יו"ר הדירקטוריון הודה: "מירי רגב הציעה לי למנות את העוזרת שלה"

הרומן בין שרת התחבורה לבין רשות שדות התעופה ניפק בתוך 24 שעות שתי פנינים בתיאור המינהל הציבורי בישראל: ראיה נדירה למינוי פוליטי – ופסילת מכרז שזורז בלחץ פוליטי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התחבורה, מירי רגב
שרת התחבורה, מירי רגבצילום: עופר וקנין

לא בכל יום מזדמנת לציבור האפשרות לשזוף בעיניו את הכרוניקה של תפירת מינוי פוליטי לכאורה. זו הסיבה שבעטייה מינוי אזוטרי למדי ברשות שדות התעופה (רש"ת) – מינוי מזכירת דירקטוריון – מרכז בשבועות האחרונים עניין ציבורי (ומשפטי) החורג מעבר למשרה הזוטרה יחסית. 

העניין הצדיק עצמו אתמול (שני), נוכח תצהיר שהגיש לבית המשפט היו"ר הטרי של דירקטוריון רש"ת, אלוף (מיל') יצחק (ג'רי) גרשון. בתצהיר חשף הגנרל טפח מההליך שבסופו מינה לתפקיד מזכירת הדירקטוריון את חן קדם־מקטובי — עוזרתה לשעבר של השרה מירי רגב, והדוברת שלה במשרד התרבות והספורט.

חן קדם מקטוביצילום: חן קדם מקטובי

תקציר הפרק הקודם: לפני כחודש, בישיבה הראשונה שקיים כיו"ר דירקטוריון הרשות, לאחר שמונה לתפקיד בידי השרה רגב – הפתיע גרשון כשביקש להעלות לסדר היום החלטה שתאפשר לו לאייש את התקן של מזכיר הדירקטוריון במינוי חיצוני, ללא צורך במכרז פנימי. 

גרשון הגיע אל הדיון מצויד בחוות דעת משפטית שהוזמנה מבעוד מועד ממשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן – ולאורה ביקש מחברי הדירקטוריון להצביע בעד אישור המהלך. למחרת ההצבעה, כך התברר, כבר החלה קדם-מקטובי בעבודתה ברשות, עוד לפני שחתמה על חוזה העסקה. החוזה נחתם רק מאוחר יותר, בבוקר שבו ועד המהנדסים ברש"ת עתר לבית המשפט נגד המינוי הפוליטי לכאורה. 

אלוף (במיל.) יצחק (ג'רי) גרשון (במרכז), ב-2007צילום: טס שפלן

המהלך שנקט היו"ר גרשון עורר תסיסה משתי סיבות: התעסקותו בסידור ג'וב, שעה שרש"ת מתמודדת עם משבר חסר תקדים שמחק 90% מהכנסותיה וחייב אותה בהוצאת אלפים מעובדיה לחל"ת (משבר זה העמיק אמש, עם השבתת נתב"ג); והחשש כי מדובר ב"נדוניה פוליטית" לכאורה שבה נדרש גרשון לאחר שזכה לתפקיד מידי רגב. 

גרשון הכחיש כי מדובר במינוי פוליטי, וטען כי מינה את קדם-מקטובי מתוקף "היכרות מעמיקה", וכי זו נבחרה "באופן עצמאי ובלתי תלוי בגורם כלשהו". עם זאת, בתצהיר שהגיש לבית המשפט, נקראו הדברים קצת אחרת: "במסגרת פגישת עבודה בנושאים שונים שהיתה קבועה לי מראש עם השרה, הגב' מירי רגב, העליתי, כבדרך אגב, את נושא איוש משרת העוזר ליו"ר", תיאר גרשון. "ציינתי בפני השרה שאני מחפש אדם למילוי התפקיד... שאלתי אותה אם יש לה המלצה על מועמד מתאים כלשהו לביצוע התפקיד. 

"השרה סיפרה לי על אודות הגב' קדם, שעמה עבדה במשך מספר שנים בעבר. עם העלאת שמה, נזכרתי שאני מכיר את קדם מתקופת עבודתה בלשכת ראש העיר אריאל, רון נחמן ז"ל, שבזמנו אף שיבח אותה".

במילים אחרות, השרה רגב היתה זו שהעלתה את שם עוזרתה כמועמדת לתפקיד, ורק אז נזכר היו"ר בהיכרות רחוקה עמה. קשה לראות בתיאור זה ביטוי ל"היכרות עמוקה" עם המועמדת, כפי שטען גרשון בעבר.

כך ניכר גם חוסר הלימה בין התצהיר לבין התגובה שמסרה לפני חודש רגב ל-TheMarker, ושממנה השתמע כאילו גרשון הוא שיזם את העלאת שמה של קדם־מקטובי, מתוקף "היכרות מקצועית" קודמת.

משרדי אומגה בכפר סבאצילום: תומר אפלבאום

"לשאלת היו"ר על אודות כישוריה של חן קדם — אשר יש לו היכרות מקצועית קודמת עמה, שאינה קשורה לשרה רגב — שמחה השרה להמליץ על כישוריה", מסר אז דוברה.

גרשון טען עוד בתצהיר כי "הרים טלפון" לקדם־מקטובי, וכי בראיון הטלפוני התרשם מניסיונה במגזר הציבורי. מי שהתרשם פחות מהניסוחים הפתלתלים היה ועד המהנדסים ברש"ת, שבאמצעות עו"ד נועה בר־שיר עתר לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשה לבטל את המינוי. בלשכת רגב, אגב, הבהירו כי הם עומדים מאחורי תגובתם מלפני חודש.  

המכרז המזורז מדי

מעבדת לבדיקת דגימות קורונהצילום: אמיל סלמן

הרומן בין השרה הממונה לבין הרשות הכפופה לה, לא נעצר במינוי מזכירת הדירקטוריון. שעות לפני הגשת התצהיר של גרשון, חטפה רש"ת סנוקרת מידי בית המשפט העליון – שבו ביטל הרכב שופטים את תוצאות המכרז המזורז שניהלה רש"ת לבדיקות קורונה בנתב"ג. 

לצד השבחים שקצרה רש"ת על החלטתה לצאת במכרז בינלאומי להקמת מערך הבדיקות – חרף הסתייגות משרד הבריאות – ההליך המכרזי עצמו לא היה חף מבעיות, בלשון המעטה. 

כפי שנחשף בספטמבר ב-TheMarker, למכרז ניגשו שבע קבוצות, מקומיות וזרות, שהגישו ב-10:00 בבוקר הצעות מפורטות בנות אלפי עמודים. כל אחת מההצעות פירטה כיצד יבוצע דיגום של 10,000 נוסעים מדי יום, תמורת הכנסות שנאמדות ב-100-150 מיליון דולר בשנה. 

בית החולים רמב"ם בחיפה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: חגי פריד

בחלוף שלוש שעות בלבד ממועד הגשת ההצעות, כבר התייצב הזוכה המסתמן לשימוע בפני ועדת המכרזים, וב-16:00 בישרה השרה רגב על זכייתו. זאת, אף שהמתמודדות במכרז קיבלו על כך הודעה רשמית רק יממה אחר כך. 

במכרז זכתה חברה אלמונית מכפר סבא (אומגה), לאחר שרש"ת לא חייבה את המתמודדים בתנאי סף, ולא דרשה ניסיון מוקדם בתחום – וגם לא הוכחת איתנות פיננסית. אומגה זכתה במכרז בזכות הצעה כספית פנטסטית של 44.88 שקל לבדיקה, כולל מע"מ – שביעית מהמחיר שמשרד הבריאות משלם כיום למעבדות הבדיקה מטעמו. ההצעה התבססה על פולינג (pooling) – ערבוב של כמה מבחנות נבדקים יחדיו, כדי לחסוך בציוד ובזמן.

יתר שש הקבוצות שניגשו למכרז הגישו אף הן הצעות זולות ביחס למחירים שמשלם כיום משרד הבריאות, אך אלה היו גבוהות פי שלושה עד ארבעה מההצעה הזוכה. לטענת המתחרות, ההצעה הזוכה היתה הפסדית ונעדרת היגיון כלכלי. 

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, התברר כי אומגה חתמה על הסכם ליווי עם מעבדת הקורונה בבית החולים רמב"ם – ללא אישור משרד הבריאות. זאת, תוך חשש כי הליך הדיגום והבדיקות שיבוצע על ידי רמב"ם ינצל תשתית ציבורית לצורך מיזם פרטי. 

המתמודדת שסיימה במקום השני במכרז (152 שקל לבדיקה) – קבוצה משותפת לחברת פנגיאה, מעבדות אילקס מדיקל ואיחוד הצלה – עתרה באמצעות עו"ד ערן בצלאל לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה לפסול את ההצעה הזוכה, ונדחתה. ואולם בפסק דין חריג הפך שלשום בית המשפט העליון את ההחלטה – ופסל את זכיית אומגה, אף שהחברה כבר הקימה את עמדות הבדיקה עבור היוצאים מנתב"ג, והחלה בבדיקות. 

שופט העליון עוזי פוגלמן כינה את התשובות באשר לתפקידו של רמב"ם בפרויקט "עמומות" ולא אחידות. משכך פסק כי אומגה לא עמדה בתנאי הסף שבמכרז – והשית על רש"ת, רמב"ם ואומגה הוצאות משפט בסך 60 אלף שקל. 

כעת תידרש ועדת המכרזים של רש"ת להתכנס מחדש ולהתמודד עם מצב מביך שבמסגרתו זכיין בדיקות הקורונה נדרש לעזוב את שדה המערכה בשיא הקרב – ומחיר הבדיקות לציבור צפוי להאמיר באופן משמעותי, אלא אם יסובסד. 

בפני רש"ת יעמדו שתי אפשרויות עיקריות: להוציא את אומגה מנתב"ג ולפצותה; ולחלופין, לפצל את מערך בדיקות הקורונה בין שני זכיינים – תוך פיצוי קבוצת פנגיאה. כך או אחרת, הרשות עשויה להידרש לפיצוי כספי בשל התרשלותה בניהול המכרז – והבשורה מפי השרה רגב על בדיקות קורונה מוזלות, עשויה עוד להתברר כנמהרת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker