הבונוסים - והקנסות: מה מתכננת המדינה כדי להאיץ את מבצע החיסונים

עלות מבצע החיסונים כולל תמריצים לקופות על הצטיינות בסך 400 מיליון שקל ■ היעד: חיסון 80% מהציבור מעל גיל 16 בתוך שישה חודשים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתן חיסון בסניף קופת חולים לאומית בתל אביב
מתן חיסון בסניף קופת חולים לאומית בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

איך גורמים לקופות החולים להתחרות ביניהן לא רק על חיסון מסות של אנשים - אלא גם על חיסון מרותקי הבית, המבוטחים בפריפריה הרחוקה, ואנשים נוספים שקשה להגיע אליהם? האגף לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות הפיץ היום (ה') לקופות החולים את טיוטת מבחני התמיכה שגובשה בשיתוף עם אגף התקציבים במשרד האוצר ובה התמריצים החיוביים והשליליים, שאמורים לכוון את מבצע החיסונים. 

הסכום שהמדינה מקצה למבצע החיסונים ולתמריצים השונים הוא 400 מיליון שקל - אם כל היעדים יושגו. היעד הסופי המינימלי הוא חיסון של 80% מאוכלוסיית היעד - בני 16 ומעלה (לא כולל מחלימי הקורונה) - בתוך שישה חודשים לכל היותר. 

על פי המודל, 50 מיליון שקל יחולקו בין ארבע קופות החולים עבור הקמת התשתיות ומערכות המידע, ההדרכות והכשרות הצוותים. בנוסף, יקבלו קופות החולים 120 מיליון שקל עבור הפעלת התשתיות, כולל התשלומים הנוספים לעובדים המפעילים את המתחמים על פני שישה חודשים - כלומר, 20 מיליון שקל בחודש שיחולקו ביניהן.

ואולם התנאי לקבלת הכסף הוא חיסון של 13% מאוכלוסיית היעד בכל חודש (אך ניתן להתקזז בין חודש "חזק" ל"חלש"). קופה שתגיע ליעד הסופי לפני תום ששת החודשים - תקבל בונוס של 10% על סכום הפעלת התשתיות. 

תור לחיסון בתחנת קופת חולים כללית בשייח ג'ראחצילום: אמיל סלמן

תמריצים ממוקדים לכל חיסון

מלבד התשלום על הקמת והפעלת התשתיות, במשרד הבריאות מכוונים את הקופות אל היעד באמצעות תמריצים ממוקדים יותר. עבור כל חיסון שבוצע, תקבל הקופה 10 שקלים. בנוסף, אם יושג היעד של 80% כיסוי בכל אחד מהמחוזות - תקבל הקופה תוספת של 3 שקלים על כל חיסון - ובסך הכל 13 שקל לחיסון. 

קופה שתגיע למצב של פחת (השלכה לפח) שנמוך מ-1% בחיסונים - תקבל 2 שקלים נוספים לחיסון. כרגע - כשרבים עדיין לא התחסנו והביקוש לחיסונים גבוה מאוד - הפחת נמוך ואינו מתקרב ל-1%. אבל ככל שיתרחב המבצע האתגר של הימנעות מפחת יהפוך לגדול יותר. לפיכך, קופה שתעמוד ביעד החיסונים בכל הארץ ותימנע מפחת תקבל 15 שקל על כל חיסון. 

המבחן הגדול: חיסון מרותקי הבית

מתחם חיסונים לקורונה של קופת חולים מכביצילום: ללא קרדיט

מבחן התמיכה נותן עדיפות לחיסון של אזרחים בפריפריה, קשישים ומרותקי בית - וכן מתמרץ על הגדלת מספר החיסונים שיבוצעו. לפיכך, קופה שתעבור את היעד של חיסון 80% מהאוכלוסייה תקבל בונוס נוסף מעבר ל-15 שקל לחיסון: 8 שקלים עבור כל מחוסן נוסף, ו-10 שקלים נוספים עבור כל מחוסן נוסף מעל גיל 60. כך, קופה שתחסן בן 70 מעבר ליעד ה-80% תקבל עבור החיסון שלו 33 שקל. 

מבחן התמיכה נותן עדיפות לחיסון אוכלוסייה בפריפריה: הקופות יקבלו תוספת של 19% מסך התמיכה על חיסון מבוטחים בפריפריה.

לגבי מרותקי הבית, האתגר הגדול ביותר עד כה של המדינה מבחינת החיסון, יקבלו הקופות 150 שקל עבור כל חיסון של מרותק בביתו. בישראל יש לפי ההערכות כ-110 אלף מרותקי בית, שרבים מהם יכולים לצאת מהבית באמצעות סיוע והסעה. משרד הבריאות מחייב את הקופות לחסן לפחות 75% ממרותקי הבית - או בביתם או באמצעות הבאתם אל תחנות החיסון. קופה שלא תגיע ליעד - תפסיד 20% מהתמיכה.   

תור לקבלת חיסון נגד קורונה בתל אביב, בינואר צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker