מיליארד שקל על הכף: היריב הבא של חיל הים - מונופול

תע"א מוכרת את קו הייצור של ספינת הסיור דבורה, אך החליטה לעכב את הליך ההתמחרות כדי לאפשר למספנות ישראל להתמודד ■ הבעיה: החברה הפרטית מייצרת את הספינה המתחרה, ועשויה להפוך למונופול מקומי - בדיוק כשחיל הים נערך למכרז הצטיידות ענק

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ספינות סיור ישראליות מסוג דבורה נמצאות בשימוש ברחבי העולם — מאנגולה, דרך הפיליפינים ועד סרי לנקה. בבסיסי חיל הים של מדינות אלה אפשר למצוא את כלי השיט המיוצרים זה 30 שנה במפעל רמתא שבבאר שבע — חברה בת של התעשייה האווירית. קרוב ל–120 ספינות דבורה נמכרו עד כה לכ–20 חילות, לרבות חיל הים הישראלי.

הספינות האלה עומדות במוקד העניין של לא מעט גורמים עסקיים בתעשיית הנשק הישראלית בתקופה האחרונה. הסיבה: תוכניות ההצטיידות של חיל הים בשנים הקרובות צפויות לכלול רכישה של ספינות סיור מסוג זה במיליארד שקל. אלא שלפני כשנה החליטו בתעשייה האווירית לסגור את פעילות הייצור שלהן ברמתא ולמכור אותה, משום שפעילותה לא היתה רווחית. בשבוע שעבר אף ביצעה החברה צעד משמעותי לקראת המכירה, וכעת נמצאת לקראת סיכום עם יו"ר ועד העובדים, יאיר כץ, על הסכם שלפיו יבוטל קו הייצור ויפוטרו 80 מתוך 300 העובדים. העובדים שיישארו יועברו למפעל אופטיקה שתקים התעשייה האווירית במתחם התעשייה ביהוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker