הממשלה מימשה רבע מהבטחותיה, והגירעון כבר בשיא של עשור

משרד האוצר הכריז שלשום על הגדלת הסיוע למשק ל-100 מיליארד שקל - אבל עד לסוף אפריל הוציא רק 26% מהסכום, ועדיין לא הציג את פרטי המענקים לעידוד תעסוקה וההלוואות לעסקים בסיכון ■ הגירעון זינק ל-4.8%, ו-2020 צפויה להסתיים במינוס של 150 מיליארד שקל לפחות

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מחנה יהודהצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן

משרד האוצר ביצע עד סוף אפריל רק 26% לכל היותר מהיקפה הכספי של התוכנית הכלכלית בת 80 מיליארד השקלים להתמודדות עם משבר הקורונה, שעליה הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר ב-30 במארס. לפי נתוני החשב הכללי במשרד האוצר, הביצוע מסתכם ב-20.8 מיליארד שקל, הכוללים 16.1 מיליארד שקל שהממשלה הוציאה במזומן (20% מהתוכנית), ועוד 4.7 מיליארד שקל (6%) שהיא התחייבה על הוצאתם, אך עדיין לא שולמו.

למעשה, שיעורי הביצוע של התוכנית נמוכים מאלה - מכיוון שכבר נוספו לה סעיפים שלא הוצאו לפועל עדיין, המגדילים אותה ליותר מ-80 מיליארד שקל. שלשום הכריז האוצר כי בכוונתו להגדיל את התוכנית לכ-100 מיליארד שקל, ולשם כך פירסם תזכיר חוק לתיקון נוסף של חוק יסוד: משק המדינה. החוק, שתוקן לפני כחודש, הגביל עד אז את הוצאות הממשלה לפי מנגנון התקציב ההמשכי (תקציב 1/12), הנכנס לפועל בהיעדר תקציב מדינה מאושר. לאחר שהכנסת אישרה להגדיל את ההוצאה המותרת ב-2020 בכ-90 מיליארד שקל, מבקש עתה משרד האוצר להגדילה בעוד 14 מיליארד שקל. תזכיר החוק אינו נוקב במקור כספי לתוספת ההוצאות - שתמומן בינתיים באמצעות הגדלת הגירעון.

ההרחבה של התוכנית הכלכלית כוללת צעדים כמו הקמה של קרן בסך 4 מיליארד שקל להלוואות בערבות מוגדלת של המדינה, המיועדות לעסקים בענפים שרמת הסיכון בהם גבוהה, כמו מסעדות ובתי מלון, המתקשים לקבל הלוואות כיום; ומענקים ב-6 מיליארד שקל לעסקים, שנועדו לעודד תעסוקה. מענקים אלה, שפרטיהם עדיין לא הוצגו, נכללו כבר בתוכנית 80 מיליארד השקלים, אבל לפי הפירוט על ביצוע התוכנית שפירסם החשב הכללי, הם פינו את מקומם בה לטובת צעדים אחרים - ובהם מענק הפסח ששולם באמצעות המוסד לביטוח לאומי להורים, קשישים, נכים וקבוצות נוספות, בסכום כולל של 2.3 מיליארד שקל. המענק הוצג לציבור רק יומיים לאחר הצגתה של תוכנית 80 מיליארד השקלים.

בעוד מענק זה בוצע במלואו, ואף חרג ב-2% מהתכנון, התוכנית כוללת גם צעדים שעדיין לא יכלו לצאת לפועל - כמו תשלומים של דמי אבטלה ומענקים שונים בגין אפריל, במיליארדי שקלים, שישולמו רק במאי, או ההלוואות לעסקים גדולים בסך 6 מיליארד שקל, שהגשת הבקשות להן נפתחה רק בשבוע שעבר. במגזר העסקי מותחים ביקורת על הזמן החולף בלא שעסקים מקבלים סיוע בכסף מזומן, או לפחות התחייבות ברורה מצד הממשלה. בדיון שנערך באפריל בכנסת על ההתמודדות עם המשבר אמר הממונה על התקציבים לשעבר, דוד בועז: "גם פתרון טוב יהיה רע אם הוא לא יהיה מהיר".

בסעיף "מענה בריאותי ואזרחי" בתוכנית הכלכלית, שיוגדל - בכפוף לתיקון הנוסף של חוק היסוד - מ-11 מיליארד שקל ל-13.5 מיליארד שקל, הוצאו עד סוף אפריל רק כ-1.2 מיליארד שקל במזומן, ונחתמו התקשרויות להוצאה של עוד כ-3.3 מיליארד שקל. בסעיף "האצה ופיתוח המשק", שאמור להסתכם בכ-5 מיליארד שקל, לא הוצא עדיין כסף מזומן כלל. הסכום שעליו נחתמו התקשרויות להוצאות עתידיות הוא 630 מיליון שקל, המיועדים להאצת מיזמי תשתיות של משרד התחבורה, מתוך 1.1 מיליארד שקל שהוקצו לשם כך. על פי תזכיר החוק החדש, תוכנית ההאצה למשק אמורה לכלול צעדים כמו זירוז החיבור לתשתיות סיבים אופטיים; מיזמי דיגיטציה לשיפור השירות הממשלתי לציבור בסך 300 מיליון שקל; שיפור שירותי הבריאות המקוונים; פתרונות מימון לחברות היי־טק בסך 1.5–2 מיליארד שקל; וקרן מענקים לעסקים קטנים שישדרגו את מסופי התשלום שלהם לטכנולוגיית EMV.

בשאר סעיפי התוכנית הכלכלית, אפשר למצוא שיעורי ביצוע גבוהים יחסית, לדוגמה, בצעד כמו ההנחה בארנונה לעסקים אף שהעסקים עוד לא נהנו ממנה במלואה: מתוך 2.6 מיליארד שקל שבהם אמורה הממשלה לשפות את הרשויות המקומיות בגין ההנחה, 69% כבר הוקצו, וכל השאר אמורים להיות מועברים ביוני וביולי. גם הביצוע של ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מתקדם: עד יום חמישי אישרו הבנקים הלוואות בכ-7.2 מיליארד שקל מתוך קרן של 8 מיליארד שקל, שהגדלתה ל-14 מיליארד שקל כבר אושרה בכנסת.

מיליארדים מחכים לתוכניות מפורטות

מתוך מענקי הסיוע לעצמאים, שלהם הוקצבו 3.8 מיליארד שקל, בוצעו באפריל רק 20%, אבל שיעור זה כבר גדל משמעותית בימים האחרונים, עם תחילת התשלום של הפעימה השנייה. עם זאת, הסכום הממוצע של הזכאות בבקשות לפעימה השנייה של המענק שהוגשו עד יום שישי האחרון נמוך ביותר מחצי מהתקרה של 10,500 שקל שנקבעה בפעימה זו (לפני תוספת מיוחדת בסך 700–3,025 שקל).

מענק הסיוע לעסקים להשתתפות בהוצאות קבועות, בסך 5.2 מיליארד שקל, עדיין לא שולם כלל, וכך גם 700 מיליון השקלים שיועדו לסיוע לעסקים להתאמה לדרישות משרד הבריאות. בתוכנית להרחבת ההכשרה המקצועית (200 מיליון שקל) לא נרשמו עדיין הוצאות, וכך גם בתוכנית הסיוע למגזר השלישי (200 מיליון שקל), שאמורה לצאת לפועל באמצעות המענק לעסקים שתשלם רשות המסים, שהגשת הבקשות לקבלתו עדיין לא נפתחה; או בתוכנית להקמת קרנות מנוף (4.5 מיליארד שקל).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker