגתה, כללה תשעה צעדים בעלות שהוערכה אז בכ-15 מיליארד שקל. התוכנית תוארה אז ככלכלת בחירות בשל מרכיבים בולטים של חלוקת כסף באופן לא דיפרנציאלי וביעילות נמוכה. גם בבנק ישראל הביעו התנגדות לחלק מסעיפי התוכנית.

היועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

הסעיפים הבעייתיים ביותר היו חלוקה חוזרת של מענק לכל אזרח בגובה של 750 שקל לבני העשירון השביעי ומטה, ללא כל קשר לאם נפגע ממשבר הקורונה או לא. בנוסף, בתוכנית הוצגה כוונה לחלק 500 שקל לכל ילד, גם אם הוריו מהעשירון העליון. בהמשך, שונתה כוונה זו וגם אז הילדים היו אמורים לקבל רק אם הוריהם מתחת לעשירון שביעי. סעיפים נוספים כללו מענקים משמעותיים למובטלים שיחזרו לעבודה ומענקים נוספים לעסקים שנפגעו.

עוד לפני הצגת התוכנית הורה היועץ המשפטי לממשלה לפנות אליו לקבל אישור לגבי כל תוכנית כלכלית, בשל החשש להתנהלות פסולה בתקופת הבחירות. ההערכה היתה אז כי נתניהו וכ"ץ יצאו בהכרזה על התוכנית כצעד שנועד להעניק להם רווח פוליטי. ההנחה היתה שאם התוכנית תאושר על ידי היועמ"ש והכספים יחולקו, נתניהו וכ"ץ ייהנו מכך. ואולם גם אם היועמ"ש לא יאשר את סעיפי התוכנית יהיה ניתן להטיח בו האשמות נוספות, כאילו הוא "והפקידים" אשמים בכך, ולחזק את הטיעון של נתניהו נגד אנשי המקצוע. כאמור, שני התרחישים עד כה לא התממשו, ונתניהו וכ"ץ אפילו לא טרחו להתחיל ליישם את הסעיפים שעליהם הצהירו.

שני סעיפים מטעים

עד כה הוגשו לאישור היועמ"ש שני סעיפים בלבד. הסעיף הראשון שהוגש הוא מענק מיוחד לנכים בגובה חצי מיליארד שקל. אלא שהצגת המענק הזה כחלק מתוכנית הקורונה הוא הטעיה: המענק הזה הוא למעשה השלמה של המענקים שהיו אמורים גם כך להגיע לנכים, אם היה מאושר בישראל תקציב מדינה, וזאת כחלק מההסכם להגדלת הקצבאות לנכים.

הסעיף השני שהוגש לאישור היועמ"ש ונבחן בימים אלה הוא שינוי כללי ההשקעה של גופים מוסדיים בתחום התשתיות. גם סוגיה זו נמצאת על הפרק זמן רב ואינה קשורה ישירות לתוכניות הסיוע בקורונה.

סעיף נוסף נוגע לדמי אבטלה לעצמאים. בתוכנית נטען כי יאושר בכנסת כבר באותו שבוע, אך הוא התברר כהטעיה חמורה יותר. הסעיף, שאכן אושר בוועדת העבודה והרווחה, נגע לאישור לעצמאים מובטלים למשוך פיצויים מקרן הפנסיה שלהם, אך בשלב זה כלל לא מיושמת תוכנית אחרת לתשלום דמי אבטלה של ממש לעצמאים בדומה לשכירים, המקבלים דמי אבטלה מהביטוח הלאומי.

סעיף נוסף כלל מענקים נוספים לעסקים בהיקף של 8,000 שקל ועד 15 אלף שקל (תלוי בהיקף הפגיעה) לעסקים עם מחזור של עד 300 אלף שקל, ופיצוי של עד 30 אלף שקל לעסקים גדול יותר. גם העבודה על סעיף זה מוקפאת בינתיים. רק השבוע אושר מענק אחר של אלפי שקלים לעסקים שנפגעו במשבר, אך הוא מגיע על חשבון קיצוץ של 50% במענקים המתוכננים במאי-יוני 2021.

מלשכת כ"ץ לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker