החשש מתגשם: העסקים נפתחו לאחר הסגר – ושיעור האבטלה נותר גבוה

שיעור האבטלה הרחבה נותר ללא שינוי במחצית השנייה של נובמבר, 14.6%, אף שחלק מהענפים חזרו לפעילות ■ נגיד בנק ישראל הזהיר מפני התפתחות של אבטלה מבנית גבוהה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בתקופת הקורונה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

סימנים ראשונים לכך שצפויה פגיעה מתמשכת בשוק העבודה: שיעור האבטלה הרחב בישראל המשיך להיות גבוה יחסית גם במחצית השנייה של נובמבר - אף שמערכת החינוך חזרה לפעול לאחר הסגר השני, ואף שחלק מהענפים במשק חזרו לפעילות בהיקפים משמעותיים. שיעור האבטלה הרחב היה 14.6% - ללא שינוי לעומת המחצית הראשונה של החודש - לפי נתונים שפירסמה היום (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

שיעור האבטלה הגבוה הזה מאשש את החששות שלפיהם הפגיעה של משבר הקורונה בשוק העבודה תהיה ממושכת. נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הזהיר באחרונה מפני אבטלה מבנית ומתרחיש שבו כ-200 אלף איש לא ישובו לעבודה.

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס למחצית השנייה של נובמבר, 597 אלף איש היו מובטלים, לפי ההגדרה הרחבה. העובדה שלא חל שינוי משמעותי בשיעור האבטלה בשבועיים האחרונים מדאיגה מכיוון שבתקופה זו התקבלו בקבינט הקורונה כמה החלטות משמעותיות שהיו אמורות להגדיל את התעסוקה. בשבועיים האחרונים של נובמבר פעלו במלואן חנויות רחוב (לפי החלטה שהתקבלה ב-4 בנובמבר), נפתחו בתי המלון באילת ובים המלח במתווה של "איים ירוקים" (19 בנובמבר), נפתחה מערכת החינוך, נפתחו השווקים והמוזיאונים, והתחיל הניסוי (פיילוט) לפתיחת הקניונים (24 בנובמבר), שהורחב מאז. עם זאת, עסקים רבים נותרו סגורים - למשל חדרי הכושר ואולמות האירועים.

שיעור האבטלה הרחב כולל שלוש קבוצות. הקבוצה הראשונה משקפת את שיעור האבטלה הצר. זהו הנתון המקובל בהשוואות בינלאומיות, והוא מייצג את האנשים שאינם מועסקים אבל מחפשים עבודה. בשיעור זה חלה מגמת עלייה, והוא טיפס ל-5.4% במחצית השנייה של נובמבר (כ-213 אלף עובדים), לעומת 4.8% אבטלה במחצית השנייה של אוקטובר. כלומר, יותר עובדים שנהפכים למובטלים לפי ההגדרות המקובלות מחפשים עבודה ולא מוצאים.

שוק הכרמל בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

הקבוצה השנייה כוללת אנשים שנעדרים מעבודתם בשל סיבות הקשורות במשבר הקורונה. קבוצה זו כוללת כיום בעיקר עובדים בחל"ת. מספר העובדים המסווגים בה המשיך לרדת מ-306 אלף במחצית הראשונה של נובמבר ל-264 אלף עובדים בחל"ת במחצית השנייה. פתיחת חלק מהפעילות העסקית עדיין לא הביאה לגל של החזרת עובדים, אולי בשל חוסר הוודאות והחשש מפני סגר שלישי .

הקבוצה השלישית כוללת עובדים שפוטרו החל במארס, או שהעסק שעבדו בו נסגר בשל סיבות הקשורות במשבר קורונה, ואינם מחפשים עבודה, לפחות בינתיים. בקבוצה זו חל גידול משמעותי, והיא מגיעה כיום ל-120 אלף עובדים. החשש הוא שלאחר התאוששות המשק, קבוצה זו תצטרף למובטלים לפי ההגדרה הצרה, ותעיק על היכולת של שוק העבודה לחזור לקדמותו.

במשרד האוצר מעריכים כי שיעור האבטלה הממוצע ב-2020 יהיה 15.1% - אם יתממש התרחיש המרכזי של תחזיות הכלכלנית הראשית, שעל פיו לא יוטלו הגבלות משמעותיות נוספות על פעילות המשק השנה; או 15.3% - בתרחיש הפסימי יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker