נתניהו וכ"ץ שוב מציעים לפזר כסף: מאות שקלים לכל מבוגר וילד בעשירון 7 ומטה

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו "תוכנית כלכלית ענקית" לצמיחת המשק ■ במשרד המשפטים מבהירים: התוכנית לא הובאה לידיעתנו ולא אושרה

נתי טוקר
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
נתניהו וכ"ץ. שיא של שבר בין הדרג הפוליטי לגורמי המקצועצילום: מארק ישראל סלם

כלכלת בחירות? ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ הכריזו היום על תוכנית כלכלית חדשה שכוללת מענקים רבים והקלות שונות. נתניהו וכ"ץ הציגו את המהלך, ללא שיתוף אנשי האוצר, וזאת על אף שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט הבהיר להם כי מאחר שמדובר בתקופת בחירות יש לקבל אישור משפטי לכל מהלך כזה.

המהלך כולל מענקים לעסקים, וגם מהלך לחלוקת מענקים ישירות לאזרחים – צעד שבוצע כבר בעבר בשתי פעימות וספג ביקורת חריפה. הפעם מוצע לחלק כסף לכל האזרחים מהעשירון השביעי ומטה (על בסיס רמת הכנסה).

לפי ההצעה, כל בוגר יקבל 750 שקל. עבור כל ילד המדינה תשלם 500 שקל ועבור כל ילד מהחמישי ומעלה ישולם 300 שקל.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. הבהיר כי מהלכים מסוג זה דרושים אישור לפני הבחירותצילום: עופר וקנין

סעיפים נוספים בהצעה כוללים מענק נוסף לעסקים שנפגעו בשיעור של 25% ויותר. לפי ההצעה, עסקים עם מחזור של עד 300 אלף שקל יקבלו עד 15 אלף שקל, ועסקים שמחזור הפעילות שלהם יותר הוא מ-300 אלף שקל יקבלו עד 30 אלף שקל.

כ"ץ הציג שוב את התוכנית שגיבש יחד עם הביטוח הלאומי למענקים למובטלים ותיקים. לפי ההצעה, יחולק מענק בשווי דמי האבטלה למובטלים שיחזרו לעבוד עבור חודש העבודה הראשון והרביעי שלהם. עוד מוצע כי מעסיק שיחזיר מובטל ותיק לעבודה יקבל מענק מיוחד, אך לא פורט היקפו. כמו כן, יינתן גם מענק מיוחד לנכים בשווי כולל של 500 מיליון שקל, ותבוצע פריסת מע"מ לשישה חודשים להקלה על עסקים קטנים ובינוניים.

סעיף נוסף בתוכנית כולל הקלה בהלוואות לעסקים – דחייה של התשלום על הקרן בשנה נוספת והארכת החזר הלוואות מחמש לעשר שנים. התוכנית גם עוסקת בהגדלת ההלוואות לעסקים בסיכון או הלוואות ייעודיות להשקעה, אך לא מפורט מה יהיה היקף ההלוואות.

כחלק מהתוכנית מוצע בפעם הראשונה לשלם דמי אבטלה לעצמאים – סעיף שעד כה הממשלה סירבה לאשר. גם עבור סעיף זה הופיע פירוט לגבי עלויות התוכנית. 

גדעון סער. הציג תוכנית כלכלית משלוצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

התוכנית כוללת גם סעיפים שממשלת נתניהו מנעה את אישורם בכך שסירבה לאשר תקציב מדינה ולבצע רפורמות במסגרת חוק ההסדרים. כעת נתניהו וכ"ץ מציעים רפורמות להקלות רגולטוריות, בהם מענק רישוי לעסקים בהצהרה בלבד, וכן רפורמות שיגדילו את את האפשרות להזרים השקעות לתחום ההיי-טק והתשתיות.

נתניהו אמר: "הבאנו הרבה תוכניות סיוע אבל עסקים רבים ואנשים רבים עדיין זקוקים לסיוע. במקביל אנחנו חייבים להזניק את הכלכלה שלנו קדימה על ידי תמרוץ עסקים והעלאת הצריכה. זו תוכנית כלכלית ענקית ומאוד נמרצת שתסיע לכל אזרחי ישראל, אבל בראש ובראשונה לעסקים הקטנים ולמבקשי העבודה".

נתניהו הוסיף כי יביא את התוכנית לדיון בממשלה ולאישור חברי הממשלה, וכן לכנסת סעיפים הדורשים חקיקה. "אני מצפה מכולם לתמוך בתוכנית ואני מאמין שהרוב הגדול יתמוך בה בהתלהבות. אם התוכנית לא תאושר היא תידחה בחודשים רבים עד שתוקם הממשלה הבאה ועצמאים ועסקים לא יכולים לחכות. נעזור לכל אזרחי ישראל".

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר כי זו "תוכנית שתאפשר להניע לפעילות ולמובטלים לחזור לעבודה תוכדי שאנחנו תומכים בהם".

נתניהו ביקר את היועמ"ש, שקבע כי יש להעביר ייעוץ משפטי לפני אישור כל תוכנית כזו. "בארה"ב החליטו להעביר כרגע סכום שווה ערך ל-122 מיליארד שקל בישראל. האם היועץ המשפטי של ארה"ב אומר להם - 'אתם לא יכולים להביא, אתם כן יכולים להביא?' הממשלה והכנסת יחליטו. למה זה כלכלת בחירות, כי זה עוזר לאזרחי ישראל? אולי היועץ המשפטי יגיד לי כמה חיסונים להביא?

"איזה מין משטר קיבלנו שפקידים או יועצים משפטיים יגידו לנו כמה לתת ומתי לתת. אני לא מכיר דמוקרטיה כזו. הדרג המדיני והמחוקק עומדים למשפט ציבור. הגיע הזמן שנהיה דמוקרטיה אמיתית ומתוקנת".

כאמור התוכנית הוכנה ופורסמה ללא שיתוף הדרג המקצועי במשרד האוצר, שלא ידע מה מתכוונים השניים להציג לציבור. זהו כנראה שיא של שבר בין הדרג הפוליטי לגורמי המקצוע, כשנתניהו וכ"ץ, שמכהנים כרגע בתפקידים מפתח, אינם מבצעים שום תיאום עם אנשי המקצוע במשרד.

ה"תוכנית הכלכלית" שראש הממשלה ושר האוצר ישראל כ"ץ הציעו היא פוליטית ומובלת על ידי דוברות מפלגת הליכוד ולא על ידי דוברות משרד האוצר.

בימים האחרונים שיגר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מכתב לכ"ץ שבו התרה בו שלא לעשות שימוש בתקציב המדינה לקידום מה שקרוי "כלכלת בחירות" וחלוקת מענקים, ולא לבצע תעמולת בחירות סביב חלוקת המענקים לציבור. זו כנראה הסיבה שנתניהו וכ"ץ יציגו את התוכנית במסגרת מהלך פוליטי או הצהרת כוונת ולא כתוכנית ליישום בשלב הקרוב.

בימים האחרונים הכריז כ"ץ על תוכניות שונות תחת הכותרת "מבלימה לצמיחה". אחת מהן היא תשלום מענקים של עשרות אלפי שקלים למובטלים שיחזרו לעבודה. בשונה מתוכנית קיימת שנועדה לעודד מובטלים לחזור לעבודה גם ברמת שכר נמוכה יותר, בתוכנית הזו מובטל יקבל מענק. בדרג המקצועי באוצר התנגדו למהלך והסבירו כי זהו מענק לא יעיל.

במשרד המשפטים הבהירו היום בתגובה לתוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ כי גם הם לא יודעים על מה מדובר והתוכנית לא אושרה. "פרטיה של תוכנית כלכלית כלשהי - ככל שישנה - לא הובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה ולכן ממילא לא ניתן היה לתאם דבר", נמסר ממשרד המשפטים. "יובהר, כי גם בשבוע שעבר לא הוצגה בפני היועמ"ש תוכנית כלשהי והאמור במכתבו התבסס על מידע כללי וראשוני בלבד שהובא לידיעתו".

גם סער הציג תוכנית כלכלית

באותה שעה בדיוק שבה יציג נתניהו את תוכניתו - הציג המתמודד בבחירות הקורא תיגר נגד נתניהו, גדעון סער, את התוכנית הכלכלית שלו. אלא שבעוד תוכניתו של סער מוגדרת כתעמולת בחירות – ולא תביא להוצאת כסף מהקופה הציבורית אלא אך ורק מתקציב הבחירות של מפלגת תקווה חדשה, תוכניתם של כ"ץ ונתניהו עשויה לעלות מיליארדי שקלים למשלם המסים ותוצג לציבור הרחב ישירות מהכנסת.

ניתן רק להזכיר בהקשר זה את חוקי תעמולת הבחירות הקובעים כי "לא ייעשה שימוש, בקשר עם תעמולת בחירות, בכספים או בנכסים מוחשיים או בלתי מוחשיים של גוף מבוקר או של תאגיד שהממשלה או רשות מקומית משתתפת בהנהלתו או בהונו" נותר לתהות איזו משמעות יש לתקציבי הבחירות של המפלגות השונות בהיקפם של עשרות מיליוני שקלים לכל היותר בסיטואציה שבה יש ביכולתה של מפלגת השלטון לגייס מיליארדי שקלים מתקציב המדינה לצורכי הקמפיין שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker